DHT11 LCD EKRANA YAZDIRMA
  • Merhabalar, şu linkte http://arduinoturkiye.com/arduino-uno-16x2-lcd-pcm1602b/ lcd bağlantı şeması vesaire anlatılmış. fakat kafmaın karıştığı bir kaç konu var bilgi eksikliğinden kaynaklı. dht 11 sensörü de 5v ve gnd girişlerini kullanıyor, bu linkte de breadboard a bağlamış. ilk olarak, dht11 i nasıl bağlayacağım? ayrı bir kart mı gerekli?
    ikinci olarak;
    http://arduinoturkiye.com/wp-content/uploads/Uno_16x2_LCD_bb.jpg
    breadboard tam olarak ne yapıyor burda? açıklarsanız sevinirim. breadboardın sağ alt köşesindeki kabloları da tam kavrayamadım.
    üçüncü olarak, kullanacağım breadboard türü fark eder mi? yoksa her breadboardta bunları yapabilir miyim?
    dediğim gibi bilgi eksiğim çok fazla ve olabildiğince hızlı tamamlamaya çalışıyorum. şimdiden teşekkürler.

son olarak ise, şu yorumda yazılı kodu, dht11 için de kütüphane vs değiştirerek kullanabilir miyim?
    http://arduinoturkiye.com/arduino-uno-16x2-lcd-pcm1602b/#comment-150
  • Beyler lütfen biriniz bi bilgi versin o bile yeter
  • sitede breadboard ile ilgili anlatım var. dht11 sensoru tek başıan satılır ek borda ıhtıyacınız yok.
  • sorunu çözdüm.
  • iyi günler ben lcd ekranda hem lm35 ile ölçtüğüm sıcaklık değerini hem de bir buton yardımıyla aşağı yukarı sayıcıyı yazdırmak istiyorum.fakat delay kalıplarıyla ilgili bir sorunum var.hem sıcaklık ölçüm sıklığı için bir delay değeri ayarlamam gerekiyor hem de butona basılı tuttukça sayıyı ne kadar hızlı sayması için bir delay değeri girmem gerekiyor.yani ikisi için de farklı delay değerleri girmek istiyorum ama her zaman son yazdığım delay değerini her ikisine de uyguluyor.mesela ben sıcaklık ölçümünü 500 ms de bir,sayıyı 100 ms de bir saymasını istiyorum.fakat her zaman son yazdığım delay değeri olan 500 ms olarak ayarlıyor her ikisinin de zamanını.ben bu farklı delay değerlerini yazılımın hangi kısmına koyarsam ikisi için de ayrı delay değerleri ayarlayabilirim.teşekkürler...
  • uzun delaylar başa bela diyelim 5000ms bekleme ihtiyacınız var ama bu arada bazı şeyleride kontrol etmeniz lazım
    delay(5000) yazmak biraz mallık olur
    size tavsiyem kontrol sıklığınız ne ise delayı daha ufak delaylara bölmeniz ve gerekli kontrolleri yapmanız.

örnek1:
    delay(10)
    bişey kontrol et
    delay(10)
    başka bişey kontrol et
    delay(10)
    bişeyle bişeyi topla say filan
    delay(10)
    bi değer değişikse bir yer atla veya bi rutin çağır
    delay(10)
    son bişeyler kontrol et
    delay(10)
    tuşa basılmışmı bak
    delay(10)
    sayac bılmem kaç olmuşsa bi işi yap
    delay(10)
    ekrana bişey yaz
    delay(10)
    led yak led sayac bir arttır
    delay(10)
    ledsayac max degere ulaşınca led sondur led sayac sıfırla

yukarıdaki fıkre gore 100ms bekledik ama bu arada bır suru seyıde kontrol etmiş olduk.

örnek2:

loopa girmeden önce sanal delay sayacini sıfırla

herhangi bir loop başlat while veya for veya do farketmez

bişey kontrol et
    başka bişey kontrol et
    bişeyle bişeyi topla say filan
    bi değer değişikse bir yer atla veya bi rutin çağır
    son bişeyler kontrol et
    tuşa basılmışmı bak
    sayac bılmem kaç olmuşsa bi işi yap
    ekrana bişey yaz
    led yak led sayac bir arttır
    ledsayac max degere ulaşınca led sondur led sayac sıfırla
    delay(10)
    sanal sayaci artir kontrol et eğer sayac 500 ü aşmışsa looptan çık

herhangi bir loop sonu oldu loop başına dön

inşallah anlatabilmişimdir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.