For döngusunden çıkamiyorum
  • Merhaba ardunioda yeniyim...Servo motorlarla birşeyler yapmak istiyroum ama bir turlu for döngusunden çıkmıyor program ;:( #include <Servo.h> // "<" işaretinden sonra bırakılan boşluğu siliniz. "<Servo.h>" şeklinde olacak. Servo myservo; // Bu komutla servo kontrol nesnenizi oluşuyorsunuz. // En fazla sekiz tane servo kontrol nesnesi oluşturabilirsiniz. int pos = 0; // Bu komutla servonun başlangıç pozisyonunu belirliyorsunuz. void setup() { myservo.attach(9) myservo.attach(10) myservo.attach(11); // Servonun sinyal alacağı pin numarasını belirliyorsunuz. } void loop() { for(pos = 0; pos < 180; pos += 1) // Servo 0'dan 1 pozisyonuna 180 derece dönecek. { // 1 derecelik adımlarla myservo.write(pos); // Belirlenen pozisyona gitmesi isteniyor. delay(5); // Pozisyona 5 ms de ulaşıyor. } for(pos = 180; pos>=1; pos-=1) // Servo 1'den 0 pozisyonuna 180 derece dönecek. { myservo.write(pos); // Belirlenen pozisyona gitmesi isteniyor. delay(5); // Pozisyona 5 ms de ulaşıyor } } Servo 1 saga sola dönsun sonraa ikinci servo başlasın sonraa 3 servo görevini yapsin istiyorum ama olmuyor...devamli dönup duruyor.. ;( nasil yazmam gerek tşk ederim
  • setupdan onceki kısımda Servo myservo1, myservo2, myservo; setup kısmında void setup() { myservo1.attach(9) myservo2.attach(10) myservo3.attach(11); // Servonun sinyal alacağı pin numarasını belirliyorsunuz. } loop kısmında void loop() { for(pos = 0; pos < 180; pos += 1) // Servo 0'dan 1 pozisyonuna 180 derece dönecek. { // 1 derecelik adımlarla myservo1.write(pos); // Belirlenen pozisyona gitmesi isteniyor. delay(5); // Pozisyona 5 ms de ulaşıyor. } for(pos = 180; pos>=1; pos-=1) // Servo 1'den 0 pozisyonuna 180 derece dönecek. { myservo2.write(pos); // Belirlenen pozisyona gitmesi isteniyor. delay(5); // Pozisyona 5 ms de ulaşıyor } }
  • 5tane servo motorum var 1. ve 2. servo saga sola dönuyor fakat 3. 4. servolar içinde iş yaptirmak istiyorum ama devamli for döngusunu tekrarlayip durmaktadir...amacim şu saga dönsun 150derece dursun 3. servo çalişssin sonra 4.servoo sonraaa 2. ve 1. servoo sola dönsun bitsin..bunu mikroişlemcide yaptiroyurum ama ardunio ile yapamadim.. devamlii for döngusu içindeki komutu yapiyor...sorunumu hala çözemedim adim adim yaptirmak istiyorum ama yaptirmiyorum...yardimci oldugun için şimdiden tşk ederim
  • loop dışına sub motor1hareket gibi bişey yaz for loopları orada dursun loop içinde ise motor1hareket motor2hareket diye çağırmayı dene.
    loop
    {
    //buraya bir tuş ekle tuşa her bastığına aşağıdaki işleri yapsın

motor1hareket
    motor2hareket
    }

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.