Arduino ile servo motor sürme sorunu

• iyi akşamlar arkadaşlar. Aşağıdaki örnek servo kodunu arduinoma yükledim.Çalıştırdıktan sonra şöyle bir sorunla karşılaştım.

Servo motor biliyorsunuzki max. 180 derece dönebiliyor. Acaba motor mu bozuk sorun nedir ? Şimdiden teşekkürler.

/* Sweep
    by BARRAGAN
    This example code is in the public domain.

modified 8 Nov 2013
    by Scott Fitzgerald
    http://arduino.cc/en/Tutorial/Sweep
    */

#include

Servo myservo; // create servo object to control a servo
    // twelve servo objects can be created on most boards

int pos = 0; // variable to store the servo position

void setup()
    {
    myservo.attach(9); // attaches the servo on pin 9 to the servo object
    }

void loop()
    {
    for(pos = 0; pos <= 180; pos += 1) // goes from 0 degrees to 180 degrees <br /> { // in steps of 1 degree
    myservo.write(pos); // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position
    }
    for(pos = 180; pos>=0; pos-=1) // goes from 180 degrees to 0 degrees
    {
    myservo.write(pos); // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position
    }
  • ardiunoyu harici adaptörle beslemeyi dene ?
  • denedim olmadı sorunda dönebileceği max acıya geldikten sonra yine aynı yöne dönmek istiyor geri dönmüyor
  • Bendede aynı sorun var.Servon mg995 mi?
  • aynen de adaptörle besledim bi deniyim dedim tekrar oldu ya bi sıkıntı yok adaptörle besle olur
  • kaç volt kaç amper bide bağlantı şeması nasıl yani arduino gndsiyle normal gnd yi birleştirdin mi?
  • farklı bir kaynaktan beslerken, farklı kaynağın GND sini arduino'nun GND sne bağlamayı deneyin.
  • motorun içinde kısa devre sorunu var gibi görünüyor.Yada arduinonun 5Voltu yetmiyor motora
  • Merhaba,

Arduino Uno ile robot kol projesi yapmaktayım. Standart MG996r servo motor modelini kullanıyorum. Servo için 6V'luk besleme kullanıyorum ( Pil yada adaptör), potansiyometre (10K, 100K, 1K denedim) için ise arduino'nun 5V çıkışını. Zaman zaman potansiyometre ile kontrol ederken motor kontrolden çıkıyor ve kendiliğinden dönüşler gerçekleştiriyor. Farklı farklı programlar denememe rağmen durum değişmedi. Bir kaç kez stabil dönüşünü yakaladım ancak zaman zaman aynı problemi yaşamaktayım. Konu hakkında yardım edebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
    Program kodları:

#include Servo.h>

Servo myservo; // create servo object to control a servo

int potpin = 0; // analog pin used to connect the potentiometer
    int val; // variable to read the value from the analog pin

void setup()
    {
    myservo.attach(9); // attaches the servo on pin 9 to the servo object
    }

void loop()
    {
    val = analogRead(potpin); // reads the value of the potentiometer (value between 0 and 1023)
    val = map(val, 0, 1023, 0, 179); // scale it to use it with the servo (value between 0 and 180)
    myservo.write(val); // sets the servo position according to the scaled value
    delay(15); // waits for the servo to get there
    }
  • servo kalkış anında fazla amper çektiği için kendini sürekli resetliyor. bu robot kol projesinde en az 5 servo olacagına göre; servoları ayrı bir kaynaktan beslemelisin. pwm sinyali yine arduinodan gelsin. arduinonun 13. bacağını yani gnd yi kaynağın gndsi ile birleştirmelisin ki, pwm kendi yolunu tamamlayabilsin.
    gücü bir 12v adaptörden almalısın. 5v intiyacınıda burdan alabilirsin.
  • iyi günler exertion35 bir sorum olacaktı bende robot kol yapmaya çalışıyorum fakat motorların bazısı hem kaydırma yapıyor hem tüm kolu kaldırmaya yetmiyor. Şöyle anlatayım aşağıdan başlayarak 2. servo tüm kolu yatırıp kaldırması gerekirken 180 derece veriyorum yatay konuma geçiyor fakat 90-100 derece verdiğimde dik konuma geçmiyor kolu hafif itersem geçmeye başlıyor. Bide 150-160 verdiğimde bulunduğu yatay pozisyonda ağırlıktan dolayı kayıyor. Bu sorunlarımı nasıl çözebilirim acaba mg996r kullanıyorum teşekkür ederim.
  • Merhaba Kaan_S benim projem bu dönem bitti, ilk eklemde 2 adet servo kullanmıştım. Uzak açıklık 55 cm'den 650gr kaldırıyordu.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.