Fotoğraf makinesi için ses tetikleyici
  • Merhaba,

Fotoğraf makinesi ile kullanmak için ses tetikleyici yapmak istiyorum. İnternette yaptığım araştırmalarda hem breadboard üzerine kurulan devreler ile hem de arduino ile yapılabildiğini gördüm.

Arduino'yu biraz araştırınca bu yöntemle yapmaya karar verdim. Sormak istediğim şey, arduino ile kompakt bir cihaz yapabilir miyim?
    Yani arduino uno kullanmayı düşünüyorum. Bunun yanında bir de breadboard kullanmam gerekecek. Bu devreleri küçük bir kutu içine sığdırabilir miyim?

Fotoğraf makinesinin yanında kabloları açıkta duran bir devre taşımak kolay olmaz...

Teşekkürler
  • Kendin baskı devre hazırla yolları elemanları çiz küçük bir karta, atmega328i arduino üzerinde programla tasarladığın karta tak o şekilde kullan, breadboard ve arduino taşımaya gerek yok.
  • http://ff.im/1fZQfT takip eden konularda kucultme vb seylerde vardi. Arduino Pro mini gibi minik boardlarla da kolaylikla yapabilirsiniz. Optocoupler gibi elemanlari minik bir delikli plakete lehimleyip mini boardun bacaklarina bagladiginizda anahtarlik kadar devre oluyor
  • Buradaki videoyu seyredin

Örnekte ses (yada alkış sesi) LED i ışıldatıyor eğer LED bağlı ucu Arduinonun uygun bacağına giriş olarak tanımlarsanız (Analog Digital reading konusu ile birleştirip) ARDUİNO yu sesle çalışan bir anahtar olarak kullanabilirsiniz .

Ayrıca zaten arduinonun bu tür shield ide var bildiğim kadarıyla
    https://www.sparkfun.com/products/12642
    (Sayfadaki documents kısmının hemen altındakiler imal etmek için gerekli bilgiler)
  • Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler...
  • Selam,
    Bu konuda profesyonel (aslında tam profesyonel değil ama ) bir çözüm önerebilirim.
    photoduino isimli bir proje var, bu projede ses, ışık ve darbe ile profesyonel fotoğraf makinanızı kumanda edebiliyorsunuz. incelemek isterseniz www.photoduino.com adresinden projeyi inceleyebilirsiniz.
    Ben projeyi kendi imkanlarımla denedikten sonra devre kartını çin menşeeili bir siteye sipariş verdim ve 5 adet yaptırdım.
    İlgilenirseniz yardımcı olabilirim.
  • Photoduino projesini daha önce inceledim. Breadboard üzerine kurduğum devrede ses ve ışık ile tetikleme işlemini de gerçekleştirmeyi başardım.
    Potansiyometre ile hassasiyet ve gecikme gibi ayarlar da eklemek istedim ama sadece hassasiyet olayını başarabildim.
    Devre kartına henüz dökmedim, çünkü baskı devresini çizmeyi bilmiyorum. Sizin yaptığınız proje nasıl oldu. Bilgi verebilir misiniz?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.