128x64 Grafik LCD
  • Yeni almış olduğum grafik LCD'yi bir türlü süremiyorum.İnternetde bir çok uygulaması olmasına rağmen kütüphanesi haricinde anlayabildiğim hiç birşey yok.LCD'nin 3 farklı bağlantı şeması mevcut hangisini kullanacağımı bilmiyorum.Çok basit bir uygulamayı dahi gerçekleyemiyorum.VEE adlı pini bazı kaynaklarda kullanılan potansiyometrenin logic 1 ayağına uygulanacağı yazıyor bazılarında ise -10V verilmesi gerektiği yazıyor.Tecrübeli arkadaşlardan ricam bu konuyla alakalı türkçe örnek eksiğini gidermeleri ve böylelikle bizim önümüzü açmaları.Şimdiden teşekkürler...
  • Yaptığın örnek bi çalışmayı hatalarıyla koyarsan yardımcı olabiliriz.Almış olduğun LCD nin datasheet bak modelini tam öğrenmelisin.Bağlantılarda birini unutursan çalışmaz.
  • Uno ile Mega'nın bağlantıları farklıymış. Lcdyi yaktıktan sonra anladım.
  • bende glcd ile proje yapmak istiyorum fakat glcd ile ilgili hiç örnek kod bulamadım bulduysamda hata verdi, yardımcı olurmusunuz, arduino mega kullanıyorum yardımlarınız için teşekkürler
  • elimde tg12864b kodlu 20 bacaklı bir lcd ekran var. bağlantılarını tamamlayıp kodu gömüyorum ,fakat hiç bir çıktı alamıyorum. Ekranın parlaklığı için potansiyometre takılı çeviriyorum, sonuç değişmiyor. Ardunionun RX,TX pinlerinde sadece kodu gömerken yanıp sönme oluyor . Sonrasında ikisi de sönük durumda sürekli bekliyor. Veri yollanamadığını düşünüyorum ? Sizin fikriniz nedir ? rx,tx pinlerine hiç bir şey bağlı değil bu arada. Spesifik bir sorun olduğunu düşünüyorum ama çözümü nedir veya yanlış nerede ?Kullandığım kod :

#include
    MGLCD myGLCD(2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13);

extern uint8_t SmallFont[];

void setup()
    {
    myGLCD.initLCD();

}
    void loop()
    {
    myGLCD.setFont(SmallFont);
    myGLCD.print("hello");

}
    anlamadığım bir şey var ki şöyle şimdi ben bu lcd yi kullanmak için MGLCD kütüphanesini kullanarak doğru mu yapıyorum ? Bir de u8glib kütüphanesi var o kütüphaneyi mi kullanmalıyım?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.