Servo sinyal kesme
  • Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere servoya bir sinyal gidince o konuma gidip sabitleniyor servo kolu. Çevirmeye çalıştıkça o da konumunu koruyor. Benim yapmak istediğim sinyal geldiğinde servo o konuma gitsin, gittikten sonra da sinyal kesilsin yani istendiğinde kol çevrilebilsin.
    Benim aklıma gelen; röle yöntemi, konuma gittikten sonra röleyle sinyal kesmek. Başka bir yöntem var mı acaba ?
  • pwm modu bir kere aktıf olunca bir daha susmaz digitalwrite gibi fonksiyonların çalışmasın da izin vermez. ya arduino pwm regısterlerını kurcalayıp bır sekılde pwm ı keseceksınız, bir ihtimal de pwm sinyalının olduğu pini pinmode input yapılabılıyormu bır deneyın belkı saçmada olsa çıkışı keser işiniz görülür. yada kendi pwm kodunuzu yazıp pwm ı sadece siz istediğiniz zaman çalışmasını sağlarsınız bu sitede benım bir yazım var "olmak yada olmamak" orada soft pwm örneği yapmıştım oradaki ornekten belkı faydalanabılırsınız.
  • evet soft pwm kullanarak amacıma ulaştım teşekkürler. Kullandığım kod: int servo = 9; int angle; int pwm; void setup() { pinMode(servo, OUTPUT); } void loop () { for (angle = 0; angle <= 180; angle += 5) { servoPulse(servo,angle ); } delay(2000); for (angle = 180; angle >= 0; angle -= 5) { servoPulse(servo, angle); } delay(2000); } void servoPulse (int servo, int angle) { pwm = (angle*11) + 500; // Convert angle to microseconds digitalWrite(servo, HIGH); delayMicroseconds(pwm); digitalWrite(servo, LOW); delay(50); }

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.