esp8266 Firmware Update
  • Merhaba arkadaşlar...
    esp8266 wifi modül aldım... Tüm videoları izledim fakat herkes FTDI ile firmware update yapıyor. Bu update işlemini sadece uno ile yapamaz mıyım ? Ayrıca bu modülün içerisinde kendi bir firmware ile gelmiyor mu ?

Teşekkürler herkese kolay gelsin...
  • Kendi fw var zatan update edince kendi yazdigin bir kodu da icine gomebilirsin veya yeni komutlari da kullanabilirsin. Arduino ile esp8266 progranlanabiliyor biraz arastir bulursun. Islem cok da basit degil ama
  • Teşekkürler okoman...
    http://www.instructables.com/id/Cargar-firmware-al-ESP8266-con-Arduino/ Bu adreste denildiği gibi yaptım. Ufak bir flasher programı ile denedim önce dataları sildi sonra da yazdı. Fakat en sonunda Flaş modundan cıkılamadı yazdı neden bilmiyorum.
    Benim tek amacım touch osc isimli ipad uygulaması ile haberleşme sağlayabilmek bakalım nasıl olacak sanırım çok zorlayacak... :D
  • v0.9.2.2 AT Firmware Yüklemeyi başardım... AT komutlarını anlıyorum ancak... 9.2 fw versiyonuna uygun bir arduino kütüphanesi bulamadım. Önerebileceğiniz bir kütüphane varsa memnun olurum.
  • Herşeyi hallettim gibi. Bağlantılar tamam kurulum ayarları da öyle. Hatta İpad de indirdiğim client ve listener olarak çalışan uygulamada bağlantı bile kurdum. Bir birlerine komut gönderebiliyorlar. Ben sadece chat yapabildim. Ancak istediğim ledi yakıp söndürmek. Bunu yapabilmek için ipad ile programda nasıl bir kod göndermem gerek esp8266 ya ?
    Uygulamada TouchOSC benzeri kendi butonlarınızı koyuyorsunuz ve bu butonlara hex yada ascii olarak komut veriyorsunuz. Nasıl bir komut satırı yazmam lazımki ledi yakıp söndürebileyim ?
    Arduino ya yüklediğim kodlar wifi ile haberleşme için

int ch_pd = 3;
    int io0 = 2;

void setup() {
    pinMode(ch_pd, OUTPUT);
    pinMode(io0, OUTPUT);
    digitalWrite(io0,LOW);
    digitalWrite(ch_pd, LOW);
    delay(1000);
    digitalWrite(ch_pd, HIGH);
    }

void loop()
    {

}

Ancak bu kodlar ile wifi ayarlarını yapabildim. Fakat ipad ile kondrolü başaramadım bir türlü... Yardım ederseniz çok memnun olurum... Teşekkürler...
  • Selamlar...
    Aşağıdaki kodu yazarak esp8266 ile arduinodaki ledi yakıp söndürdüm. Fakat bazı sorunlar var. Öncelikle serial.available yazdığım için arduino dan esp8266 modülüne komut gönderemiyorum.
    if koşuluna bağladım ama genede olmadı. Nasıl bir kot yazmalıtyımki haberleşmeye geçebileyim.

int message = 0;
    int redLEDPin = 13;
    int redLED = 0;

void setup() {
    Serial.begin(115200);
    }

void loop(){
    if (Serial.available() > 100) {
    message = Serial.read();

if (message == 'R'){
    redLED = 255;
    }
    if (message == 'r'){
    redLED = 0;
    }

}
    analogWrite(redLEDPin, redLED); // Write an analog value between 0-255
    }
  • dev adımlarla gelişiyorsun hocam eline sağlık.
  • Selamlar okoman üstadım teşekkürler. Bir sıkıntım var... Çok enteresan saçlarımı yolucam artık... Kod şöyle #include <SoftwareSerial.h> #include <Stepper.h> SoftwareSerial esp8266(2,3); int message = 0; int hiz = 200; Stepper myStepper(200, 8, 9, 10, 11); void setup() { Serial.begin(115200); delay(1000); esp8266.begin(115200); delay(1000); esp8266.println("AT+RST"); delay(1000); esp8266.println("AT+CWMODE=3"); delay(1000); esp8266.println("AT+CIPMUX=1"); delay(1000); esp8266.println("AT+CIPSERVER=1,1234"); } void loop(){ if (Serial.available()) { message = Serial.read(); if (message == 'a'){ hiz = 60; } if (message == 'r'){ hiz = 0; } } myStepper.step(200); myStepper.setSpeed(hiz); } Normal şartlarda bu kodlar ledi yakıp söndürüyorken. Step motoru on of yapamıyorum. Hızı a ya basarak 60 r ye basarak 0 yapmak istedim. Ancak kod bire kere çalışıyor. Sanki loop döngüsünde değil gibi. Nerede yanlış yapıyorum acaba. Bir de esp8266 2 ve 3 pine bağlayıp komut setini gönderip programladıktan sonra tekrar ipad den esp8266 ya kodu gönderip ledi yakmam için pinleri söküp arduinonun rx ve tx pinlerine takmam gerekiyor. Arduino yu açtığımda esp8266 ya komutları gönderip proğramlasın istiyorum hemde ipad den komut gönderdiğimde arduino ya iletsin istiyorum. Çok fazla kod araştırdım ama valla kafam almıyor herhalde artık. Sizlerde bir yardımcı olursanız sevinirim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.