Arduino ile Kablosuz Haberleşme
  • Merhaba arkadaşlar
    Arduino ile ufm m11(udea firmasının üretmiş olduğu 433 ve 434 MHz frekanslarında haberleşebilen kablosuz haberleşme modulu) haberleştiremiyorum.Ne şekilde denersem deneyeyim olmadı.Bu konuda yardımcı olabilecek önerileriniz olursa çok sevinirim.
    Teşekkürler
  • modülün datasheetine baktım 3v olduğu görülüyor ardu uno ya bağladıysanız pin çıkışları 5v olduğundan modül bozulmuş olabilir bozulmadı ise frekanası kayar modüller birbirini görmez. modülün powerını 3.3 v power çıkıştan alın arduinonun tx çıkışını 2 adet direçle gerilim bölerek kullanın şöyle ardu_uno_tx___[3k3](modul_rx)__[2k2]___gnd, modulun tx kısmını direk arduino rx e bağlayın sorun çıkmaz. aynısını diğer arduino ve modül bağlantısında da yapın. modüllerin antenleri olmalıdır yoksa 70cm uzunluğunda metal bir yere değmeden duran bir bakır kablo bağlayın. modülün birinden düzenli olarak basit bir metin yollayın "ABC123" gibi bir şey diğerinden de bunu görmeniz lazım.
  • Okoman hocam oncelikle sorunumla ilgilenip cozum onerisinde bulundugunuz icin tesekkur ederim.Ama bende modulu kullanmadan once datasheetini okudum ve module 5 v vermek gibi bir hata yapmadim.Modulun gerilim kaynagi olarak arduinonun 3.3 v pinini kullandim.Modulun datasheetinde tx bacagini kullanmayacaksaniz 10kiloohm la 3v a pull-up yapin diyordu.tx ve rx i kullanacak oldugum halde yine de sizin bahsettiginiz direncli baglantiyi yapmalimiyim
  • modülün tx te direnç olması etkilemez protokolü. o modül 9600bouda kadr çıkabilir sanırım hızlı şekilde sinyali düzeltmek için önermişler. modülün rx ile arduino tx direk bağlanmasa iyi olur 5v toleransı yoksa yukarıda verdiğim 2 dirençle voltajı düşürüp modülü sürmek lazım...
    ha birde 2 arduino mu kullanıyorsun hiç bir rf modül bağlamadan önce arduinoları birbirine rx>tx ve tx>rx şeklinde bağla (gnd ler de ortak olacak şekilde) yazılım testini yap. sonuçta rfmodül kablo vazifesi görecek. herşey çalışıyorsa rfler üzerinden haberleştirme testine geçersin...
  • Evet iki arduino ile calisiyorum.ama henuz karsilikli kablosuz haberlesme safhasina gecemedim.once bir arduino ile ufm m11 arasindaki haberlesmeyi saglamam gerekiyor.modul ilk acildigi zaman saglikli calistigina dair cb isaretini alabiliyorum ama sonrasında surekli ce isareti aliyorum yani surekli error veriyor.ne yaptimsa bu modulun surekli hata vermesinin onune gecemedim.
  • datasheette "Kullanıcı data girişini madde 3.1. de anlatıldığı şekli ile vermez ise, modul
    error mesajını şekil 1 8. da gösterildiği şekilde çıkışından verir." CE veriyor yani. dataframe formatı mutlaka $RFdatalarEND-CR-LF- şeklinde veri bekliyor sizden.
  • Tamam modulun o sekilde veri bekledigi konusunda hemfikiriz.benim datasheet le ilgili bir sikintim ya da eksigim yok.ben bu modulleri kullanmaya baslamadan once 15 ya da 16 sayfa olmasi lazim tum datasheet i okudum.modulden ce isaretini almaya basladigimda tekrar tekrar okudum.arduino seriporttan veri gonderirken benim müdahale edemedigim bir kisimda modulun bekledigi veri formatinin disina cikiyor.ornegin parity biti gonderiyor olabilir.stop biti gondermiyor olabilir.ama arduino nun seriporttan gonderdigi verinin formatini nasil gorebilirim bunu cozemedim.
  • diğer arduinodan debug yap modüle gönderdiği tx i öbür arduinonun sadece rx ine bağla ve öbürünün ne okuduğuna bir bak. veriyi nasıl yolluyorsun ellemi yazıyorsun kodlamı atıyorsun. sondaki cr-lf yi anlamıyor belki. arduino sadece cr yolluyor olabilir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.