Arduino Nano İşlemci Değiştirme - Atmega328 yerine Atmega168?
  • Merhaba,
    Arduino hakkında (aslında Atmel işlemcileri hakkında) pek bir bilgim ve tecrübem yok. Hazır bir projeyi kurmak için Arduino Nano (klon) aldım. Bir deneme esnasında analog girişlerinden birisine yüksek gerilim vererek ATmega328'i yaktım. Ebay'den yeni bir Arduino Nano'nun gelmesi 30-40 günü bulduğu için, Nano'daki yanan 328'i söktüm ve yerine (elimde o olduğu ve hafıza kapasite haricinde bir farkları olmadığı için için) ATmega168PA lehimledim. Nano'ya bootloader yüklemek için birkaç yol denedim: Önce USBASP programlayıcı ile bootloader yüklemey çalıştım, işlemci imzası farklı olduğu için olmadı. Board olarak NANO ve işlemci olarak 168'i seçtim, yine olmadı; zira 168P ile 168PA'nın işlemci imzaları da değişik. Diğer bir arduino nanoyu kullanarak ve "Arduino as ISP" modunda da başarılı olamadım.
    Sorularım şunlar:
    1) ATmega168PA'ya Atmega168 bootloader'ı arduno devrede olmadan yükleyebilir miyim? (USBASP programlayıcı ile) USBASP ile kullanabileceğim bir programlama yazılımı önerebilir misiniz? eXtreme Burner yazılımı ATmega168PA'yı tanımıyor.
    2) 168PA'ya bootloader yüklemek için başka alternatif bir yol var mı?
    Teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.