Arduinoya birden fazla buton ekleme (6 adet buton)
  • Merhaba, Henüz acemiyim.
    Arduino mega nın 6 farklı giriş pinine 6 adet buton eklemek istiyorum.
    Arduino kart sürekli olarak bir işle uğraşırken; basılan butona göre bir görevi yerine getirmesini istiyorum.
    Arduino ben butona basana kadar sürekli olarak verilen görevi yerine getirecek. Hangi butona basılırsa yaptığı işi bırakıp ilgili işi yapmaya başlayacak. Not: Butonlardan bazıları için, butona basıldığında aniden yeni verilen işe başlaması gereken durum da olabilir veya önce yapmakta olduğu görevi tamamlayıp daha sonra ilgili işe başlaması gereken durum da olabilir

İnternette bulduğum örneklerde tek bir buton kullanılarak yapılmış çok sayıda uygulama var. Ancak birden fazla buton kullanılarak yapılmış bir örnek bulamadım. Bana 2. ,3. veya daha fazla buton olduğunda hangi mantık izlenmeli, butona basıldığında hemen yaptığı işi bırakıp yeni işe başlama veya önce mevcut işi tamamlayıp sonra verilen işe başlaması nasıl olur. Küçük bir kaynak gösterirseniz sevinirim.

Ufak bir sorum daha olacak. Pic basic de olduğu gibi, tek satır kodla birden fazla pini açıp katatabilir miyiz. Örneğin aynı anda 10,11,12,13,15 nolu pinlere bağlı 5 adet ledi nasıl yakıp söndürebilirim.
  • bir butonlusunu yap bir tepki versin programın sonra konuşalım bunları. ha aklıma geldi led bilink programını denediniz mi?
  • Kartı ilk aldığımda bir butonlusunu ve bunun gibi basit uygulamaları denemiştim.
    Şimdi bir adım ileri gitmek istiyorum.
    Bilgisi olanlar küçük bir yol gösterirse sevinirim.

Led blinkten kastınız aşağıdaki linkteki işlemse, kartı ilk aldığımde denediğim ilk program buydu. ve benim yapmak istediğim bu değil
    http://arduinoturkiye.com/herkes-10-kadar-sayar-ama/
  • şunları da deneyin http://arduinoturkiye.com/arduino-ogrenirken-yol-haritasi-1/ 1.3 maddesinde buton örneği var.
  • 2 butonlu örnek

/*
    Pin 2 ve pin 3 okur sonucunu serialmonitor den gösterir

*/
    // pin 2 ye buton bağladık ve tanımladık
    int pushButton2 = 2;
    // pin 3 e buton bağladık ve tanımladık
    int pushButton3 = 3;

// setup bir kez çalışır
    void setup() {
    // seri portumuzu 9600 baud a ayarladık
    Serial.begin(9600);
    //butonu okuyacağımız pini giriş olarak ayarladık
    pinMode(pushButton2, INPUT);
    pinMode(pushButton3, INPUT);

}
    //sonsuz döngü
    void loop() {
    //buton pini oku
    int buttonState2 = digitalRead(pushButton2);
    int buttonState3 = digitalRead(pushButton3);

// butonun değerini buttonState değerinden ekrana seri porttan yolla
    Serial.print(buttonState2);
    Serial.println(buttonState3);

delay(1); // biraz bekle
    }

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.