Arduino da shield hazırlama
 • Arduino uno ile bir proje tasarlayacağız, bunun için bir shield hazırlamamız gerekiyor.Bu shieldde analog sensör, dijital sensör, motor sürücü, buton, led ve diğer devre elemanları bulunacaktır.

  Bizim takıldığımız husus, örneğin; arduinonun 13. pini led yakma işlevini görüyor, bize birden fazla led lazım. Bu bağlantıları nasıl sağlayabiliriz?

  Kullandığımız sensörlerin data kablolarının ucu dişi pinden oluşuyor, bu yüzden shield i oluştururken erkek pinler kullanmamız gerekiyor ve ledde oluşan durumun aynısı burada da mevcut.

  Bu şekilde bir shield oluşturabilmemiz için örnek gösterebileceğiniz dökümanlar ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?

  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.
 • öncelikle istediğiniz özelliklere çok benzeyen bir shield var. ArduStar.
  http://www.robitshop.com/Arduino-Uno-R3-Ardustar-Shield-Arduino-Uno-R3-Uyumlu-Shield,PR-1842.html
  http://www.robitshop.com/ArduStar,PR-638.html
  bunu bir inceleyin. shield için öncelikle çalıştıracağınız tüm sistemleri breadboard üzerinde çalıştırıp, ardından prototip board üzerine aktarmalısınız. arduino uyumlu bir shield olacaksa dizginin buna uygun olması gerekli.
  sorduğunuz kısım; 13.pini bir iş için kullandığınızda başka bir iş için de kullanabilmek ise bunun için araya koyacağınız 74HC595 Shift Register ile bir pini birden fazla bağlantı ile kullanabilirsiniz. bu türde bir shield olan MUX shield'i inceleyin.
  http://www.robitshop.com/Mux-Shield,PR-605.html
  74HC595 örnekleri:
  http://www.sparkfun.com/products/733
  http://bildr.org/2011/02/74hc595/
  öncelikle tüm devreyi çalıştırıp ardından çalışma prensiplerinize göre shift register kullanarak haberleşmenizi sağlayabilirsiniz. shield'in görevlerine göre başka yöntemler de bulunabilir.
 • shield'ınızı ilk olarak bir protoshield üzerinde kurmanız devre tasarımı vb işlemlerde kolaylık sağlayacaktır.
  http://www.robotistan.com/Arduino-Turkiye-Proto-Shield-Yerli-Uretim-Proto-Shield,PR-948.html
  http://arduinoturkiye.com/arduinoturkiye-protoshield/
 • Shield'i Tasarlarken Fritzing uygulamasını kullanabilirsiniz. Fritzing açık kaynak bir şematik-pcb tasarım programı. Ve en güzel özelliği basit oluşu pcb tasarımı yaparken kullanabileceğiniz autorouterda var. Bakınız tüm özellikleri ve indirme linki http://fritzing.org/

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.