Mesafe ölçme modülü
  • 1 kilometre ya da daha uzak mesafeleri ölçebileceğim arduino uyumlu bir modül nereden bulabilirim?
  • gps modül ile dünyanın çevresini bile ölçersiniz. ilk başlangıç noktasını hafızaya alırsınız sonrada bitiş nokasının koordinatlarını alırsınız. yada her ölçüm noktasında bir koordinatı saklarsınız. gerisi geometri bilgisi. laser ile de ölçebilirsiniz. bulunduğunuz noktaya bir laser koyarsınız. bir km ileriye de bir döner ayna koyarsınız. ilk noktadan bu aynaya ışını yollarsınız, ışını yolladığınız anı kaydedersiniz. ışık geridönüp yanınızdaki ekrana geldiği zamanla ilk zamanın arasındaki farkı ışık hızına bölerseniz mesafe ortaya çıkar, bu yöntemle ayla dünya arasındaki mesafeyi bile ölçersiniz.
  • Cevap için teşekkür ederim. Ben soruyu eksik sordum. Bulunduğum yerden ölçeceğim yere hiç gütmeden mesafe ölçem gerekiyor. Lazer mesafe ölçerler var piyasada onlar gibi bir cihaz lazım ama arduino uyumlu olmalı
  • optik olarak da ölçebilirsiniz. bulunduğunuz noktadan ölçeceğiniz noktaya doğru bir mercekten bakarsınız tam 20-50cm yanda bir bakış noktasından da hedefe bakacaksınız. ilk bakış noktanızla kaydırılmış bakış noktanız arasındaki açı bir üçgen oluşturur. bu açı ile önceden kalibre ettiğiniz değerlere denk gelecek şekilde işaretlenmiş olur. bu size uzaklığı yaklaşık olarak verir. 20 yıl önce rus pazarından aldığım askeri bir prizmada bu yöntemi kullanarak mesafe ölçüyorlardı. prizmada iki görüntü birbirine çakışana kadar diğer merceği yavaş yavaş döndürmek gerekiyordu. bu mekanizmayı arduino ile hareket ettirmek veya ölçme ile mesafe tahmini yapılabilir.
  • Ben ölçtüğüm değeri arduinoda başka bir hesap için kullanacağım, bu yüzden sizin anlattığınız sistem işime yaramayabilir
  • laser ile bir pals yollarsın kamera ile palsın çarptığı cismin parlamasını yakaladığında geçen süre mesafeyi verir. bunu mobil olarak da kullanabilirsin google yaptığı kendi kendine giden araçta bu yöntemi kullanıyor.
  • Örnek proje linki verebilir misiniz?
  • google ve youtube kullanmanızı tevsiye ederim 3d laser distance deyince bu konular hemen geliyor biraz daha yazarsak projeyi bana yaptıracamışınız gibi geliyor. hayatta başarılar...
  • sayın okoman, projeyi size yaptırmak gibi bir niyetim olmadığı gibi 3d lazer de aramıyorum. Sadece ir lazer mesafe ölçerler var ya engel algılayıcı olarak kullanılıyor yada ultrasonik mesafe ölçerler, bunlar en fazla 3-4 metre ölçüm yapıyor. Ben bu tip bir sistemin 1-2 kilometre ölçenini ve arduino uyumlusunu sordum. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim
  • Merhaba Emre Bey

Soruyu yanlış sorduğunuzu düşünüyorum. Arduino uyumlu diye sensör üretilmez, böyle bir kıstas yoktur. Ne vardır? RS-232 , RS-422 haberleşme protoköllü ya da analog çıkışlı (4-20mA ya da 0-10V). Bu standartların hepsi ile Arduino haberleşebilir. Analog çıkışlı olanlar daha kolaydır bi nebze.

Örnek Sensör olarak, Listedeki son ürün 1,200 m range var. Bi bakın

http://www.sick.com/group/EN/home/products/product_portfolio/distance_sensors/Pages/distance_sensors_long_range.aspx
  • Cevap için teşekkür ederim @aflteam haberleşme protokolü ile arama yapınca daha çok sonuç çıkıyor
  • hangi haberleşme protokolü merak ettim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.