avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding hatası
  • arkadaşlar uno kullanıyorum ve yeni atmega328p-pu aldım unoya yerleştirip program atmaya çalışınca bu hatayı alıyorum. nasıl çözebilirim?

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x01
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x01

hata bu şekilde
  • windows 8 kullanıyorum.
  • sıfır atmega işlemcide bootloader olmadığı için komutlarına cevap vermiyor. bootloader atman lazım boş işmecinin içine. yada alırlen bootloader yuklu olanını alman iyi olurdu. her satıcı bootloader ıle uğraşmaz. yada fiyatı ayrıdır ondan alman gerekir
  • Bu hata bende de var programlama sırasında reset tuşuna basılı tutuyorum ekranda bir kaç yazı belirdikten sonra bırakıyorum işlem gerçekleşiyor. Reset tuşuna basmadan gömebilmem için bootloader mı atmam gerek?
  • Bu problemi önceden yaşamıştım ve bana şunlar işe yaradı:
    Arduino'yu COM10'a alın.Yabancı bi forumda görmüstüm gercekten de bu işlem bircok sorunun çözümü Windowsta.
    İkincisiyse FTDI driveri kurun ki bu işe yaradıgını düşündüğüm işlem.Google bakin 900 küsür kb bişi.
    Tabi bunların hepsinden önce 13.pine led bağlayın.Reset atın.Eğer ledde yanıp sönme varsa yani tepki veriyosa @okoman'in bahsettiği sey gereksizdir.Bootloader'ın çalıştığını gösteriyomuş bu.Ama tepki yoksa bootlader yok veya kopmuş.Nası yükleniceği Youtubeda var ama çok karışık gelmişti bana. Kolay gelsin.
  • uno orjinal mi clone mu ? atmega 328 nereden aldın ?.
  • Aynı sorun bende de mevcut sitenize yeni üye oldum. Arduinoyla yeni tanıştım mekatronik mühendisliği öğrencisiyim 2. Sınıfim. Dün arduino ile uğraştım led yakma kara simsek butonla led yakma uygulamalarını yaptıktan sonra kara şimşeği butonla kontrol ediyim dedim kendimce birşeyler yaptım fakat başarısız oldum yarin devam ederim diyerek bilgisayarı kapattım. Fakat ertesi sabah bilgisayarı açıp ta arduinoya program yüklemeye kalkışınca ibrahim beyin karşılaştığı sorunla karşılaştım. Acaba sorun programimda mi diye emin olmak için blinkten led yakma programını attım fakat gene ayni sorunla karşılaştım daha önce de bu şekilde bi arduionomu kullanamamış yenisini sipariş vermistim. Simdi bu hatayı giderebilecek birisi varsa 2 arduinom kurtulmuş olacak ☺ yoksa gene yenisini sipariş vericem. Lütfen sorunu çizen biri varsa yazabilirmi burda konu mevcut diye yeni bir başlık açmadım tesekkurler.
  • Eğer upload yaparken bluetooth modül takılıysa böyle bir sorun verebiliyor. Bluetooth modülü devre dışı bırakıp upload yapın . Ben böyle yaptım ve sorun ortadan kalktı. Umarım sizde de işe yarar.
  • Bende de oldu aynı sorun. Kart adını yanlış girmişim mega benimki ama unodaymış. Bu da aynı hatayı vermesine sebep oluyor demek ki.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.