Arduino Ethernet Shield Kurulumu, IP ve MAC Ayarı
 • Merhabalar arkadaşlar,

  Bir süredir Arduino ile çalışmaktayım ve yeni olarak Ethernet Shield edindim. Ethernet Shield klasik wiznet w5100 çipini kullanıyor fakat power over ethernet yok. Bağlantıları yaptım ve board daki ışıklar LAN kablosunu bağlayınca PWR, LINK, 100M, FULLD olarak yandı. COLL'ün daha hiç yandığını görmedim. Ardından, Arduino IDE'den hazır örneklerden deneme yapmak için WebClient ve WebServer örneklerini denemeye çalıştım. Lakin bu ethernet shield'ın IP ve MAC adresinin tam olarak neye dayanarak konfigüre edileceğini tespit edemedim. Bundan dolayı da shield çalışmadı. connection failed hatası veriyor. Bu hatayı WebServer örneğinde almıyorum fakat bu seferde IP adresini çağırdığımda beklediğim sunucu karşılama sayfasına ulaşamıyorum. Sistemimde localhost olarak appserv, zend gibi PHP tabanlı platformlar yüklü olduğu için bu tip hatalar ile karşılaşıyor olduğumu düşünüyorum. Fakat dediğim gibi IP,MAC,GATEWAY ayarlarını tam olarak yapamadığım için bu hataları alma olasılığımın da yüksek olduğunu düşünüyorum. WebServer kullandığımda TX, WebClient kullandığımda ise RX ışıkları yanıyor. Ne yapacağım? ipconfig ile baktım fakat yine beceeremedim. Bu konuda internet üzerinde tam teşekkürlü bir kaynak da yok. Bilen birisinden güzel bir konfigürasyon tavsiyesi beklemekteyim. Tüm cevaplar benim için değerlidir. Saygılar ve kolay gelsin..
 • http://arduino.cc/en/Guide/ArduinoEthernetShield açıklamasında shieldin altında mac adresinin yazığından bahsediyor ve bunu kullanın diyor veya elle güzel bir tane atın diyor. şurada ise http://arduino.cc/en/Reference/EthernetBegin ethernet ilk ayarlarını yapacak örnek var.
 • MAC adresi olarak kafanıza göre bile sallayabilirsiniz, eğer birden çok network cihazı kullanmıyorsanız sorun olmaz demişler. verdiğiniz sayfalar ne yazıkki yetersiz ve bu tip sorunlardan müzdarip bir sürü kişi var. kimi demiş TF slotunu deaktif edin, kimi demiş pin headerlarını biraz tıraşlayın, kimi demiş ek bi oscillator bağlayın. bana bu tür tavsiyeler lazım.
 • http://arduino.cc/en/Reference/EthernetClient şu örneği denediğinizde hangi satırda hata alıyorsunuz?
  şurada
  byte ip[] = { 10, 0, 0, 177 }; ip adresi olarak kendi local networke uygun bir ip verirsin. iş yeri yerine evde adsl modemin arkasından ayrı bir hat çek bağla bir bak. kullandığın client yazılımını ve shieldin bir linkini de yazarmısın.
 • connecting..
  connection failed.
  client yazılımı dediğiniz arduinonun kendi ide'si.
  adsl modem ile deneyeceğim fakat bunu adsl modeme bağlı olmadan da yapabilmem lazım. yapabilenler var. bendeki sorunu anlamış değilim.
  kullandığım shield http://dx.com/p/ethernet-shield-with-wiznet-w5100-ethernet-chip-tf-slot-118061
 • client derken hangi programı yüklüyorsun demek istedim arduinoya.
 • Merhaba bende de Wiznet W5100 ethernet shield var ve altında mac adresinin yazdığı bir sticker çıkmadı. Dolayısıyla mac adresi atayamıyorum. http://www.robotistan.com/Arduino-Ethernet-Shield-Wiznet-W5100-Klon,PR-1793.html açıklamadaki iki adresi de giriyorum ancak yine de hata alıyorum. Soruna çözüm bulabilen paylaşırsa sevinirim.
 • eğer ağda başka w5100 yoksa şu mac le çalışırmış DEADBEEFFEED http://forum.arduino.cc/index.php?topic=208919.0
 • Attığım linkte bu vardı zaten denemiştim ancak DhcpAdressPrinter'da "Failed to configure Ethernet using DHCP" hatası veriyor diğerleri gibi. Pinlerim 10-53,11-51,12-50,13-52 şeklinde.
 • eğer ip yide sabit vermişseniz verdiğiniz ip müsait değildir çakışıyordur yada bulunduğunuz networkde dhcp sunucusu yok sanırım.
 • Ne yapmam gerekiyor bu durumda?
 • şurada yazılana bir bakın http://www.robotistan.com/Arduino-Ethernet-Shield-Wiznet-W5100-Klon,PR-1793.html şurtası var http://arduino.cc/en/Tutorial/DhcpAddressPrinter şurada da uzun uzun anlatmış çözmüş de yenisini alarak çözmüş yinede gittiği yollar ilginç sizde deneyin http://forum.arduino.cc/index.php?topic=102045.0

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.