Engellere Takılmayan Robot Projesi
  • Değerli Arkadaşlar;
    İyi akşamlar dilerim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki aranıza yeni katıldım, Arduino ile tanışmam 6 ay önce gerçekleşti. Çeşitli sensörlerle çeşitli uygulamalar gerçekleştirdim. Sn. Coşkun Taşdemir Bey'in Arduino başlangıç ve Arduino uygulama kitap ve setleri ayrıca Sn. Erdal Delebe bey'in projelerle Arduino kitapları çok iyi bir yol gösterici oldu benim için. Ve artık yavaş yavaş daha ileri birşeyler yapmaya karar verdim ve engelleri görünce yönünü değiştiren ve hareket halindeyken de elektrik süpürgesi gibi yerdeki tozları süpüren bir nevi robot elektrik süpürgesi yapmaya karar verdim. Motor olarak şu motordan iki adet aldım: http://www.robotistan.com/Mabuchi-540-RH-DC-Motor,PR-1320.html ve sürücü olarak da gene iki adet şu sürücüyü aldım: http://www.robotistan.com/TB6612FNG-Cift-Motor-Surucu-Karti-Yeni-Versiyon-TB6612FNG-Dual-Motor-Driver-Carrier,PR-876.html yanlız hesaba katmadığım şu oldu sanıyorum bu motor için sürücü yetersiz kaldı. Şimdi sormak istediğim; iki yoldan birini izlemem lazım birincisi motora göre sürücü ikincisi sürücüye göre motor. Sizden ricam bana biraz tavsiye verebilirmisiniz? Robot çok büyük olmayacak ve sanıyorum max. 5-6 kg civarı olacak. Sahip olduğum motorlar çok kuvvetli ki zaten matkap uygulamalarında dahi kulanılıyormuş yanlız çok hızlı olması da benim için avantaj değil. Çünkü robot zaten yavaş hareket edecek. Değerli bilgilerinizi bekliyorum.
    Şimdiden teşekkür ederim.
  • Değerli Arkadaşlar, bir tane bile cevap yok mu? Lütfen acemiliğimi bağışlayın sadece yorumlarınıza ihtiyacım var. Sürücünün ve motorun data sheetlerinde motorun 1 amper ile sürülebileceğini driverın ise 1 amper verebileceği yazıyor, lakin bağlantıyı yaptıktan sonra sadece tiz bir ses ve motor dönmüyor.
  • adaptoru buyut veya pil kullanıyorsun akımı da yuksek olması lazım
  • Çok teşekkür ederim. Motorları değiştirmeyi düşündüm, redüktörlü ve az amper tüketen bir motor alacağım ve sürücü olarakta l298n tipi bir entegre almaya karar verdim. Sanıyorum bu şekilde her şey yolunda gidecek, yanlız Türkiyede l298n entegre bulamadım robotistan da dahi stokta görünmüyor ve çinden de 1 ay gelmesini beklemek istemiyorum acaba bildiğiniz Türkiyede bu entegreyi alabileceğim bir yer var mıdır?
  • istanbul kadıköyde yazıoğlu pasajına bir bak, karaköyde selanik pasajı alt katta bir kaç yerde olabilir, birde www.direnc.net e bir bak yada sor. ama bence motorları bir al voltajı ver direk yuksek akımlı bir adaptörle ve çektiği akıma bak hatta çalışırken elinle biraz sıkıştırıp zorla o anda çektiği akıma bak ona göre bir sürücü seç... çoğu zaman 4-5 amper akım çekebilir motorlar ona göre bir adaptor bulman lazım. yoksa sonuçlar yine degısmeyecek
  • satın aldığın motorlar, dedğin gibi matkab vb uygulamalarda kullanılan motorlar. RPM değerine bakarsan 23400 olmasından anlaşılabiliyor zaten. senin için, 5 6 kg yük için farzederek, 500 rpm civarı redüktörlü bir motor uygun olacaktır. Motoru alırken de sürekli ve zorlanma akımlarını sorarak ona göre bir sürücü seçimi yapabilirsin.

