Motor sürmek üzerine yardımınızı rica ediyorum.
  • Elimde görselde görüldüğü üzere bir hdd motoru var.
    Ve birde Arduino onu r3 bulunmakta bu motoru sürmek en basit yol ile (motorda 4 çıkış var) 4 çıkışı analog yada digital portlara bağlayıp sırası ile 1000 - 0100 - 0010- 0001 göndermek gibi bir işlem yapsam çalışırmı.
    Konu hakkında acemi ve çok yeniyim ilginiz için teşekkür ederim.
    http://www.griffwason.com/images/gwai_ghosted-cutaways/gw_hdd-motor01.jpg

• Sabit disk motorlari ficasiz dc motor oldugundan bldc motor surucusune ihtiyac var. Surucusuz nasil surulurler bilmiyorum. http://m.instructables.com/id/BLDC-Motor-Control-with-Arduino-salvaged-HD-motor/
  • teşekkürler inceleyeceğim ama çok karışık bir metinmiş :)
  • Affınıza sığınarak bu metinten pek fazla bilgi edinemediğimi ve daha açıklayıcı bilgi alabileceğim bir metin önermenizi rica edebilirmiyim.

Bu metin üzerinden alabildiğim bilgiler.
    Motor üzerinde bulunan 4 adet ayağın hangilerini olduğunu bulmak oldu.
    Motorda üç farklı bobin sargısı var birer uçları port olarak dışarda diğer uçları içerde birşeyek tel uç olarak dışa çıkıp 4. bacak oluyor.
    bacaklar arası ölçüm yaparak (ohm) ayırt ediliyor.
    1. bacak
    2. bacak
    3. bacak
    4. bacak

1-2 ölçüm = 201 ohm
    1-3 ölçüm = 400 ohm
    1-4 ölçüm = 400 ohm
    2-3 ölçüm = 201 ohm
    2-4 ölçüm = 201 ohm
    3-4 ölçüm = 400 ohm

Burda 201 ohm luk değer tek bir sargıya ait ohm değeri 201 ohm çıkan sonuçlardaki bacak ortak bacak yani 2. bacak
    400 ohmluk olan değer ise iki sargının seri bağlanması sonucu veren değer.

Şeklinde anladığım değer.

Bacaklara ölçü aleti ile 5 volt uyguladığımda ritmik hareketler oluşuyor ama herhangi bir dönme yada tam tur yakalayamıyorum.
    Bu kapsamda yapmam gerekenlerin nasıl olduğunu kavrayamadım yardımınızı rica ediyorum birde şu ana dek aldığım bilgide sizce problem varmı acaba?

• ilerlemeniz iyi olmuş, bundan sonra hall sensorleri ve sürücüyü kurmanız lazım hassas ayarlar için osilaskop kullanmak gerekiyor, başka hdd projesi varmı araştırdım ama en detaylı açıklama bu. sargılara aşağıdaki gibi enerji verirseniz dönüş gorulebılır
    adım 1 2 3 4 5 6
    saat yönü için: CB, AB, AC, BC, BA, CA
  • Merhaba konu hakkında biraz daha araştırma yaparak;
    Arduino shirld lerinde birinde bulunan 293 entegresi ile yapıldığını gördüm.
    Çalışmada lakin söyle bir sorun var devirsizlik burada aslında bldc motorun tam sistemli çalışmasını sağlayamıyorum, işlem için doğru yolu da izlemiş değilim esasen daha önce önerilen örnekteki sürüş tekniği sensörlü olduğundan elimdeki motorlarda senser yok kullanamadım.
    Kulladığım teknik 3 bobinin geldiği ayaklara sırası ile
    A B C
    1 1 0
    1 0 0
    1 0 1
    0 0 1
    0 1 1
    0 1 0
    Gönderiyorum,
    Wait bekleme zamanını 1000 yaptığımda oldukça yavaş olarak durumu izliyor lakin wait bekleme zamanını 5 in altında indirdiğimde dönmede etkilenme dönmeme titreme sabit kalma söz konusu oluyor ve max hız wait 3 te olup elle tetikleme gerektirip motorun hdd içindeki performansını vermemekte performansı artırmak için yardımlarınızı bekliyorum.

