Duygu durum ölçer
  • Arkadaşlar merhaba, bi süre önce arduino ile ilgilenmiştim fakat belirgin bi hedefim olmadığı için motivasyonum zamanla azaldı. Şimdi fikri basit fakat uygulamasının zorluğundan emin olmadığım bi projem var.

Küçük kızıma (6) kağıt, karton, kalemle hazırladığım, boynuna astığı, aklına geldikçe duygu durumunu işaretlediği bişey yaptım. Mutlu, mutsuz, sinirli, ağlıyor gibi.
    Amacım bilgi toplayıp, sonuç çıkarma alışkanlığı edinmesi. Çokta hoşuna gitti, bir iki gündür uğraşıyor.

Bunu arduino ile nasıl yapabilirim diye düşünüyorum. Gereken parçaları alabilecek bütçem var. Aklıma ilk gelen koluna saat gibi takabileceği ya da boynuna asabileceği (çirkin bi prototipin ötesine geçemeyeceğimi biliyorum), üzerinde 4-5 buton olan, wireless ağa bağlanıp verileri https://cosm.com gibi bi yere upload edebilecek bişey. (tarih, saat, duygu durumu)

Umarım fazla uçmamışımdır, kabaca adımları ve zorluklarından bahsedebilirseniz sevinirim.

Not: Arduino Uno kartım ve basit led, ışık sensörü uygulamaları yapmışlığım var :)

Şimdiden teşekkürler.
  • http://store.arduino.cc/ww/index.php?main_page=product_info&cPath=11_5&products_id=146

Böyle bir eklenti ile Arduino internete bağlanacak hâle getirilebilir. Ama internette de bir sistem kurulup gelen basit mesaj, sosyal paylaşım sitelerine entegre şekilde paylaşacak bir şekilde hazırlanmalı. Yani bilgi direk sosyal medya platformuna değil de sizin hazırladığınız bir internet sitesine gider. Site de eğer gelen bilgi 1'se belirlediğim internet sitelerinde "Şu an çok mutluyum :)" mesajı paylaşır. Çünkü bunun için sitelerin API ayarlanı kullanmak gerekiyor bildiğim kadarıyla.

Bir diğer alternatif de, çocuğunuzun bulunduğu ortamdaki internete bağlı bir bilgisayara takılı bir arduino olur, o arduinoya gelen bilgiler internete bağlı bilgisayara aktarılır ve bilgisayarda çalışan bir uygulama ile de internette paylaşım yapması sağlanır. Çocuğunuzda da bilgisayara bağlı arduino ile kablosuz iletişime geçebilecek bir arduino olması lazım.

Yani proje iki aşamadan oluşuyor. Bir fiziksel boyutu bir de gelen bilginin işlenerek internet sitelerinde paylaşılması..

Eğer yardımcı olabileceğim bir şey olursa bu proje size yardımcı olabilmekten memnuniyet duyarım.
  • cevabınız için çok teşekkürler.

yani olmazsa olmazlardan birisi Wireless Shield diyebilir miyiz ? bu shield'ı sadece prototipleme aşamasında mı kullanılacak, ürünü taşınabilir hale getirirken yeniden bir wireless haberleşme için kullanılacak eleman almak gerekecek herhalde ?

web kısmı için https://cosm.com kullanmayı düşündüm, daha önce kullanmadım fakat sağladıkları api ile çok zor olmayacağını düşünüyorum.
  • proje başka kimsenin ilgisini çekmedi sanırım :)
  • Merhaba

Burada sorulan sorular arasında nadir güzel olanlarından bir başlık.
    Eğer mümkünse kendiniz küçük bir kutuya 4-6 buton yerleştirin. Bu butonları aşağıdaki ürüne bağlayacak şekilde kutunuza koyun (flyport). Bu ürün ile kablosuz ağ kurabilmekte ve üzerindeki işlemcinin pinlerini input olarak tanımlayarak algılama yapabilirsiniz. Aynı şekilde wireless üzerinden de internet ortamına yönlendirebilirsiniz.
    Forumlarını bir inceleyin derim.

http://www.openpicus.com/site/products
  • bu shield'ı sadece prototipleme aşamasında kullan"maya"cak, ürünü taşınabilir hale getirirken yeniden bir wireless haberleşme için kullanılacak eleman almak gerek"meye"cek
  • Yanlış anlamayın, bu bir shield değil, tekil bir ürün tek başına tüm istediğiniz işlemleri yaptırabilirsiniz. Size sadece 6 buton, güç kaynağı ve flyport yeter. Çok büyük de değil.
  • cevaplar için teşekkür ederim. üzerinde wi-fi moduülü ile birlikte fiyatı makul sayılır fakat bende arduino uno var, onun üzerinde geliştiririm diye düşünmüştüm. zannediyorum ki flyport farklı bi dil kullanan farklı bi ürün.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.