arduino dan başka bir arduino yu ethernet üzerinden kontrol.
  • merhaba. yapmak istediğim 2 adet arduino uno r3 ve 2 adet ENC28J60 ethernet modülü kullanarak
    arduino ları ethernet üzerinden konuşturmak istiyorum. örn. 1. arduinodan butona basıldığında 2. arduino dan
    led yakmak la başlasak sanırım gerisi gelir.
    sıkıntı internetteki kaynakların genelde pc den arduino yada cep telefonundan arduino tarzında olması.
    örn. sitedeki webserveri yaptım diyelim. peki 2. arduino nasıl bu serverden veri alıp işlem yapıcak
    burda takıldım kaldım.
    yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  • Hepsinin farklı IP'si olduğu için, IP'sini dinleyecek.
  • üstadım epeydir arastırıyorum lakin yok sonuc.
    snmp üzerine yogunlastım artık. sanırım cozersek snmp vasıtası
    ile cozucez problemi.
  • snmp ye gerek yok. tcp/ip yeterde artar, iki arduinoya birer ip adresi ver bir tanesi 10.0.0.1 olsun diğeri 10.0.0.2 olsun masklar aynı 255.255.255.0 olacak mac adresler de farklı olsa iyi olur bazı tcp/ip kutuphanelerde mac adresi sabit gelir elle bir tanesini değiştirin. iki tarafta dinlemede kalsın her iki tarafta 5000 nolu portu dinlesin. diyelim 10.0.0.1 adresinden 10.0.0.2 ye 5000 portundan 0x11 kodunu yollayabilirsin. bu portu dinleyen taraf 0x11 komutu gelince gerekli işlemi yapar 0x12 komutu gelince başka bir işi yapar. şu programı baz alarak başlayın http://arduinoturkiye.com/arduino-ve-enc28j60-ethernet-modulu-uygulamalari-3-webserver/ yazıda geçen kütüphane güzel duruyor temel işlevler var bunu kullanın https://github.com/jcw/ethercard/
  • okoman örnek bir kod verebilirmisiniz. (ethercard.h) Mesela analog bir sensörümüz var 1 veya 0, 1 olunca diğer arduinoya ledi yak desin.. Burdan geliştirebiliriz kendimizi. Teşekkürler.
  • arduino ide deki, internetclient ve webserver orneklerınden faydalanarak yapabilirsiniz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.