Bina Maketinin Işıklandırılması
  • Merhaba ,
    6 senedir sektörde yazılım uzmanlığı yaptım ama sektörde seçim olarak ağırlığı oop temelli dillere verdim java, c#, delphi vb. Arduino ile yeni tanıştım. Bir arkadaşımın ricası üzerine bakma fırsatı yakaladım, arkadaşım mimar ve çizimlerini 3 boyutlu halde bina maketi olarak çıkartıyorlar. İçlerinde ise aydınlatma sistemleri mevcut daire daire aydınlatılıyor. Benden ricası her dairenin iç lambasını mobil bir uygulama yardımı ile kontrol edebilmek yani 30-35 katlı har katta 4 daire den bahsediyoruz. Bu maketler satış ofislerine konulduğu için pazarlamacılar gelen müşterilerine istedikleri dairenin ışığını açıp gösterebilecekler. Ben bu işte yeni olduğum için nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında sizden fikir almak istedim, tabi ki tutup da şu kodu yazın demiyorum öyle bir şeyi isteyemem. Ürün secimi, yazılımı geliştirirken dikkatli olunması gereken şeyler, yüzlerce led in kurulumu nasıl daha kolay yapılır, bluetooth ile mi iletişim mantıklı yoksa rf ile mi ? Biraz aydınlatabilirseniz hızlı bir şekilde başlangıç yapmak istiyorum. Çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.
  • Merhaba,

35x4 bile desek 140 ledden bahsediyoruz. Arduinolar içinde en fazla çıkışı olan mega o da 54 dijital çıkış veriyor. Bunun için yapılmış özel boardlar var https://www.sparkfun.com/products/11723 tabi bulabilirsen.
    Doğrusu pek çok yolla yapabilirsin. Mesela shift register denilen entegreler var. Bunlar bir biti 1 yaptığı zaman tekrar ulaşıp 0 yapana kadar o şekilde tutar en çok kullanılanlarından biri 74HC595. Tabi bunlardan 140 adet için yaklaşık 18 tane kullanman gerekir ki bu da pek kolay bir iş değil. Ya da bir tane arduino diğer 3 tane arduino ya tx rx ile haberleşir. Master olan diğerlerinin hangi çıkışları 1 yapmaları gerektiğini söyleyebilir mesela.

Yönetim işini de bir arayüzden yapacaksan android programlayabiliyorsan arduino mega adk ile çok kolay çözebilirsin
    Tabi bu bir kablosuz çözüm değil. Ya da bluetooth kullanabilirsin. RF bana pek mantıklı gelmedi bu iş için. Bir başka yolda ethernet modül kullanırsın bir yazılım ile socket bağlantı yaparsın ya da web server gibi yapı kurar ve GET ile gelen istekler ile çıkışları yönetirsin.

Umarım bu bilgilerin yardımı olur.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.