Devrenin Arduino'dan Baskı Devre Kartına Aktarımı.
 • Merhaba;

  Öncelikle Elektronikten oldukça uzun bir süre uzak kaldığımı belirterek başlayayım.
  http://forum.arduinoturkiye.com/discussion/1248/ba-langic-seti-oenerileri#

  Arduino'da hazırladığımız bir devreyi baskı devre kartına aktarmak için ne yapmak lazım?

  Bizim zamanımızda Selanik Pasajı'ndan Baskı Devre Kartı/Plaketi ile bugün kolilerin üzerine yazmak için
  kullandığımız kalemlere benzeyen (belki de aynısıdır :) kalın yazan/çizen ve adına Baskı Devre Kalemi adı verilen (hiç şaşırtıc gelmedi değil mi? ) kalemlerden alınır eve gelirkende kezzap ve perhidrol alınmak sureti ile masa başına oturulurdu. Alınan plaketin bir yüzü tamamen bakırla kaplı idi ve o kadar uğraştığın veya Harun Bayram'ın kitabından alınan (sonradan anladık ki beyhude çabaymış hepsi) devre, baskı devre kalemi ile dikkatlice çizilirdi. tabi burada yolları çizmek kolay ama her devre elemanı için ayak yuvaları yapman lazım filan zar zor o devre plakete çizilirdi. hatta sticker gibi hazır satılan çizim gereçleri filanda vardı. neyse işin en zevkli kısmına gelinirdi zira bu ve kalan süreçte sonuç hep hüsran olacağından sonradan anladım ki en keyifli kısmıymış zira ben çok severdim. eczaneden alınan perhidrol, nalburdan filan net hatırlamıyorum artık alınan kezzap bir kaba belli ölçülerde doldurulurdu. ölçüleri heptun unuttum. ardından üzerine devre çizilmiş plaket bu oldukça tehlikeli karışımın içine bırakılırdı ve... bi'anda "cosssss" sesi ve duman, plaketin yüzeyindeki tüm
  bakır kalemle çizilen yerlere toplanır ve çizgiler bakır iletkenlere dönüşüverirdi. Sona alırsın onu eski oto teybinden filan sökülmüş motorun ucuna bağlı iğne matkap gibi bi'şey yapar onunla ayak yerlerini delersin, sonra dirençti, diottu, led'di, kondansatördü, transistördü vs. uğraşır plakete yerleştirisin, sonra başlarsın lehimlemeye illa ki bi kaç tanesi yanar sök, tak, yeniden lehimle filan verirdin voltajı. hava, bildigin hava. bi cacık olmazdı cogunlukla. ne o ışık yürür (kara şimşek), ne de led yanmaz veya sonmez yani devre çalışmazdı.

  Fazla uzattım farkındayım, kusura kalmayın.

  Sanırım artık böyle yürümüyor bu işler. Arduino'da hazırlanan ufak bir devreyi nasıl yukarıda bahsettiğim gibi baskı devre ya da güzümüzdeki adı neyse ona aktarırım.

  Selamlar, Hayırlı Bayramlar.
 • pnp transfer kağıdı kullanıyoruz artık şurada çok güzel bir anlatım var http://trapflag.blogspot.com.tr/2013/03/pnp-kagd-ile-bask-devre-yapm-hem-de.html pnp kağıdını ve diğer malzemeleri direnc.net uzerınde alabılırısin kalitesi iyi. birde devre çizim programına ihtiyacınız olacak fritzing en basiti ve pnp için laser çıktı alabilirsiniz http://fritzing.org/home/ . birde eagle var ama ilk başlayan için zordur http://www.cadsoftusa.com/ free versiyonu bir çok iş için yeterlidir.
 • öncelikle teşekkürler. sandığımdan pek fazla da bi'şey değişmemiş sanki ancak benim merak ettiğim kağıt, kalem, plaket vs. kullanmadan da devre yapılabileceğini duymuştum, delikli plakalar varmış sanırım. bu tip bir malzeme işimi görmez mi?

