Ağır bir gövde için motor seçimi
  • robotun gövdesi yaklaşık 4-5 kg civarında olacak, ve iki tekerlekli olacak (ön ve arka tekerlekler her yöne hareket eden kontrolsüz tekerlek olacak). Tekerlekler arası yaklaşık 30cm olacak.

Böyle bir robot için hangi özellikte bir dc motor seçmeliyim.

teşekkürler
  • silecek motoru.
  • teşekkür ederim, 12v 55 rpm bir silecek motoru belirledim, ancak bu motorun şekli biraz farklı:
    İki farklı parça olmalı--> birisi motoru gözdeye sabitleyecek, diğeri tekerleğe bağlayacak. bu motoru gövdeye ve tekerleğe bağlayacak nasıl bir "motor bağlantı sistemi" olmalı. mümkünse bildiğiniz bir parçanın linkini gönderebilir misiniz?

teşekkürler
  • robotçu dukkanı açayım diyorum :s
  • 12v redüktörlü 110 rpm bir motor aldım ve l298 sürücü ile birlikte kullanmaya başladım, ancak çok başarılı sonuç alamıyorum ve oldukça gürültülü çalışıyor. akşamları komşular duyar diye çalıştıramıyorum.

yeni bir motor alayım diyorum, ama herşeyi de deneyerek öğrenmek pahalı oluyor :)

Redüktörsüz motorun daha sessiz olacağını tahmin ediyorum ama rpmleri ve zorlama anındaki akım çekimleri çok yüksek görünüyor. karar veremiyorum.

tecrübeniz varsa lütfen sessiz ve güçlü bir motor önerilerinizi bekliyorum.

• servo motor kullanabilirsin ciddi torku olan modelleri var.
    360 derece dönmesini istersen içindeki potonsiyometreyi çıkararak kullanırsın..
  • biraz daha ipucu alsam, mesela aşağıdakilerden hangisini tercih etmeliyim (4-6 kg'lık bir gövde ağırlığı olan robot projesi için)

*** SM-4303R Sürekli Dönebilen Servo Motor - SM-S4303R Continuous Rotation Servo
    Büyüklük: 39.5 x 20.5 x 42 mm
    Ağırlık: 44 g
    Hız @ 6V: 0.14 sn/60°
    Zorlanma Torku @ 6V: 4.8 kg·cm
    Kablo Uzunluğu: 28 cm

*** Tower Pro MG995 RC Servo Motor
    Büyüklük: 40.6 x 19.8 x 42.9 mm
    Ağırlık: 50 g
    Hız @ 4.8V: 0.15 sn/60°
    Zorlanma Torku @ 4.8V: 9,4 kg·cm
    Zorlanma Torku @ 6V: 13 kg·cm

*** Tower Pro MG996 RC Servo Motor
    Büyüklük: 40.6 x 19.8 x 36.5 mm
    Zorlanma Torku @ 6V:13 kg·cm

önereceğiniz başka modeler de olabilir

• *** Tower Pro MG996 RC Servo Motor
    Büyüklük: 40.6 x 19.8 x 36.5 mm
    Zorlanma Torku @ 6V:13 kg·cm

bu iyi gibi duruyor..
  • internetten biraz araştırma yaptım, dediğiniz gibi tork oldukça önemli.
    Ancak genel olarak gördüğüm: dakikadaki dönüş sayısı -rpm- azaldıkça (dişliler aracılığı ile) tork artıyor. Dolayısı ile aynı voltta çalışan iki DC motordan rpm değeri düşük olanın tork'u daha yüksek oluyor. Örneğin 12v - 60rpm bir motor 12v-200rpm bir motora gore neredeyse 4 kat daha yüksek bir torka sahip oluyor.

Yabancı sitelerde okuduğum bazı yorumlarda "Tower Pro MG996 RC Servo Motor"un son derece sorunlu olduğu ve aşırı ses yaptığına dair bilgiler vardı, ilgilenenlerin bilgisine.

Ben biraz daha araştıracağım sanırım.

• Ben çok ağır olmayan bir yükü kaldırmak için Tower Pro MG995 kullanmıştım. Pek öyle ses problemi olmamıştı. Torkunun da yeterli olduğunu söyleyebilirim, çünkü sağlam mesafe vardı kaldıracağım yükle arasında. Potansiyometreyi çıkartırsan mantıken yine aynı torku alabilmen lazım.

Ancak servo motorların bazıları hacklenme olayına uygun olmuyor. MG995 uygun mudur onu bilemiyorum açıkçası.

Bahsettiğim motor bu
    http://www.robotpark.com.tr/MG995-Servo-Motor-Metal-Disli-Tower-Pro
  • ben bir-iki projede vida sıkma makinesinden yararlandım. boyut olarak bana uygundu ve tork olarak gerçekten güçlüydü. fiyat olarakta makul. ama sonuçta düz dc motor 5V

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.