Kart, Motor, Sürücü tavsiyesi
  • Merhabalar, arduinoya yeni başlıyorum. Android ve .Net programcısıyım. Tavuk çiftliğinde kafeslerden vakumla yumurta toplayan bir robot projesi üzerinde çalışmaya başlayacağım inşaallah. Birkaç sorum olacak. Robotta hareket için 4 dc motor, çeşitli işleri yerine getirmek için 4 servo veya step motor, sıcaklık, renk ve mesafe sensörleri, vakum motoru, rfid alıcısı kullanmam gerekiyor.
    1-Arduino Yun bu kadar bileşeni kontrol edebilir mi? İntel galileoyu mu tercih etmeliyim.
    2-Tekerlekleri döndürecek motorlar, robotun kendi ağırlığı da dahil yaklaşık 25 kg yük taşıyacaklar ama kısa kısa mesafe gidecekler. http://www.robotistan.com/Johnson-775-DC-Motor,PR-1322.html Bu motor işimi görür mü?
    3- Bu motorları sürebilecek Sabertooth sürücüleri gördüm ama biraz pahalı geldiler. Ama şartsa onları da alabilirim.
    4-12v 7aH kuru akü doğru bir seçim olur mu?
    Rica etsem bu konularda tavsiyede bulunabilir misiniz? Daha arduinoya başlamadan robot yapmayı düşünmenin çok doğru bir yaklaşım olmadığını biliyorum ama yapabileceğime inanıyorum.
  • motor satın aldığınız yere çekmek istediğiniz yuk mıktarını bıldırın ona göre alın derim. o verdiğiniz motor 1kg bile kaldırmaz
  • Kaldırmaz derken hareket ettirmez mi demek istediniz? Bu motorları sadece ileri geri gitmek için kullanacağım. Hareket etmez mi diyorsunuz?
  • şimdi tekrar araştırdım motor ebat olarak bayağı buyuk dakikada 20bin devir yapabiliyor 1hp gucu varmış matkaplarda kullanılıyormuş, bahsettiğiniz yuku harekete ettirebilir. kucuk motorla karıştırmışım...
  • O zaman motoru belirledik diyelim. Peki buna uygun motor sürücü tavsiyesinde bulunabilir misiniz?
  • motorun data sheeti bulamıyorum biğr kaç sitede 2.3A çektiğini söylüyor pwm ile hız kontrolu yapılabilir. o motora şu driver öneriliyor http://www.ebay.com/itm/DC-Motor-Governor-15A-6V-90V-High-Power-16kz-PWM-Promise-Speed-control-board-/151386149895? 3 amperden yuksek pwm desteği olan suruculere bakmak lazım
  • İlginiz için teşekkür ederim. Motoru aldığım zaman sonuçları da paylaşırım inşaallah.
  • Peki diğer sorularıma cevap verebilecek olan var mı acaba?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.