ascii kodunu ondalık sayıya çevirmek
  • merhaba, arduino mega 2560 ile step motor kontrolü yapıyorum ve arduino konusunda yeni yeni bilgi sahibi olmaya başlıyorum. hocamın verdiği belirli bir kod üzerinden ilerlemem gerekiyor ama elimizdeki kodlarda serial monitore girdiğim değerlerin ascii karşılığına göre işlem yapılıyor. bu yüzden kodu çok net anlayamıyorum ve girilen değeri ondalık sayıya nasıl çevireceğimi bilmiyorum. yardımcı olabilirseniz veya en azından fikir verebilirseniz çok mutlu olurum. şimdiden teşekkürler.(kod aşağıda eklenmiştir) void setup() { //Create serial object Serial.begin(9600); pinMode(9,OUTPUT); pinMode(10,OUTPUT); pinMode(13,OUTPUT); } void loop() { //have the arduino wait to receive input while(Serial.available() ==0); //read the input int val=Serial.read() -'!'; //int vala='|' - Serial.read() ; //echo the input if (val<=45) //N harfine kadar { Serial.println("Motor saat yonunde donuyor"); digitalWrite(10,HIGH); digitalWrite(13,HIGH); for (int i=0; i<(val) ;i++ ){ float bekleme=val/3.6; float bekleme_2=1000/bekleme; int bek=bekleme_2; digitalWrite(9,HIGH); delay(bek); digitalWrite(9,LOW); delay(bek); } } else if (val>45) { Serial.println("Motor saat yönünün tersinde dönüyor"); digitalWrite(10,LOW); digitalWrite(13,LOW); int vala=val-45; for (int j=0; j<vala ;j++){ float beklemea=(vala)/3.6; float beklemeaa=1000/(beklemea); int beka=beklemeaa ; digitalWrite(9,HIGH); delay(beka); digitalWrite(9,LOW); delay(beka); } } }

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.