Sesi algıladıkça yanan LED yapmak istiyorum
  • Merhabalar, Arduino Mega+Ses Sensörü ile odamın lambasına alkış ile aç/kapat sistemi kurmuştum, bundan bir tane daha yapmak istiyorum. Ama bu sistem sadece ben konuştukça yani ses algıladıkça yanacak, tıpkı ses sensörünün kendi ledi gibi. Bunu nasıl yaparım kodlarım nasıl olmalı ?
  • en kolayı ses tanıma shield'leri ile olabilir sanırım.
  • Sorunumu çözdüm ve kurallar gereği paylaşıyorum. Belki'de yeni başlayan birine ışık olur :)

Araç Gereçler: 1 Adet Arduino, 1 Adet Ses Sensörü, 1(x) Adet LED ve Jumper Kablolar.

int sensor = 12; //Ses Sensörümüzü 12. Çıkışa tanımlıyoruz.
    int led = 7; // LED'imizi 7. Çıkışa tanımlıyoruz.

void setup() {
    pinMode(sensor, INPUT); //Ses Sensörümüzü giriş olarak ayarlıyoruz.
    pinMode(led, OUTPUT); //LED'imizi çıkış olarak ayarlıyoruz.
    }

void loop() {

int sensor_durumu = digitalRead(sensor); //Ses Sensörümüzü okutuyoruz.
    if (sensor_durumu == 1) //Eğer ses yok ise LED'i kapalı tut.
    {
    digitalWrite(led, LOW);
    }
    else {
    digitalWrite(led, HIGH); //Eğer ses gelirse LED'i aç.
    delay(2); //Kararlılık için 2ms bekle. Sesin kuvvetine göre yanmasını istiyorsanız "0" yapın veya silin.
    }
    //Samet Kalay. Teşekkürler.
    }
  • @SmtK çözümü paylaştığın için teşekkür ederiz.
  • hocam bunu paylaştığın iyi olmuş elimde pro mini var ses sensörü küçük ise lambanın en dibine bağlayacağım o asılma yerine, AC akım içinde triac röle filan bir şeyler yaparım ama arduinoyu beslemek zor olacak 220 yi çevirmek için trafo vs lazım :(

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.