  Ayrıca Arduino üzerinde kendi işlemcisi var, devreyi kart üzerine kurarken led, direnç, sensör vs. dışında sanırım bir de entegre'ye ihtiyacımız olacak. Arduino'da yazılan kodları çalıştırmak için. Yanılıyor olabilirim tabii.

  Bu konuda ne yapmam lazım acaba?

  Selamlar
 • http://store.donanimhaber.com/c0/89/15/C08915C317B8629A76C4CA39D688034C.jpg

  Dediğiniz sanırım bu. küçük devreler için delikli pertinaks kullanarak bacaklarını lehimleme yolu ile kurabilirsiniz.

  Arduino uno'nun üzerindeki işlemci Atmega 328p Bu mikrodenetleyiciyi alıp, Arduino kartı üzerinden bootloader yükleyerek (ya da bootloader yüklü alarak) Arduino kartı üzerinden programlayıp devrelerinizde kullanabilirisniz.
 • en pratik baskı devre yapmadan kullanabileceğiniz yöntem breadbord kullanmaktır şurada sitemizde bir yazı var http://arduinoturkiye.com/devre-tahtasi-breadboard-kullanimi/ . birde protoshiled kullanmanız da mümkün http://arduinoturkiye.com/arduinoturkiye-protoshield/ ayrıca delikli pertinaks ile de kalıcı basit devrelerinizi hazırlayabilirsiniz http://www.robotistan.com/12x12-Delikli-Pertinaks,PR-652.html
 • Zaten devreyi breadboard kullanarak hazırlıyorum. Delikli pertinaks da aldım.
  Mesela şu devreyi delikli plenaksa nasıl aktaracağım. Yani işlemciyi pertinaks üzerine
  yerleştirince, hangi pin işlemcinin hangi ayağına bağlanacak. Devreyi besleyecek voltajı hangi pin'lere vereceğiz.

