Arduino ile step motor sürmek için switch transistör
  • Arduino ile tank yapmak istediğim için yüksek torklu motor olarak 2 adet yazıcı içinden çıkma mitsumi step motoru kullanmayı planlıyorum fakat step başına 250 mA gibi bir akıma ihtiyacım var. Arduino portlarından 40 mA desteklediği için öncesinde rölelerle çalıştırdığım sistemimi şimdi transistörlerle çalıştırmayı düşünüyorum ancak uygun transistör bulamıyorum. Transistör bilgim zayıf olduğu için bir de size danışayım dedim. Kalkış akımını da düşünürsek sanırım Kollektör Emiter akımında 12 V en az 500 mA destekleyecek bir transistöre ihtiyacım var. Ana başlıklar halinde kafama takılanları sıralayacak olursam;
    1- Base voltajı 0.7 voltu geçince Kollektör Emitter akımı full potansiyelini mi veriyor yoksa. Base voltajını arttırdıkça İzin verilen akım artıyor mu ?
    2- Rölelerle kurduğum sistemin logic olarak aynısını çeşitli transistörlerle denememe rağmen (BC 337 aşırı ısındı ve çalışmadı BD 139 ise çalıştı fakat motor bir türlü kalkamadı) sonuç alamadım. Bu transistörler neden çalışmadı?
    3- Base voltajının kaç volt olduğu bir şey değiştirir mi Kollektör voltajı ile farklı olması sorun oluşturur mu ?
    4- Transistör seçimi nasıl yapılmalıdır açıklamalı bir kaynak önerir misiniz ?
    5- Hangi transistörü kullanmalıyım?

Şimdiden teşekkürler..
  • transistörde 0.7 volt iletime geçmeye başladığı voltajdır. eğer amplifier olarak kullanacaksanır base voltajını ayarlayarak çıkışındaki akımı yönetebilirsiniz. switch olarak kullanıldığında lojik seviyelerde sürülmesinde fayda var yani arduino uno ise direk 5v civarında bir voltajla tüm iletime geçmesi lazım. şurada transistörlü bir step motor surucu devresi yapmışlar belki faydası olur http://www.azega.com/controlling-a-stepper-motor-with-an-arduino/ devamı http://www.azega.com/controlling-a-stepper-motor-with-an-arduino-part-2/

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.