Araba data ve kontrol display
  • Merhaba; 2×16 lcd yada 4×20 lcd de bazi arac data bilgilerini görmek istiyorum.saat tarih, aku voltaji, yağ sicaklik ve basinc, su sicaklik ve fan devrede ikazi, kapi acik ikazi,lpg gas alarmi,tTermometre ve nem olcer ic dis, lpg depo seviye gostergesi ve lpg&benzin selector konum gostergesi, lastik basinc gostergesi.bunun icin arduino dan hangi donanimlari almam konusunda bilgisini olan arkadas varsa cok sevinirim.lastik basinc sensorleri bluetooth iletimli olacak, basınç sensorleride sanirim 4-20 mA olur.hayli kafayı taktim once su coskun beyin kitabini temin edersem super olur.tavsiyelerinizi bekliyorum saygilarimla.
  • Ha bu arada tum bunları Turkiyede yetkilisinden alacağım
  • bende coskun taşdemirin kitabından başladım gerçektende faydalı bir kaynak eğer bir programlama dili ile daha önce uğraştıysanız 3 4 günde bitecek bir kitap.
    donanım olarakda arduino due yi bence bir araştır. IO pini oldukça fazla ve 32 bit işlemci bir kart. bence iyi olur.
  • Aractan verı okumak ıcın elektronık kontrollu obd li bir araca sahıp olmak
    Elm327 vs obd okuyucuya ıhtıtacımız var. Arduıno kullanmana bıle gerek yok bluetooth desteklı obd cıhazları var, torq pro vb aplıkasyonu tabletıne yukle 30a yakın verıyı cesıtlı ekranlarda gor...
  • oyle seylerın garantısı yok arabayı bozabilirsiniz. iş almayın başınıza
  • son 2 mesajı tekrardan hatırlatır, yok illa "merak beni çağırıyo" dersende benim aklıma gelen iki seçenek var,

birincisi googleda arduino obd2 diye arattır, geçen yıl arvento firması obd2 li araç takip sistemini ilk çıkardığında nasıl yapmışlar lan bunu diye kuçuk bir araştırma yapıp arduinonun obd2 modulunu bir sitede görmustum (60$ civarıydı) . onu alıp kendi librarysini kullanarak hemen yapabilirsin.

ikincisi 30 liraya bluetoothlu obd2 cihazı alıp, (örn. elm327), uzerindeki etiketi kaldırıp 4 vidasını sökup, içinden çıkan kart uzerindeki bluetooth modlunu desoldering yapıp, tx, rx ve gnd den birer kabloyla arduinoya girip arduino örnek kutuphaneler arasındaki Software Serial örneğinide arduinoya upload edip, veya şuradan da destek alarak https://github.com/stanleyhuangyc/ArduinoOBD/blob/master/libraries/OBD/OBD.h yururde tecrubelerinizi bizimle burdan paylaşırsanız bende çok merak ettiğim 2 soruya cevap bulabilirim :))
    (1.si arac data bilgilerini arduino ile okuyabilirmiyiz,
    2.si araçın beyni kaç paraya değişiyo)

• sizin saydıgınız tum verilerin hepsini tek bir cihazla alabiliyoruz. obdplus.com.tr adresini ziyaret ederek görebilirsiniz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.