Arduino Mega ADK mı, Arduino Mega mı?
 • Merhaba arkadaşlar, Arduino Mega ADK ile Arduino Mega arasındaki farklar nelerdir?

  Öğrendiğim kadarıyla Mega ADK'da Mega'ya ek olarak USB Host varmış. USB Host tam olarak ne iş yapar? Mega ADK için yazılan bir kod (Android içerikli), Mega için de kullanılabilir mi?
  Kullanılmıyorsa;
  Şu an bende Mega ve CC3000 Wifi Shield var. Mega ADK'daki kodları Mega'ya uyarlayabilir miyim?
 • selamlar. arkadasın sorularına katılıyorum. elektronik müh. öğrencisiyim programlama biliyorum baslangıc olarak hangi sistemi ve ekipmanları alayım. çok basit sistemler önerilmezse iyi olur sonuçta temel devre elemanlarını biliyoruz.

  teşekkürler..
 • şurada da yazdığı gibi http://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMegaADK?from=Main.ArduinoBoardADK mega adk temelde android cihazlarla haberleşeme amacıyla geliştirilmiş bir ürün usb host özelliği olduğu için usb den bağlanacak usb kamera usb gsm modem gibi cihazla haberleşme ihtimali olablir. ihtimal diyorum çünkü usb protokolu ve bağlanan cihaz hakkında çok geniş bilginiz yoksa usb den bağlanan cihazdan bilgi almak pek mümkün değil. mesela bi usb hamera bağladınız kameradan görüntü alamazsın önce bu kameranın veriyi nasıl yolladığını haberleştiğini kamera uretıcısinden ıstemek gerekıyor genel bu verıler açık değil hacklemek gerekecek, gsm modemleri de kullanamazsın bidiğin seriport gbi çalışmıyor hıcbırsey, verileri binary formatta alıp vermekte yine usb constructor bılgılerının elinizde olması bıle yetmez çok geniş memory ve linux protokollerını de bılmek gerekıyor. yani pazardan şef bıçağı satın aldığınınzda hilton açcısı gibi yemek yapamıyorsun. hayatınızda pc veya lınux ortamında usb kameradan gelen goruntuyu okuyacak bir diriver yazmışsanız ADK o zaman işinizi görür adk ile yapılmış projelere bir bakın sınırlı ve az sayıda çıkar kolay değil usb ile uğraşmak yani. diğer yandan usb tarafındaki işlere bulaşmadan mega tarafındaki kodlar çoğunlukla çalışacaktır, sorunlar çıkacaktır elbet genelde port çakışmaları olabılır yada kullandığınız kutuphanede ufak tefek hatalar cıkacakır herzaman bunları kendınız duzeltmenız gerekecek yada forumlarda dolanıp duzeltılmısını bulmanız gerekecek.
  --------------
  arduino seçimi ile ilgili olarak da arduinoların hiç biri kolay değil aslında hepsi basittir ama kolay değildir. uno yeni başlayanlar için her zaman en iyi başlangıç ürünü oluyor internette bulabıleceğınız tum kodlar unoda sorunsuz çalışacak diğer ürünlerde kımında port sayısı fazla olacak onların pin ayarlamalarını exradan yapmanız gerkecek bazılarının port pin sayısı ve ozellikleri daha az olacak yine bu pinlerlle ve fonksiyonlarını kaydırmakla duzeltmekle uğraşacaksınız. temel devre herzaman uno dan başlar daha ufak az bir yerde çalışsın istersenız sonra bir nano ve mini model alıp kodunuzu oraya taşırsınız yada portlar yetmez daha fazla pine ıhtıyaç duyarsanız ozaman mega ya geçersin yada hız etmez ben daha hızlı çalışayım diyorsan arm temelli due ye geçersin. ama herzaman temel kod unoda yazılmış ve daha sonra diğerlerıne port edileceğinden uno herzaman sorunsuz bir başlangıç olacaktır.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.