LCD ve arduino
  • merhaba
    Arduıno uno kullanıyorum. Yeni başladım daha pek bir tecrübem yok.
    Merak ettiğim konu şu : Herhangi bir LCD yi arduino ile haberleştirebilirmiyiz yoksa şu anda Arduino da yüklü olan kütüphanenin LCD sini mi kullanmam gerekir.
  • lcd kullanımı için hem elektronik hemde yazılım olarak uyumlu hale getirerek kullanabilirsin yada lcd ile arduino arasında bir uyumluluk katmanı hazırlaman lazım yeni başlayana göre değil. arduino için hazırlanmış bir ürün kullan. karakter,mono grafik ve renkli tft lcd ler vega monitor sürücüler hep ayrı ayrı kişilkikte ürünlerdidr ihtiyacına göre birini kullanacaksın.
  • cevap için teşekkür ederim.
    mesela elektronikciye gidip 2x16 lcd alacağım. Neye dikkat etemeliyim. Forumlarda örnekleri inceliyorum. İnsanlar sadece LCD giriş pinleri ile arduino yu doğrudan bağlamış.
    kullandıkları LCD ile ilgili marka vs yazmıyor hiçiryerde. Projelerde malzeme listesine bakınca da mesela 2x16 lcd 1 adet yazmış.
    teşekkürler cevaplar için
  • mesela ekteki proje oldukça basit ve uygulanabilir diyor.
    LCD alıp deneyeceğim ama yanlış ürün almak istemiyorum
    http://www.letsarduino.com/project-10-2x16-lcd-control-with-arduino/
  • Piyasadan alacağın 10 - 15 liralık tüm 2x16 lcdler aynı şekilde bağlanır aynı programla çalışır ekstra kütüphaneye ihtiyaç duyulmaz standart LiquidCrystal.h ile çalışır. Özel Kütüphaneler genelde L2C sürücü kullanıyorsan gerek, bu kütüphaneler taktığın sürücü devresininin entegresine ve üreticisine göre değişiyor. l2cler büyük projelerde sadece 2 kablo ile bağlantı yapabilmek için kullanılıyor...
  • 2x16 lcd nin ustunde mutlaka bir model nosu olur önce o model nosunu internette bulup data sheet ten bacak sıralanışını bulup ona göre lcd_init komutunda bu bacakları belitmen gerekiyor. kutuphane hepsinde aynı olsada bacakların sıralanışı aynı olmuyor sıkıntı oradan kanaklanıyor. şurada standart 2x16 lcd ve bacak bağlantıları var fiiyatta iyi http://www.robotistan.com/2x16-LCD-Ekran-Mavi-Uzerine-Beyaz,PR-1286.html onur arkdaşın belittiği seri lcd ler bazı firmaların urettiği özel urunlerdir. gerekli kutuphane ve yazılımları o urunu aldığın yerden mutlaka ısmek lazım. tek avantajları 2 pinle idare edilebilirler.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.