Arduino Uno R3 Gps özelliğini kullanarak yön bulma
  • Merhaba arkadaşlar,Ben Dokuz Eylül Mekatronik Bölümü öğrencisiyim.Son senem,okul bitirme projesi yapıyorum.
    Projem navigasyonlu ceket.Yalnız aklıma takılan,daha doğrusu yapamadığım bir iki nokta var.Araştırdım ama hiç bir forumda bulamadım. Arduino ya öyle bir program yazmalıyım ki dışarıdan klavye ile koordinatları girdiğimde giderken bana sola dön veya sağa dön komutunu verebilmeli.Ses konusunda sıkıntım yok.Ancak arduinonun hangi özelliğini kullanarak koordinatları klavye ile girerek ceketin bana yön bulma konusunda yardımcı olmasını sağlayabilirim?
  • gps hassasiyeti en iyi şartlarda 3 ila 15 mt arasında değişiyor bu da bir yaya için kaldırımın diğer tarafı veya bir binanın arkası demek. daha hassas ölçmek için differansiyel gps sistemleri kullanman lazım bunlar bayağı pahalı olur. gps ile başlayalım mahalleye veya durağa geldiğimizde titretsin dersen yeterli olur. arduinoya koordinatı aktarmak için bluetooth bağlantıyı deneyebilirsin cep telefonu klavyesini kullanma şansın olur ozaman.
  • arduinoya koordinatları nasıl girebilirim? Ve ben giderken gps sola dönmemi istiyorsa sola dön , sağa dönmemi istiyorsa sağa dön diyecek
  • Gsm telefonlardaki titresim motorunu kullanirsin bir tane saga birtane sola . Titresim siddetinden donus miktarini hissettirirsin.
  • koordinatları usb host shield kullanıp, klavye benzeri bir input cihazı yaparak da girebilirsin fakat arduino uno'dan bahsediyorsak, sağa dön, sola dön gibi yönlendirme kontrolü yazılımı için yeterli hafızasının olacağını sanmıyorum. projenin ihtiyaçları ve donanım tercihini tekrar gözden geçirmek gerekli gibi. gps hassasiyeti yeterli olur mu, konum kontrolü ve yönlendirme için hangi arduino modeli (ki bence arduino yerine beagle bone gibi daha güçlü bir cihaz daha doğru gibi) vb tercihleri terkrar gözden geçirmek lazım. eğer iş sadece koordinat girişi ve uyarıların kişiye bildirilmesi ise usb shield ve titreşim motoru yeterli tabi.
  • ayrıca bir menyetik sensor ve acceleometre de lazım, manyetik sensorle duruş açısı yönü ve accelelometre ile de hareket halindemiyiz duruyormuyuz gibi bilgileri de kullanmak gerekiyor.
  • Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.