Pinden belli süre high belli süre low almak için ne yapmalı
  • Arkadaşlar kolay gelsin,
    Doku kültürü için ufak çaplı otomatik sistem kuruyorum,
    Arduino ile led ışık kaynağını çalıştırıp ve sıcaklık ölçüp lcd ekrana değerleri ve ayrıca geçen süreyi 1 saate kadar dakika olarak 1 saatten sonra ise sadece saat olarak devam edecek,
    ışık kaynağını 16 saat çalıştırıp 8 saat söndürecek ve aynı zamanda anlık ısı değerini verecek,ışık kaynağıyla birlikte ısı değerinide aldğım için delay ile bekleyemiyorum,milisaniye tutup yapayım dedim ama onuda beceremedim.
    Arkadaşlar bu doğrultuda;
    1. lcd ekrana geçen süreyi 1 saate kadar dakika olarak 1 saatten sonra ise sadece saat olarak nasıl yazdırabilirim, lcd ekran kullanmasını biliyorum ama bu dediğimi yazma mantığını oluşturamadım bir türlü :S
    2.Hem ışık kaynağını çalıştırıp hemde ısı değerini aynı anda nasıl alabilirim?
    Yardımcı olursanız sevinirim.
  • 1-saat görüntüleme, hesaplama için zaman kütüphanelerindeki fonksiyonları inceleyebilirsin. http://playground.arduino.cc/Code/Time kısaca baktım doğrudan örneğini göremedim, biraz araştırmak gerek.
    2- işlemleri iki ayrı modül olarak tasarlamayı deneyebilirsin, muhtemelen ısı kaynağını çalıştır() diye bir fonksiyon yok, loop içinde çalıştır diyorsun, o da süre boyunca çalışıyor, sonra diğer kısma geçiyor, o bitmediği için geçmeyi bekliyorsun.
    iki ayrı fonksiyon ile yapılabilir (belki donanım tasarımını değiştirmek gerekebilir, yapılan işleme göre)
  • kaanceylan, zannedersem biraz karışık anlatmışım :) benim işim local saatle değilde geçen süreyle ilgili, yani 16 saat aydınlık evreyi doldurduktan sonra 8 saat karanlık evreye dönmesi için bilgilendirmek amaçlı ekranda gösterilsin istiyorum. yani aklıma gelen milisaniyeden saate kadar if döngüleriyle çevirmek gerektiği fakat mantığını kuramadım.
    Birde 16 saat aydınlık evrede ışık açık olacağı sürede delayla bekleyemiyorum çünkü hem milisaniye hesabı yapıp ekrana yazdırırken, bir de DS18B20 sensörüyle sıcaklık miktarını ekrana yazdırmam gerekiyor.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.