Wi-Fi Shield ile kablosuz Sicaklik ve Işık Ölçümü
  • Merhaba arkadaşlar,
    Yaklaşık 3 haftadır yüksek lisans tez projem için hem burada hem de başka (İngilizce Türkçe) sitelerde okumalar yapıyorum. Videolar seyrediyorum. İnşaat mühendisiyim ve yapacağım proje elektronikçilere göre çok daha basit olacak.
    Proje: kablosuz ağ yöntemiyle odadaki sıcaklık ve ışık değerlerini ölçmek. Sorun tam olarak sistemi zihnimde kuramadağım için hocaya vermem gereken materyal listesini ve devre şemasını oluşturamıyorum. Birçok video izledim ve gerçekten fazlasıyla proje var bu konuda. Aşağıda kendi yaptığım listeyi yazacağım. Bu arada bu değerleri aynı anda okuyabiliyor olmam lazım(detay sorunum ise dijital mı analog mu olmalı sıcaklık sensörüm ve ışık ölçümündeki hassasiyet lambanın açık olup olmaması bazında olmalı ama gündüz ışığı alan bir odada bu nasıl farkediliyor sensör tarafında, ayni anda iki okuma yapmasi zor bir durum mu )
    1) 1 adetArduino Uno
    2) 1 adet Arduino Wifi Shield (CC3000 wifi Chip tavsiye eder misiniz?)
    3)LDR lıght sensor
    4)DS18B20 sıcaklık sensör(dijital)(TMP36 sicaklik sensoru mu daha uygun olur?)
    5) Kablolar(jumper wires)
    6) Breadboard
    7) Resistors
    8) 12V adaptör

Sistemi bilgisayara usb ye bağlamadan adaptörle besleyerek odanin farklı bir noktasinda ölçüm yapmak istiyorum ve Uno ile Wifi shield i üst üste pinlerine yerleştiriıp breadboard üzerinden LDR ve DS18B20 nin bağlantılarını yapmak istiyorum. Yani zihnimde canlandırdığım şema bu ve Xively kullanarak yada direk IP üzerinden veri okumak amacım. Hazır kodlarla halletmeyi umuyorum çünkü bu konuda bir deneyimim yok umarım yeni birşeyler yazmaya ihtiyacım olmaz. Haziranda kurula sunmam gerekecek ve yazın kısmet olursa yurtdışında uluslararası bir konferansa projeyi götürmek gibi bir niyetimiz var. Aynı zamanda doktora projeminde altyapısı olmasını planlıyoruz. Tez konum: (Design and Analysis of a wireless sensor network system for intelligent building-monitoring Energy usage and Providing Eco-feedback) Simdiden tesekkuler//
  • Ldr yerine ambiant sensor ile daha hasas isik olcumu yapabilirsiniz.
    ds18b20 gayet iyi bir sicaklik sensoru sikinti olmaz
  • Peki sistem semasi hakkında bir fikir verebilir misiniz? Yazdigim semada bir yanlislik var mi? Yada sizin onerebileceginiz daha basit bir devre olabilir..
  • Merhaba Gökhan. Benzeri bi proje ben de yapıyorum. Ama CC3000 Wifi Shield'i bir türlü bağlayamadım. Hem Arduino'nun hem de Adafruit'in örneklerini yüklüyorum yine de monitörde göremiyorum. Sen de böyle bir problem yaşadın mı? Nasıl çözebilirim?
  • Wifi projelerinde spark photon daha uygun fiyat olarak da gayet iyi tedarik biraz sıkıntılı olabilir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.