ATMEGA İşlemcisini PCB Aktarma
  • merhaba arkadaşlar. arduino ile basit bir projem var ve devreyi ayrı bi karta aktarmak istiyorum. atmega kullanmam gerekiyor doğal olarak. fakat atmeganın yanında , osilatör-kapasitör vs kullanmalı mıyım? ne işe yarıyor bunlar tam olarak? bu arada devrede kullanacağım elemanlar şunlar;
    dht11
    3xled
    potansiyometre
    10k direnç
  • öncelikle devreyi ayrı bir PCB ye aktaracaksan tabiki osilatör yapman gerekir.
    http://blog.jacobean.net/wp-content/uploads/2013/02/arduino_atmega328_Web-copy.jpg bu resimde gördüğün atmega 328p nin pin diagramı. buradada gördüğün üzere XTAL1 ve XTAL2 yazan pinlere 16 mhz kristal osilatör yapmalısın.
  • anladım. internette gezindiğim kadarıyla, 16mhz ye aynı zamanda 22 pf kondansatör de bağlanmış. bunlara mutlaka gerek var mı? veya ekstradna başka yerlere de kondansatör bağlamam gerekiyor mu?
    http://www.open-electronics.org/wp-content/uploads/2012/03/Arduino_standalone_minimal.jpg
  • bir de, atmega328 ile ilgili olarak, robotistanda arduino bootlader yüklenmiş halinde 16mhz yüklenmemiş halinde 20 mhz kristal kullanılır diyor. bu arduino bootlader yüklemek ile mi alakalı, yoksa ürünlerin modelinde vs mi bir farklılık var?
  • orjinal arduino unoda 16mhz kristale gore bootloader kodu duzenlenmiş. arduino kutuphanesinde tum hesaplamalar 16mhz e gore kodlanmıştır. 20mhz de çalıştırısınız ama tum bu kodları yenıden bulup duzeltmenız lazım değmez. atmega328 i max20mhz hıza kadar arduino dışındakı sistemlerde kullanabilirsin datasheete açıp bakın herturlu configurasyon bılsgısı yazıyor orada.
  • arduinoda kristal 16mhz ve 18-22pf arası kondansatorleri koymak zorundasınız bu tam frekansında kristalın titreşmesini sağlar. birde +5v ve gnd besleme uçları arasına 100nf seramik kondasator koymanız lazım bu devrenızdekı besleme parazitlerini bastırır.
  • kullanacağım devrede 9v pil kullanarak, 7805 ile 5v çevirmey,i planlıyorum. bunu ilk kez tecrübe edeceğim ve bir adet sorum var:
    7805 kullandıktan sonra herhangi bir kondansatör vs kullanmama gerek var mı? varsa neden?
  • kondansator gerekiyor +5v dalgalanmalarını önler anlık akım yukselmelerinde ve düşümlerinde guc devresinin dengeli çalışmasını sağlar. elektronikte luzumsuz hiç bir şey yoktur yapmak zor geliyorsa hiç girmeyin bu işlere
  • zor gelme ile alakası yok. yapacağım bir bağlantı nasıl zor gelebilir zaten? gerekliliğini öğrenirsem , ileride yapacağım projelerde de kullanabileceğim bir altyapım oluşur diye düşündüm, bilgi ve yardımlarınız için teşekkürler.
  • 7805 in hem girişine hem çıkışına kondansatör koymanız lazım bunlar olmazsa regulator hem ısınır hemde kısa surede bozulur
  • anladım. teşekkürler

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.