ADXL serisi ivme ölçerde sorun
 • Merhaba,
  İvme ölçer sensörü satın aldım. Üzerinde ADXL serisi yazıyor, ADXL335 olmalı (pinleri buradakiyle aynı https://www.sparkfun.com/products/9269 )

  http://bildr.org/2011/04/sensing-orientation-with-the-adxl335-arduino/ adresindeki örneği uyguladığımda sensördeki veriler sürekli, alakasız olarak, değişiyor.

  Yukarıdaki örneği uygulayan ya da ilgili sensörü kullanan oldu mu? Acaba sensörümde mi sıkıntı var.

  İyi çalışmalar...
 • adxl335 analog çıkış üretir, xyz çıkışlarını verdiğiniz örnekteki gibi hatasız bağlamaya dikkat edin, program gördüğüm kadarı ile çok basit aldığı değeri hesaplayıp yazmaktan ibaret. bu tip sensorlerin çıkış değerleri devamlı kıpırdar, sizi nasıl değerler olmasını bekliyorsunuz, sensor bordu her xyz yönlerinde 0,90,180 derece açılarda tutup çıkan değerleri inceleyin. hatta buraya kopyalayın inceleyelim
 • Bu sıkıntı bendede oldu.Benimki adxl345. xyz olmak üzere 3 adet pin yok. adxl345'te Sda(Signal data) pini var xyz verilerini bu pin üzerinden alıyoruz.Readaccelero(&x,&y,&z) komutu(adxl345 in kendi kütüphanesindeki komut) ile sda pininden gelen bilgiyi 3 ayırıp (int x,y,z;) değişkenlerine aktarıyoruz.

  http://bildr.org/2011/03/adxl345-arduino/ uygulamayı bu siteden yaptım. Ama çalışmadı. Arkadaşında dediği gibi saçma sapan değerler aldım. Tahminim arduino ile sensörün sda pininden gelen bilgiyi okuyamıyoruz ve arduinoda x,y,z değişkenleri için rastgele değerler veriyor. Sensörün bozuk olduğundan şüpheleniyorum yenisi sipariş ettim eğer çalışmazsa bu işi bilen arkadaşlardan yardım almayı düşünüyorum
 • Bugün adxl345 kargodan geldi ve devre kurdum.İlk başta yine saçma sapan değerler aldım. Sonra farkettim ki adxl345 sensörü ile bacakları birbirine temas etmiyor.Çünkü adxl nin pinleri bacaklara göre büyük geliyor temassızlık oluşuyor. Bende lehim attım ve düzgün değerler almayı başardım. Biraz komik oldu ama sonuçtu sıkıntıyı giderdim bunu benzer sıkıntı yaşayanlar lehimleyip daha sonra devreyi çalıştırsınlar.

  Bacaklar nasıl temas etmiyor diye merak ediyorsanız http://o.lnwfile.com/_/o/_raw/5w/9i/0j.jpg
  linkteki resme bakın sensör ile bacakları ayrı birlerşik değil.Komik bi durum aslında herşeyi yap ama bacaklar sensörün pinlerine temas edemediği için değer alama :)
 • Bide öyle bir şey ki jeton düşmüyor. Bir baskı devre üzerinde olsa bi anakart üzerinde olsa tamam dersin lehim atmazsan sıkıntı çıkar ama bunda insanın aklına gelmemesi çok normal.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.