Tekerlek devir sensörü arıyorum.
  • Tekerleğin devrini ölçüp eş zamanlı olarak başka bir komutla ilişkilendirmek için bir sensör arıyorum. Uygun fiyata bu sensörlerden piyasada var mıdır? Manyetik sensörlerle yapmayı düşündüm fakat hazır olması daha güzel olacak projem için... Yardımcı olursanız çok sevinrim.
  • bunun için en basitinden üzerinde scroll olan mouse'u açıp içindeki encoder kısımını kullanabilirsiniz.
    prototip için yeterli olsa da doğrudan uygulamada bir takım sıkıntılara yol açabilir fakat sistem için çok iyi yol gösterici olacaktır.
    daha hassas ve gelişmiş bir şey istiyorsanız rotary encoder'ları araştırmanız lazım.
  • http://www.robitshop.com/Doner-Enkoder-200-PR-Rotary-Encoder-200-PR-Quadrature-,PR-2080.html

Mouse işi zor olacak ama şunu buldum robitshoptan. Bir traktör tekerine bağlamayı düşünüyorum. maximum dönme hızı da 5000rpm demiş. Sanırım bu işimi görür.
    Akademik bir çalışma yapacağım çünkü.. Çok teşekkürler, sağolun.
  • Biraz araştırdım rotary encoder ların çalışma prensibini. Robitshoptaki en gelişmiş encoder 5000rpm ve 200pulse/rotation'a sahip. Şimdi bu pulse olayını anlamadım.
    1 dönüşte 200 pulse'a kadar sınır var sanırım. Ama bu 200 pulse neye bağlı? 5000devir/dk da dönen bir milde, bir tur dönüşte 200 pulse algılıyor mu demek?
    Yani bir başka deyişle; 1 devirde 200 pulse algılayabildiği için mi maximumum devri 5000rpm oluyor?
  • sanırım bu encoder tam bir tur döndüğünde 200 adet sinyal gönderir. pulse sinyali devir hızı ile alakalı değil.
    maksimum 5000 devir/dakika sınırı ise encoder'in algılayabileceği maksimum hızı gösteriyor. dakikda 5000'den hızlı dönüş olursa bunu algılayamayabilirsiniz. bir traktör tekerinin bu kadar hızlı dönebileceğini sanmıyorum :) bunu kullanmadığımdan okuduğum bilgilerden söyleyebileceğim bu kadar. ama aradığınız parça bu :)
  • Evet, bu işimi görecek sanırım. Çok teşekkürler:)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.