Ama internette gördüğüm bazı arkadaşlar bunu yapmışlar
    Örneğin:

esc denilen hazır devreleri kurmuşler bu esc lere yakın bir devre elinde olan varmıdır.
    Yada benim uyguladığım yöntemde hız artabilirmi?

Entegre yapısı:http://cdn.instructables.com/FK2/I93D/HQMN4X1G/FK2I93DHQMN4X1G.LARGE.jpg
    Devre şeması: http://cdn.instructables.com/F44/JJ7L/HQMN4X1I/F44JJ7LHQMN4X1I.LARGE.jpg
    Kod:
    /*
    ***** BLDC DRIVER *****
    */

int wait = 10;
    int p1 = 2;
    int p2 = 3;
    int p3 = 4;
    char inChar;

void setup() {
    pinMode(p1, OUTPUT);
    pinMode(p2, OUTPUT);
    pinMode(p3, OUTPUT);
    Serial.begin(9600);
    }

// the loop routine runs over and over again forever:
    void loop() {

if (Serial.available()){
    inChar = (char)Serial.read();
    if (inChar == '-'){
    wait -=1;
    }
    else{
    wait +=1;
    }
    Serial.println(wait);
    }

digitalWrite(p1, 1);
    digitalWrite(p2, 1);
    digitalWrite(p3, 0);
    delay(wait);
    digitalWrite(p1, 1);
    digitalWrite(p2, 0);
    digitalWrite(p3, 0);
    delay(wait);
    digitalWrite(p1, 1);
    digitalWrite(p2, 0);
    digitalWrite(p3, 1);
    delay(wait);
    digitalWrite(p1, 0);
    digitalWrite(p2, 0);
    digitalWrite(p3, 1);
    delay(wait);
    digitalWrite(p1, 0);
    digitalWrite(p2, 1);
    digitalWrite(p3, 1);
    delay(wait);
    digitalWrite(p1, 0);
    digitalWrite(p2, 1);
    digitalWrite(p3, 0);
    delay(wait);
    }
  • kodunuz duzgun görünüyor acaba normal bir motorla deneyıp kodun ve montajın çalıştığından ve performansından emin olsanız, sonra hdd motorunu test etseniz ilk motor uygulamasında bu proje bıraz ağır olmuş
  • Normal motor dan kastınız dc bildiğimiz fırçalı motorlar mı acaba?
    Elimde Step motor hiç yok ta.
    Hddlerden sokme motorlar var BLDC diye geçiyormuş bu çalışmalar kapsamında iyice yapısı hakkında bilgi sahibi oldum hatta bunları sürmek için en ideal yönten ESC diye hazır satılan elektronik speed control diye devreler de bunlar olmadan kendi imkanlarımla ne yapabilirim aslında onu irdelemeye çalışıyorum ama bir çok arkadaşımda amerika keşfedilmiş neden uğraşıyorsun al hazır kullan diyorlar. Esas hedefim kullanacağım motor kadar esc devresi diyeyim sürücü devresini tek borda koyup araba olsun 4 kanat helikopterler olsun böyle bir kaç iş geliştirmek. Motorlar piyasa da var en uygun 15 dolar seviyelerinde hdd motoru mübadili bu sebepten elimdekileri kullanmak istiyorum israf olmaması bir yandan da kendim pişir kendin ye olayında bana kazandırdıklarından ötürü. İşte ole bişiler umarım hdd motorları esc devresini de kendim kurarak hızla döndürecem yada esc alıcam :)
  • şurada esc nin içini göstermiş bildiğin mosfet transistorler var yuksek guclu http://www.instructables.com/id/Burnt-ESC-Scavenged-ESC-from-somewhere-else/?ALLSTEPS

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.