Büyük ihtimale l298 yetecektir, o entegreyi de karaköyde rahatça bulabilirsin.
  • Çok teşekkür ederim değerli bilgiler için kolları sıvadım bakalım, gelişmelerden sizleri de haberdar edeceğim.
  • İyi akşamlar;
    Bugün iki adet 500 rpm reduktorlu motor siparişi verdim www.robotistan.com/6V-500Rpm-Reduktorlu-Mikro-DC-Motor,PR-15.html ve elimde hali hazırda şu sürücüden mevcut http://www.robotistan.com/TB6612FNG-Cift-Motor-Surucu-Karti-Yeni-Versiyon-TB6612FNG-Dual-Motor-Driver-Carrier,PR-876.html datasheetlerine bakınca sürücü motoru kontrol edebilecek gibi görünüyor. Siz ne dersiniz? Ayrıca Okoman Bey dediğiniz gibi yaptım mevcut daha önce aldığım mabuchi motorları boşta ve yük altında amper ölçümlerini yaptım, 6 volta boşta 4-4,5 A lardayken 12 voltta boşta 6,5A 'ya kadar akım çekti. Çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için.
  • linkini verdiğin motor sürücü motor başına 1A akım verir anca, zorlanma anında ise toplamda 3A i geçersen sürücü ya bozulur yada kendini kapatır. yeni aldığın motorlar ne kadar akım çekiyor baktın mı?
  • Okoman Bey merhaba;
    Aldığım motorlar http://www.robotistan.com/6V-500Rpm-Reduktorlu-Mikro-DC-Motor,PR-15.html robotistan sitesinde yazan bilgilere göre boşta çektiği akım 45ma ve zorlanma durumunda 1,5A olarak görünüyor. BU şartlarda sürücü motorlara yeterli olacak gibi sanıyorum ama siz ne dersiniz?
  • Yeterli, o motorları ve sürücüleri ben de kullandım çeşitli projelerde. Gayet sağlıklı çalışır.
  • olur olur. kolay gelsin
  • çok teşekkür ederim, hemen bugünden itibaren başlıyacağım robota, gelişmelerden sizi bilgilendireceğim.
  • Merhaba, Bir müddettir iş yoğunluğu, foruma birşeyler yazamadım, tabi bu arada Arduino ile farklı projeler de tamamladım, ilk bu konuyu açma nedenim olan engellere takılmayan robotu da yaptım, kodunu da belki birilerine lazım olur diye paylaşıyorum, gerçi popüler bir proje baya bir kod var internette, ben şimdilerde biraz daha geliştirmeye uğraşıyorum kodu. Bir hususu sizlere danışmak istedim, L298N entegresiyle DC motor yürütüyorum hiç bir sorun yok yanlız, mesela PWM sinyalını bir motor için 220-230 arası yaparken bir durum için diğer PWM sinyalini 80-100 arasına indirdiğimde, bu durumda iki motor birden etkileniyor yani sadece sinyalini düşürdüğüm değil diğer motorun da ciddi oranda hızı yavaşlıyor bu normal midir? bu hususu sormak istedim acaba sorun nerededir? #include Ultrasonic.h> #includeServo.h> Ultrasonic ultrasonicFwd( 10, 11); #define ENA 5 #define IN1 8 #define IN2 7 #define ENB 3 #define IN3 4 #define IN4 2 int leftDistance; int rightDistance; Servo panMotor; void setup() { pinMode(ENA,OUTPUT); pinMode(IN1,OUTPUT); pinMode(IN2,OUTPUT); pinMode(ENB,OUTPUT); pinMode(IN3,OUTPUT); pinMode(IN4,OUTPUT); panMotor.attach(9); panMotor.write(90); } void loop() { int distanceFwd = ultrasonicFwd.Ranging(INC); if (distanceFwd > 10) { goForward(); } else { stopped(); panMotor.write(0); delay(500); leftDistance = ultrasonicFwd.Ranging(INC); delay(500); panMotor.write(180); delay(700); rightDistance = ultrasonicFwd.Ranging(INC); delay(500); panMotor.write(90); delay(100); compareDistance(); } } void compareDistance() { if ( leftDistance>rightDistance ) { rotateLeft(); delay(400); } else if ( leftDistance<rightDistance ){ rotateRight(); delay(400); } else { goBack(); delay(700); } } void goForward () { digitalWrite (IN1,LOW); digitalWrite (IN2,HIGH); analogWrite(ENA,200); digitalWrite (IN3,LOW); digitalWrite (IN4,HIGH); analogWrite(ENB,180); } void rotateLeft () { digitalWrite (IN1,HIGH); digitalWrite (IN2,LOW); analogWrite(ENA,180); digitalWrite (IN3,LOW); digitalWrite (IN4,HIGH); analogWrite(ENB,180); } void rotateRight () { digitalWrite (IN1,LOW); digitalWrite (IN2,HIGH); analogWrite(ENA,180); digitalWrite (IN3,HIGH); digitalWrite (IN4,LOW); analogWrite(ENB,180); } void goBack () { digitalWrite (IN1,HIGH); digitalWrite (IN2,LOW); analogWrite(ENA,160); digitalWrite (IN3,HIGH); digitalWrite (IN4,LOW); analogWrite(ENB,160); } void stopped () { digitalWrite (IN1,HIGH); digitalWrite (IN2,HIGH); analogWrite(ENA,200); digitalWrite (IN3,HIGH); digitalWrite (IN4,HIGH); analogWrite(ENB,200); }
  • Merhaba,

ben de benzer şeyler yapmaya çalışıyorum. 12 volt güç kaynağım var ve iki adet 12 volt dc motoru, l298 sürücü ile kullanıyorum. Sürücünün motor çıkışlarındaki voltajı hiçbir zaman 8 volt civarının üzerinde göremedim (hızı 127-255 arasında değiştirmeme rağmen), dolayısı ile robotun hareketleri çok başarılı ve sürekli olmuyor. Sistemin ağırlığı çok arttığından daha büyük güç kaynağı da kullanamıyorum.

Merak ettiğim 6 voltluk motorla 5-6 kg.lık bir gövdeyi hareket ettirebiliyor musunuz?
  • L298nyi joystick ile nasıl kontrol ediyorsun benimde pan tilt projem var ama yazılımını yapamadım uardımcı olabilirmisin şimdiden teşekkürler

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.