SIVI SEVİYE acil yardımm
  • Merhaba arkadaşlar 2 tank arasında sıvı seviye kontrolü yapıp bunu matlab üzerinden arduino ile gerçekleştirmek istiyorum.Bu konuda bilgisi olan var mı? Özellikle yazılımı nasıl yapmam gerekir?
  • merhaba. arduinoyla uyumlu sıvı seviye ölçerler satılıyor.. örnek kodları da mevcuttur. robitshop.com da görmüştüm. tabi sınırlı seviyede ölçüyor.
    tank içindeki sıvıyı ölçmek için şöyle bir düzenek kurabilirsiniz.

örneğin. 0,5 lt. hassasiyetli ölçüm için;

örneğin 5 lt kapasiteli bir tankımız var,

her 0,5 lt'lik çizgiye +5 volt gönderen bir iletken,

tam karşısında led'in yanmasını sağlayacak digital pin çıkışı..

bundan 10 tane yaparsanız ve ledleri sırasıyla yerleştirirseniz sıvının hangi düzeyde olduğunu led.lere bakarak görebilirsiniz.

sayısal olarak sonuç almak istiyorum derseniz;

her seviyedeki ledin yanması yerine matematiksel fonksiyonlar koymak gerekir diye düşünüyorum.

örn: ilk led yanınca = 0,5 lt
    ikinci led = 0,5 lt + 0,5lt = 1 lt
    üçüncü....
    dördüncü...
    v.s..

anlatımım yardımcı olmadıysa şema çizebilirim.

başlangıç düzeyde arduino kullanıcısıyım. yazılımın zorlayacağını sanmıyorum.

• Ben ultrasonik sensör kullanımı ile sıvı seviye kontrolünü gerçekleştirmek istiyorum şöyle bir yapı tank1 den tank2 ye su aktarımı olduğu kadar dışarıdaki kaptan tank1'e su aktarımı olacak bu sistemi sadece arduino kullanarak gerçekleştirebilir miyiz?

• Projenin yapısını pek bilmediğimden bu konuda birşey söylemek zor.

İki pompayla çalışacaksınız sanırım. İki pompa aynı anda mı çalışacak, yoksa II. pompa bir süre çalıştıktan sonra mı I.pompa devreye girecek?

Eğer tank I'deki sıvı seviyesinin hiç değişmemesi gerekiyorsa iki pompanın da aynı devirde çalışması işi çözebilir. Bunun için her iki pompaya giden digital pinleri aynı zamanda aynı süre çalıştırmak gerekir.

Eğer zaman işin içine giriyorsa arduinoda farklı bir yapı kurulur. Yani sonuç olarak arduinoyla yapılabilir.

Son olarak, ultrasonik sensörle suya çarpan dalganın geri yansıması yoluyla mesafe(derinlik) belirleyecekseniz, bu verimli olmayabilir. Çünkü suyun içinden dalga geçip giderek tankın dibine çarpar. Tankın tam kapasitesi okunur.

Proje ayrıntılarını bilmediğim için bu kadar cevaplayabildim. Kusura bakmayın.
  • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Arduino'ya yeni başladığım için sıkıntı yaşıyorum. Ultrasonikle çıkacak sorun önceden aklıma takıldı.Onun için bir şeyler düşünüyorum.Beni asıl düşündüren yazılım kısmı ve matematiksel modellemeler.
    Bu konu hakkında biraz yardımcı olabilirmisiniz. Matematiksel modellemeleri çıkardım ancak yazılım kısmı çok düşündürüyor.Benim tasarım matlab simulink üzerinden sistemi kurmak ve bunu aduino üzerinden sürmek. Zamanım çok az kaldı.Yardımınız çok önemli benim için.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.