Ardunio ile lastik tur sayısını hesaplama
  • mrb arkadaşlar şimdiden yorum yapacak arkadaşlara teşekkür ediyorum ...

Bisikletim için bir hız ölçer yapmak istiyorum ...bunu kablosuz gerçekleştirmeyi düşünüyorum ...lastigin tur sayısını nasıl hesaplarım?
  • lastiğin yakınlarına beyaz bir bant yerleştir.cny veya benzeri çizgi sensoru işini görür gördükçe değer artırın ve buna göre formül yazman gerekir. Ben başlangıcı vereyim dedim. Kolay gelsin.
  • Bisiklet dinamosu kullanıp, dinamonun voltajını ölçüp onuda hız değerine çevirebilirsin.
  • janttaki tellerde lastiğe yakın biryere küçük bir miknatıs sabitle, lastikle göbek arası mesafeyi ölç, bu senin yarı çapın (r), lastiğin çevresi = 2 x pi x r formulunden lastik tam bir turda kaç santim yol katediyor hesapla sonucu kmye çevir, o mıknatısı görecek biçimde çatala "Hall Effect Magnetic Sensor" yerleştir, arduino ile son iki okuma arasındaki geçen süreyi sayıp saate çevir, hız = (yol/zaman) formulünden hesapla.
  • Sharp GP2Y0A02YK0F sensörü ile bunu yapabilirmiyim ?
  • Sharp bir mesafe sensörü, hız sensörü değil. He illa sharp ile yapacam dersen elektronikte çareler tükenmez onlada olur.
  • Hocam amacınız bunu kullanmak için yapmaksa yapmayın hazır bir tane alın daha ucuza gelir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.