fiberoptik gökyüzü projesi
  • Arkadaşlar merhaba;

Yazımı okumadan önce vermiş olduğum linkteki videoyu izlerseniz yardımlarınız için fikir verebilir. Videodaki çalışma tamamiyle bana ait bir çalışmadır alıntı değildir. Video görüntüsü karanlık bir ortamda çekildi bu yüzden üzerindeki gökyüzü baskısı çok belirgin değil. Videodaki ürünü şu an odamın tavanında kullanmaktayım.

Çalışma fiberoptik kabloların plexi malzeme üzerine tek tek işlenerek belirli gruplar halinde ışık kaynağına bağlanmasıyla oluşmuştur. Işık kaynakları maliyetten dolayı arduino uno ile kontrol edilmekte. Sorum şu olacak ışık kaynaklarını rüzgarlı havalarda örneğin turuncu olmasını , ortam sıcaklığına göre sarıdan başlayıp kırmızıya doğru renk değiştirmesi, yağmurlu havalarda maviye dönmesini aynı zamanda gök gürültüsü sesi arka fondan gelecek şekilde bir donanım ve program yapmak istiyorum bu konuda nereden başlamalıyım nasıl bir donanıma ihtiyacım var yazılım konusunda çok iyi değilim bu yüzden nereden nasıl başlamam gerektiği hakkında bilgim yok yardımlarınız için teşekkür ederim.
  • her fiber demetinin önüne 1 watlık rgb led koyarsın. bu ledleri 3 kanal pwm ile sürersin arduino rgb pwm diye arat bir sürü proje gelir. hava durumunu bir internet sitesinden filtre edip arduinoya yollayacaksın veya ethernet eklentisi ile arduino içinde çözeceksin geriye ses kalıyor birde arduinoya mp3 eklentisi koyarsın "mood" looplarla hava durumuna göre çalıştırırsın.
  • bilgi olması açısından yazıyorum ömer beyin "hava durumunu bir internet sitesinden filtre edip yollayacaksın" için kullanılabilecek güzel kaynaklar http://developer.worldweatheronline.com/io-docs
    https://developer.forecast.io/docs/v2
  • teşekkür ederim yardımlarınız için. yalnız bu söylediklerinizi benim yapmam 2 ayı alır sanırım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.