Arduino ve C# ile servo motor kontrolü hakkında
  • Arkadaşlar,
    öncelikle herkese kolay gelsin. Arduino konusunda malesef daha çok yeniyim. Benim tamamlamak zorunda olduğum bir proje var ama ne en ufak bir yok biliyorum ne de önceki denemelerimden kaynaklanan maddi hüsranlar neticesinde bir fikir üretebiliyorum. Bu konuyu açmadan öncede projeyle alakalı baya kapsamlı bir araştırma yaptım ama malesef başarıya ulaştıracak kadar sonuç toplayamadım. Müsade ederseniz bir kaç soru sormak istiyorum. Şimdiden değerli vaktinizi çaldığım için özür dilerim;
    1) Servo motor kontrolü yapabilmem için en uygun Arduino kart modeli hangisidir?
    2) Yaptığım araştırmalara göre bazıları motor kontrol etmek için board kullanıyor, bazılarıda motor sürücü kartı kullanıyor. Acaba motor olayı için en uygunu hangisidir? ve eğer motor sürücü kartı bu iş için daha uygunsa bu kartı nereden sipariş edebilirim?
    3) En uygun Arduino kartını, servo motoru ve ek donanımları(board veya motor sürücü kartı) temin edip Arduino'yu da gerektiği gibi programladığımı varsayarsak, windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarda ki C#.NET ile geliştirilen bir uygulama ile motoru kontrol etmem mümkün müdür? eğer mümkünse kodları nasıl bulabilir veya öğrenebilirim?

Şimdiden yapmış olduğunuz bütün değerli yorumlar için teşekkür ederim,
    Selam ve Saygılarımla...
  • seçim işine motordan başlamalısınız bu motor nasıl bir motor olacak ne yapacak nasıl bir yuk kaldıracak? daha sonra bu motorun sürülmesine geçebilirsiniz bu sürücü bir kartta olabilir bir modulde olabılır hatta bazı motorların kendı surucusu olduğu için seriporttan rx-tx olarak da çalışabilir. c# konusu ise tamamen sizin programlama bilgnizle alakalı, hayatınızda c# kullandıysanız seriport kullanımına bir bakın sitemizdede bir kaç c# yazısı var fikir verir.
  • Bir adet servo motor kontrol etsem yeterli olacaktır. Bu motor uzaktan kumandanın üzerinde bulunan ileri geri kolunu oynatacak sadece. Yani çok az bir yük gücüne sahip olsa yeter ama ben tedbir maksatlı servo kullanmayı düşünüyorum.
    aklımda ki model Tower pro sg90 micro servo. Formdaki c# seri port bağlantı yazılarına baktım. Kodları anladım ama ufak bir soru işareti oluştu. Acaba bu motoru Arduino'ya motor sürücüsü ile bağladığımda formda görmüş olduğum kodlar işe yarar mı? yani formda yanılmıyorsam serialport.write() methodu kullanılmış ama pin ya da başka herhangi bir parametre bilgisini vermeden bu ko işe yarar mı acaba?
  • Merhabalar, benzer bir projeyi yakın zamanda ben de yaptım. Öncelikle Tower pro sg90 micro servo motor için ekstra bir karta ihtiyacınız olmayacaktır. 3 tane kablosu var ve direk arduinoya bağlanır. Biri GND biri +5V ve biri de data pinidir ki o da PWM pinlerinden birine bağlanmalıdır. C# arayüzünde farklı uygulamalar tasarlayabilirsin. textboxtan direk açı değeri gönderebilir yada farklı yöntemler izleyebilirsin. Buradaki gibi bir uygulma da yapabilirsin. http://mvaslan.blogspot.com.tr/2015/02/csharp-ile-arduino-servo-motor-kontrolu.html

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.