XY koordinat alma...
  • Yeniyim. "Yeni - 1"'im aslında :) Henüz hiç bir şey yok elimde, sorunumu arduino ile çözebileceğimi hissediyorum fakat nasıl olacağı konusunda yardıma ihtiyacım var. Elektronik konusunda çok bilgim yok ama temel donanım ve dokümantasyonu olduktan sonra kodlama kısmının altından bir şekilde kalkabilirim.

Küçük bir yüzeyde (yaklaşık 1 m2) istediğim noktaların x/y koordinatlarını alabilmek istiyorum. Belirli bir merkezden mesafe ve açı alarak yapabileceğimi düşündüm ve bunun için iki tane döner enkoder kullanarak yarı mekanik bir çözüm üretilebileceği aklıma geldi (birisi merkezden mesafeyi, diğeri merkez ile nokta arasaındaki göreceli açıyı ölçmek için kullanılmak üzere) ve fakat bir yandan da eminim ki aynı sorunu RF, manyetik ya da benzer bir yolla çözmek de mümkündür. Ne kullanılabilir, ne kullanmalıyım böyle bir iş için sizce?
  • mesafe sensörleri de işini görebilir.
    http://www.robotistan.com/Cisim-Algilama-Sensorleri,LA_140-2.html
    öncelikle belirli bir alan içersinde duran cismin konumunu mu? yoksa hareket eden cismin izlediği yolu mu bulmak istiyorsun? bunu bilmek gerekli.
    eğer alan üzerinde duran cismin konumunu öğrenmek istiyorsan, belirli noktalara koyulmuş mesafe sensörleri ile rahatlıkla cismin bulunduğu konumu öğrenebilirsin.
  • http://dx.com/p/qh-1-professional-gps-signal-generator-module-148621?item=1

sanırsam bu tip bie cihaz işini görebilir ve ya birden fazlasın. gps sinyal üretici. 15-25 mesafeye kadar gps sinyali gönderebiliyor

bu videoyu izlerseniz bu tip birşey yapmışlar ne ile yapmışlar bilmiyorum
  • cevaplar için teşekkürler. mesafe sensörü işimi görür gerçekten. 2 sensör ile ölçeceğim tek bir nokta için 2D koordinat sisteminde 2 nokta var, yazılım ile bunu teke indirebiliriz. 3 sensör kullanırsak 2D koordinat sisteminde tek bir nokta elde edebiliriz ölçülen nokta için. sensörleri bir kasa içine sabitleyerek saklamak istediğim gözönüne alındığında ne tarz bir sensör önerirsiniz? elbette tüm sensörler aynı kasa içinde ve yaklaşık 25-30 cm2'lik bir alanda olacağından kullanılan sistemde sinyallerin birbirine karışmayacak olmasının da garantilenmesi gerekiyor.ve tabi mesafe derken senmsörün alanındaki herhangi bir cismin mesafesini değil, benim belirli bir yere koyduğum özel bir cismin/sensörün mesafesini ölçebilmek istiyorum, zira karşı sensörü alan üzerinde belirli bir yere yerleştirerek o yerin 2D koordinat sistemindeki yerini öğreneceğim sonrasında.
  • kullanacağın alanın dışına kızıl ötesi lazer koyarsanın, ir lazer sensörü ile elektronik pusula kullanırsan sorunu çözebilirsiniz. elektronik pusulalar 1 derece doğruluğa sahip olduğundan 1.78 cm doğrulukla bulabilirsiniz konumu. mesafe ölçme sensörlerinin hassasiyetini bilmiyorum ama 2-3 cm den fazla sapacaklarını sanmıyorum. dolayısı ile 2-3 cm hatayı kabul edebiliyosanız bu tip bir sistem işinizi görebilir
  • tamda araştırdığım sistem beyler. ; yukarıdaki quadrolar yerine bir havuzda yüzen küçük gemiler veya denizaltılar düşünüyorum.
    1den çok olacaklar ve herbirinin konumunu ; yörüngesini tasarlamam gerekiyor . Su altında IR kullanılabilirmi acaba ? Elektronik pusulada her biri için şart olacak . IR lere uzaklıklarını nasıl ölçeceğiz ? Sonuçda konumlarını x ve y olarak bilmemiz gerekiyor ; doğru bir hareket içinde cihazın doğrultusunu elektronik pusuladan alacağız. Acaba ultrasonic bir sist mi tasarlamalı ; her bir modül ile wireless nasıl haberleşmeli sizce .

Fikir/ önerileriniz için teşekkürler ...

• suda ultrasonik sistemin düzgün çalışacağını sanmıyorum. diğer hareket eden araçların oluşturdukları dalgalanmalar vb şeyler ultrasonik sistemin kararsızlaşmasına sebep olacaktırlar.
    IR içinde aynı şeyi düşünüyorum ama belki iki yönteminde birleştirilip bir kaç hata düzeltme algoritması ile birlikte kullanılması işe yarayabilir.
    denemek gerekli. eğlenceli bir proje olur.
  • gps çalışma mantığını kullanmak gerekli sanırım ancak kısa mesafede sinyallerin alıcıya ulaşması çok kısa süre alacak ; Bu da hesaplamayı güçleştiriyor...
    Bir yolu olmalı...
  • gps yerine yerel bir gps sistemi oluşturmak daha mantıklı olur. mesafe sensörleri ile desteklenen rf sinyalleri ile pozisyon bulma gibi bir yapı. zaten havuz belirli bir alan olduğundan etrafına koyacağınız istasyonlar ile içerideki nesnelerin pozisyonları rahatlıkla bulunabilir diye düşünüyorum. nasıl bulunur, hangi elemanlar kullanılır bilmiyorum tabi.
  • @denizinbabasi alanınız kucukmuş. Kapasitans üzerinden ölçüm alırsanız daha ucuz ve hızlı yapabilirsiniz

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.