Arduino ile çoklu RF iletişimi (soru)
  • Arkadaşlar forumda yeniyim mazur görün araştırdım ama soracağım konu hakkında net bilgi bulamadım. Mekatronik sistem tasarımı ile alakalı bir projemizde arduino kullanmak istiyoruz. Sistemimiz bir çizgi izleyen parkuru üzerindeki montaj hatlarından girilen eksik parçaların robot tarafından algılanması, çizgi izleyerek konveyör sistemden(depo) istediğini alması girilmeyen malzemelerin ise alınmaması esasına dayalı. Anlamayan olacaktır şöyle anlatayım. 5 adet montaj hattındaki panolardan belirli malzemeler istenecek. örnek olarak, 1nolu röle 2nolu led 3nolu - 4nolu - 5nolu direnç, transistör gibi. Bunu montaj hatlarından robot okuyacak sonra yaptığımız konveyor(depo) den her bir birimden alacak tekrar montaj hattına getirecek.

Bu proje için öncelikle ne önerirsiniz? RFID yada XBee kullanmayı düşündük. her montaj hattındaki haberleşme işini ve çizgi izleyenimizde ki alıcıyı programlamak zor olur mu? Nasıl yapabiliriz. Kızılötesi pek sağlıklı olmaz diyoruz.

yazacak bir kaç soru var ama konunun ilerleyişine göre sorayım. teşekkürler.
  • robotun çizgi üzerinde ilerlemesi sırasında önünden geçtiği istasyonu algılaması için rfid kullanabilirsin rfid mesafesi 5-10cm civarında robot ilerlerken okuma yapar böylece hangi malzemenin noktasında olduğunu anlar, robotun arabasında her malzeme için bir göz olsun oradada fotosensorle aldığı malzemeyi saysın yukleme için belirli bir sure bekledıkten sonra yoluna devam etsin son istasyonda uzerindeki arabayı bırakıp başka bır boş arabayı alıp hatta dönsün, bunun için xbee ile haberleşmeyi sağlarsın robot nerede hangi malzemeyi yuklemiş hangileri kalmış gibi bilgileri de takıp edersin, ucuz olsun dersen IR alıcı verici ile her istasyona geldiğinde robotun durumunu sorgularsın ne kadar yuk aldın verdin ne kadar pil voltajın var fılan gibi bilgileri istasyonlardanda toplarsın hatta rfid yerinde direk hepsini IR haberleşme ile de halledersin basit iş.
  • teşekkür ettim ustacım. sistem baya maliyetli hale gelmeye başladı bizde kendimizce kısa çözümler üretmeye başladık. pist üzerinde çizik atarak hangi istasyonda ne olduğunu anlamasını sağlayacağız kızılotesi ile de yapabilirsek pnömatik sistem tasarlayacağız.. yani pnömatik sistemle haberleşme kullanmamaya karar verdik. haberleşme sadece montaj hattı üzerinde olacak ve çizgi izleyenle haberleşecek. bunu da xbee ile yapmak istiyoruz fakat 2 arduino 2 xbee ve 2 de xbee sheld çok maliyetli olacak o yüzden RF ile yapmaya karar verdik. buraya elle çizdiğimiz taslağı koyuyorum bi bakabilirsen daha rahat anlayabilirsin.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.