MQ7 Gaz Sensörü
  • Merhaba arkadaşlar, okulda bir projemiz var ve benim karbon monoksit oranını her 5 dakikada bir hesaplamam gerekiyo bunun için robotistandan mq7 gaz sensörü ve bir adet sensör taşıyıcı aldım internette baya bir araştırma yapmama rağmen hiçbir şey bulamadım sadece kalibre edilmeli diyo ve bu nasıl yapılır lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.
  • Hiç kimse yokmu koskoca forumda
  • sensor kalibrasyonu şöyle yapılır ölçtüğünüz gazın konsatrasyonu bilinen kalibrasyon gazlarından alıp kapalı bir kabın içinde bu gaza sensoru bırakacaksınız ve ölçüm yapılacaktır. aldığınız sensorun datasheetinde hangi konsantrasyonda ne kadar ohm veya voltaj okumanız gerektiği bellidir oradaki değerleri baz almanız lazım. yada başka bir gaz ölçüm cihazının gösterdiği değerleri baz alıp bir tablo oluşturacaksınız. kalibrasyon algoritmaları zordur. gazlar ve sonsorler lineeer bir çizgi göstermez değişik yoğunluklarda ölçm gazları ile kendi sensorunuzun kalıbrasyonunu yapmanız lazım. kalıbrasyon gazları gebze osb de yapan yerler var ama en ufak kalıbrasyon gazı ile 2-3bin tl civarında tutuyor. siz en iyisi açık temiz havadaki sensor değerini datasheetten sıfır noktası olarak kabul edip bu değere göre bir tablo oluşturun
  • Çok saolun

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.