  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Saygılar

 • şurada http://arduinoturkiye.com/arduino-temel-baglantilar-arduino-basic-connections/ 16 nolu resimde arduino uno nun en basit şeması vardır işlemciyi bir soketle pertinaksın ortasına koyun etrafına da malzemelerinizi dizin önce gnd ve +v pinlerini bağlayın daha sonra diğer malzemeleri bağlarsınız. ben bu tip işlerde cat5 network kablosununu kullanıyorum içindeki ince kablolar hem tek damar hamde kalıtelı bakır oluyor ustelik 8 değişik rengi olduğu için fazla karışmadan devre yapabiliyorum. genelde kendiniz bir standart belirleyin gnd ve +V ları hep aynı renk bağlarsanız sorun çıktığında bulmanız kolay olur. montaj sıralamasını da önce işlemci kristal ve kondansatorleri ve reset direncini bağlayın 5v uretim için regulatoru ve kondansatorunu de unutmayın. ve bu hali ile bir blink kodunu atıp çalışıp çalışmadığını deneyin daha sonra adım adım diğer malzemeleri takıp test yaparsınız...
 • Benimde hep merak ettiğim bir konu bu. Açıp baktığım uydu alıcı cihazı dvd player vb. şeylerde bir den fazla ayrı devre var. Fabrikalardaki büyük makinalarda da benzer şekilde. Bilgisayardaki programlar ile çalışıyorlar lakin bilgisayar 380 V ile çalışan motorları kontrol edemez dolayısıyla arada başka devreler olacak haberleşmeyi ve kontrolü sağlayan. (Bu gereksiz bilgiyi niye verdiysem Sanki bi ben akıllıyım). Bazan makinalar tamir için açıldığında içinde arduino karta benzer kartlar görüyorum. Meseleyi niye buraya getirdim ? Valla bende tam anlamadım anlatmak istediğim şeyden uzaklaşıyorum galiba. Bu kartlar kendi işlemcisini barındıran ve sensörlerden gelen değerleri okuyup makinaya aktaran kartlar sanırım. Başka ne tür görevleri var tam olarak ne yapıyorlar bilmiyorum. Birde makinada ana bilgisayar bulunuyor mesela. Tüm bu kartlarla(bir kısmı motor sürücü vs. dir) iletişimi içinde linux işletim sistemi barındıran bu bilgisayar yapıyor. Ancak bu kullanıcının kullandığı bilgisayar değil. Kullanıcının kullandığı bilgisyardaki program bu makinanın ana bilgisarı ve linux işletim sistemi ile haberleşiyor. İki satır yazacaktım zaten ama nasıl oluyorsa yazı birden uzuyor. Konumuza dönelim. Devreler mümkün olduğunca ayrıştırılmış her şey tek bir devre üzerine kurulmaktan kaçınılmış. Bir arıza olduğunda o devre yenisiyle değiştiriliyor mesela. Bizde böyle bir yol tercih etsek doğru olur mu. Mesela arduino kartımız ve diğer bileşenlerimiz ile bir devre oluşturduk. Sensörler için bir devre harekit için bir devre bastırsak. Arduino prototip yerine aynı özellikleri taşıyan bir kart bastırsak sağlam soket ve komponentler taşıyan ve devremize göre standartlara uyan soketleri olan. Gerekirse üzerine firmamızın ismini bastırırız. Bu uygun bir yol olmazmı. Mesela devrenin ana elemanı olan bu pcb kartımız arızalandığında (kırıldığında düşdüğünde yandığında) bunu ordan alıp aynı kodları taşıyın kart taksak. Yada birileri yazılım yüklemek isterken yanlış bir iş yapsa ve biz bunu yine usb den yazılım atarak halletsek.. Çok mu saçma şeyler düşünüyorum ??? Ama işlemciyi programlayıp ona bağlı devreler kurup devreye en baştan hakim olmakta çok iyi fikir gibi geliyor. Üzerime vazife olmayan hakkında fazla bilgi sahibi olmadığım konulara gereksiz yere mi kafa yoruyorum acaba ??
 • bolca okuma ve pratik yapmanız gerekıyor. arduino için elektronık bilgisi gerekıyor mutlaka
 • Elektronik bilgim çok az.. Vaktim oldukça okurum. pratik ise yakın zaman için zannetmiyorum. Zaten hobi olarak uğraşıyorum. Küçük bişey yaptım. Dahada uzun zaman bişey yapmam heralde. Ama yukarıda söylediğim üzere her şeyi tek devre üzerine basmak yerine mümkün olduğunca 2 ye yada 3 e bölmek arduino kart vb. bastırdığımız kartı ayrı tutmak mantıklımı ?
 • bazen projeyi bölmek işe yarar bazen de hepsini bir arada yapmak işe yarar. tamamen projeye göre değişir. prototipten bitmiş nihai ürüne giderken mecburen tek parça oluyor. içine konulacağı kutu buton elektriksel veya sensor bağlantı kabloları gibi konular tasarımcıyı çok yorar. eskiden muzik setleri parça parça satılırdı dunya kadar servet paraya anfiyi ayrı kaset unıtesini pikabı ekolayzırı ayrı alabılırdın sonra hepsi tek parça oldu şimdi ise hepsi bir cebin içine sığdı güzel bir kulaklıkla 5 dolarlık bir mp3 çalar alıp aynı zevki yaşatabılıyor.
 • Birde bu açıdan bakmak lazım. Ama gözüküyor ki yerine göre bölmek yerine göre tek devre mantıklı. Yapılan işe göre işin yönü değişiyor. Ama özellikle çok yönlü bir makina yapıyorsak nekadarını böleceğiz ne kadarını bir arada tutacağız yapılan işe göre belirlemek gerekiyor. Özellikle okuma yapan bileşenleri ve çıktı aldığımız bileşenleri değiştirilebilir yapmak ve belli alanları kendi içinde gruplamak gerekiyor.. Ancak iş bir giyilebilir teknoloji ise o zaman mümkün olduğunca küçük bir alanda ve tek devre üzerinde işi bitirmek gerekiyor.. hıııı. Aaaaanamış bulunuyorum..
 • Merhaba, çok çok önceden hazırladığım resimli bir anlatım var.
  ütü baskı yöntemi;

  https://forum.donanimhaber.com/m_9720955/tm.htm

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.