endüstriyel servo motor
 • meraba,
  bi deneme yapmak için bir endüstriyel tipte servo motoru kontrol etmem gerekiyor. forumda ve webde sürekli rc servo motorların kullanımı anlatılıyor. 800watt'lık 3.000dev/dk'lık bir servo motoru ve sürücüsünü arduino mega 2560 veya uno ile nasıl kontrol ederim. yardımcı olabilecek var mı?
 • okoman yardımın için sagol ama verdiğin bağlantıdaki linkler ölü. başka bildiğin bir döküman veya sayfa var mı?
 • hımm şimdi farkettim sitesi kapanmış ama kullandığı kütüphane duruyor şurada var https://code.google.com/p/zoavrlib/. ancak youtube da video altında motor özellikleri ve sürücüsü hakkında bilgi var komut seti için serial rs232 haberleşme kullanmışlar arduino ise servo motor sürmek için pwm kullanır bence sen kullanmak istediğin motorun datasheeti veya bir linki varsa inceleyelim belki normal servo sürer gibi sürülebilir.
 • teşekkür ederim, henüz servo motoru almadım, alınca zamanınız olursa bir bakalım.
 • okoman, servo motoru ve sürücüyü aldım. sürücü 0-10volt arası analog sinyalle çalışıyor. 10volt 3.000devire denk geliyor. sürücünün ayarlarından skalayı 10 volt için 6.000devir olacak şekilde ayarladım. pwm ile çalıştırmayı deneyecem inşallah olur.
 • bir dac oluşturman lazım pwm sinyalini voltaja dönüştürmen gerekiyor şurada basit olanı var http://www.avdweb.nl/arduino/hardware-interfacing/super-simple-dac.html ama 0-5v arası süpürür bu çıkışı bir mosfet gateini sürüp mosfet drainine 10v ile beslemen gerekecek yada şuada bir dac yapılmış 0-10v sürüyor http://www.avdweb.nl/arduino/hardware-interfacing/simple-10-bit-dac.html
 • okoman, pwm'i analog voltaja dönüştürmeden direk bağladım yukarıda bahsettiğim gibi. Şu an motoru kontrol ediyorum ancak motor istediğim hızda dönmüyor. pwm'i 255 yapıyorum, 2650 civarı devirde dönüyor, hatta pwm çıkışı 11 no'lu pindi, 10. pine taktım 2640 oldu. uno'yu çıkardım megayı taktım 2620 oldu ve sürekli 2-3 devir aşağı-yukarı geziyo yani sabit bir devirde dönmüyor.
 • Pwm 8 bit calisir arduinoda yani 0-255 arasinda yada 255 adim arasinda calisir eger 10bit cozunurluge cikarsan 4096 adim olur ve bu bayagi hassas bir degerdir bir voltmetre ile maximum degerde kac volt elde ediyorsun ona bak sanirim 5v elde ediyorsundur ama senin motor 0-10v arasinda degerler bekliyor sen bu bekledigi degerin yarisini veriyorsun. Yukarida verdigim 2. Link sana daha uygun sanirim
 • 2. linki çözemedim, elektronikçi değilim ve bu işlerde yeniyim. linkini verdiğim dac 5volt çıkış veriyor, 2 tane kullansam ve bu ikisini birleştirip 10volt çıkış elde edebilir miyim. nasıl yaparım böyle birşeyi, bir fikrin var mı?
 • foruma son gunlerde bana komik gelen fikirler düşüyor 2 tane 5v çıkış veren devreyi birleştirip 10v olmak yada bir motor için 9 volt lazımsa arduinonun 5v ve 3.3v çıkışlarını birleştirip 8-9 volt elde etme girişimlerini gördüm yapmayın arkdaşlar olmaz boyle şeyler yanii arabanın egzosuna havuç sokup vites değitirmeye benziyor dedıgınız şeyler biraz araştırın dunyada var mı böyle şeyler. analog multıplıer kullanmadım hayatımda ılgınçmiş nasıl kullanıldığ hakkında fıkrım yok. sorununuz için daha kolay gelecekse size şu yontemi deneyebılırsınız, devre dusuk voltajdan 60v a kadar aralıkta pwm ıle voltaj uretıyor gereklı duzenlemelerı yapabılırsenız guzel işinize yaracyacak bir devre , http://playground.arduino.cc/Main/RegulatedPositiveVoltageBooster

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.