AY'a Arduino gönderme projesi yardım !!!
  • Öncelikle projeyi ay'a arduino göndermek üzere düşündüm, kararsız kaldığım noktalar var mesela uno almayı düşünüyorum yeterli olacak mı? Elektronikte de fazla tecrübeli değilim. Çoşkun abinin kitabını geçen hafta aldım oradaki örnekleri okumaya başladım arduino alınca örnekleri de yaparım, sağolsun çok emek vermiş inşallah bu kitap yardımı ile projemi bitireceğim. Benim merak ettiğim bir diğer konu arduinoyu ay'a yollarken pil sorunu olur mu? nerden baksak 100 saate yakın gidiş sürebilir 9v pil yetmez sanırım yerine akü koyabilirmiyiz ? Araştırdım kamyon aküleri 24Vmuş bana yeterli gibi geldi ama bu voltaj fazla gelirse nasıl düşürebiliriz ? birde 120 Amperlik kamyon aküsü kullanabilirmiyiz mahalledeki bir arkadaş amperi yüksek olsun dedi nereden baksan Ay daki araştırmamı 1 hafta kadar sürdürmeyi planlıyorum yeterli olur mu ? Projede birde kamera olacak oradaki görüntüyü bu tarafa aktarabilirmiyim bilmiyorum belki micro sd hafıza kartına aktarırım eski cep telefonumda kullandığım micro sd kart var kapasitesi 2GB onu da kullanmak istiyorum eğer kapasitesi yetmezse belki yanyana paralel bağlarsak bir kart daha yeterli olabilir mi ? şimdilik projemin detaylarını bu kadar açıklayabiliyorum nede olsa orjinal bir proje kapsınlar istemiyorum, ama buradaki arkadaşlardan tecrübesi olan varsa yardım etmek isteyen memnuniyetle kabul edebilirim. Unutmadan belirteyim bu proje için tüm imkanlarımı kullanarak 350 TL biriktirdim araştırdığıma göre çinden uno getirtirsek 20TL imiş daha ucuzu çakma olur sanırım almayı düşünmüyorum o kadarını. kalan para ile akü kamera ve kutu almayı planladım. herkese şimdiden çok teşekkür ederim yardım edenden de etmeyenden de allah razı olsun.
  • Burada yapılmışı var.
    ArduSat projesini inceleyebilir, hatta ona katılabilirsiniz.
    http://www.kickstarter.com/projects/575960623/ardusat-your-arduino-experiment-in-space
  • Önce temelden başlamalısınız. Şu yazıları okuyarak başlayabilirsiniz: http://arduinoturkiye.com/sifirdan-baslamak/
    http://arduinoturkiye.com/arduino-ogrenirken-yol-haritasi-1/

Aya araç gönderirken en çok yörüngeye oturtma konusunda zorlanabilirsiniz. Tabi bir de atmosferden çıkarken aracınızı koruyacak bir kalkana ihtiyaç var. NASA'nın dökümanlarına da bakabilirsiniz. Kolay gelsin...
  • Uzay mekiği yapımı ve uzay fiziği ile ilgili tecrübe edinmek için aşağıdaki oyunu inceleyebilirsiniz.
    https://kerbalspaceprogram.com/
    ben uzun süre angry bird space oynayarak nesneye bakınca çekim kuvvetini hesaplamayı öğrenmiştim. bu oyunu yeterince oynarsanız yörüngeye roket bile gönderebilirsiniz.
  • bizim karşı komşunun oğlu hamdi abi var nasada çalışıyo, haftaya marsa gidecekmiş, cebine bi 50 lira sıkıştırırız yol ustu nasıl olsa geçerken bırakır olmaz mı :)
  • Aşağıdaki karşılaştırma tablosunu görünce aklıma sizin bu gönderiniz geldi @okoman.
    Uno'nun RAM'i biraz az kalıyor. Bence Mega'yı seçmeli. hız zaten fazlasıyla yetiyor:)
    arduino_and_apollo
  • Arduino çok daha hafif ve çok daha az enerji harcıyor. Apollo 11'i hazırlayanlardan işimiz daha kolay..
  • @nighteagle :D

Tek sorun programlama. onu da hallettik mi sadece elmastan oluşan gezegene gideriz artık zengin oluruz.
  • Aslında modern Jireskop ve ivmeölçer sensörlerle Ay'a iniş algoritması çocuk oyuncağı. Yeterki birileri roketi tasarlasın, imal etsin :D
  • dijital jiroskoplar yerçekimsiz ortamda çalışmaz. klasik mekanik jiroskopla denge ve yön hala gerekli.
  • En son temmuzda birşey yazılmış sanırım. Harika bir konu. Biraz konuyu hortlatiyim:) Benim çok ilgimi çekti son durum nedir acaba?
  • her1nisanda canlanir bu proje ;)
  • çok geç kalmış sayılmam 1 hafta geçmiş...:D
  • gönderebildin mi okoman baştan sona dogru okudum merak ettim :D
  • para biriktirmeye devam ediyorum aküler çok pahalı ;)
  • Hay allah ben de geç kaldım diye üzülüyordum artık Mars için yapılacak projeyi bekliyordum sessizce meğer proje tamamlanmamış ;)
    derhal Sergi açıp projeye destek toplanmalı veya sayfada üste bağış butonu yapın sergi de digitalleşti nasılsa :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.