Arduino Uno - Gsm Click [ÇÖZÜLDÜ]
  • Herkese iyi çalışmalar,
    elimde arduino uno ile gsm click modulu var.Gerekli bağlantıları şu şekilde yaptım;
    1-Gsm click üzerinde ki kısa devreyi 5 V'a ayarladım,
    2-12 V/1A adaptör ile arduino yu,gsm click modülünü ise arduinoda 5 ve 3.3V bağlantılarını yaptım,
    3-Gsm kütüphanesinden gerekli değişikliği uyguladım,
    4-Arduino nun 2,3 bacakları sırasıyla TX ve RX e ,7. bacaktan ise gsm click'in RST bacağına bağladım.

TestModem örneğini yüklediğimde

Starting modem test...ERROR, no modem answer.
    Checking IMEI...Modem's IMEI:
    0000XXXXXXXX

O
    Resetting modem...

GSM networks scanner örneği
    Not connected

Recieve Voicecall örneğinde ise zannedersem aşağıdaki while döngüsündeki ilk if te takılıp kalıyor arkası gelmiyor ama aradığımda hat açık çalma sesi gelmekte.Pin şifresini kaldırdım

while (notConnected)
    {
    if (gsmAccess.begin(PINNUMBER) == GSM_READY)
    notConnected = false;
    else
    {
    Serial.println("Not connected");
    delay(1000);
    }
    }

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • hattın pin girişi aktifse once onu bir telefonda deaktif yapın pin gerekmesin açılırken, eğer gsm modemi yurt dışında aldıysanız ve kayıtlı değilse buyuk ıhtımal artık tr de kullanamayacaksınız imeisi iptal olmuştur
  • O kısmı yazmayı unutmuşum,
    Cihazı Türkiye'den aldım,IMEI kayıtlı onunda kontrolünü yaptım ve pin devre dışı zaten,yukarıda belirtmiş olduğum gibi cihaz gsm sistemine bağlanıyor aradığımda hat açık lakin arduino ile iletişiminde mi bir problem var yoksa bir şeylerimi atlıyorum onu bulamadım.
  • coşkun taşdemirin bir yazısı vardı sitesinde oraya bir bak nasıl yapmış anlatıyor gerci gsmclik degıl kullandığı ama fikir verir belki
  • Arduino uno nun gsm kütüphanesini desteklememe durumu olabilir mi.Kendi sitesinde şöyle bir yazı ile karşılaştım "The shield will work with the Arduino Uno out of the box",egerki böyle bir durum varsa bu kütüphaneyi kullanmadan sms alışverişi vs. yapabilir miyiz?
  • sitesinde ornek yokmu yada sitesinden sormayı denediniz mi?
  • Yardım çabalarınız için çok teşekkür ederim.
    Sorun çözülmüştür.Ben okuduğum dökümanda yazan bir noktaya takılıp,3.3 V jumperı 5 V a takmıştım sonra yeniden geri döndürdüm,şu an da normal çalışıyor:)Umarım böyle bir durumda olan arkadaşlara da yardımcı olur.
  • Merhaba
    Bende elektrovadi den aldım. http://www.beti.com.tr/dosya/makaleler/Arduino/Arduino_wGSM_opt.pdf
    linkteki şekilde bağlayıp kütüphanede gerekli değişikliği yaptım.Ancak sadece power Dot u yanıyo ve bağlantı ile ilgili hatalar alıyorum.siz bağlantı şemanızı paylaşabilirmisiniz.Bir de kütüphane dışında arduinoya gömdüğünüz yazılmda da değişiklik yaptınız mı?
  • Bağlanti, paylaşmış olduğunuz pdf tekiyle aynı, yazılımda da pdf te belirtmiş oldukları yeri değiştiriyorsun. Ne hata mesajı aldın yazabilir misin?Son olarak modülü nerden besliyorsun?
  • 3v3 ve gnd den besilyorm i\o level üzerinde 3v3 ile kısa devre edilmiş olarak geldi.Arduino i\o 5v ancak regüle ediyordur diye düşündüm şimdi 3v3 ten çıkartıp 5v a SMD jumper ile bağlayarak deneyeceğim.Teşekkürler
  • Değişen bir şey olmadı. 3v3 yerine sadece 5V ile besleyince PWR Ledi yanıyor. Bir hata mesajo almıyorum hiç bir çıktı almıyorum. GSM kütüphanesi kullanyorum gerekli yeri değiştirdim. 224. satır diyor ancak güncellenmiş olsa gerek ilgili AT komutu daha aşşağıda.
    Örneğin SendSMS kullandığımda Serial monitorde "SMS Messages Sender" başlığı atıyor ve kalıyor. gsmclick üzerindeki stat ve TX ledleri hiç yanmıyor. Bu arada BTK dan baktım İMEI kayıtlı.
  • GSM için en az 3.3 V/2A güç kaynağı kullanin yoksa gönderme için güç yetmiyor.Hatırladığım kadarıyla o ledler benimde yanmiyordu.GSM modülünü devreye baglayinc,uygun terminal hizinda "AT" enter komutu gönder.OK dönerse modül sağlamdır.
  • Bağlantı açılmıyor.
  • http://i.hizliresim.com/vZ19ar.jpg
    bilgisayar güç kaynağından besledim 3v3 2A stat ve TX başta 1 sn kadar yanıp sönüyor ancak herhangi bir işlem yapamıyorum
  • Aşağıdaki progarmı çalıştırıp AT komutlarını dene,eğer cevap dönüyorsa sıkıntı, yok hayır cevap dönmüyorsa muhtemelen gsm modülü bozulmuştur.

#include

SoftwareSerial mySerial(2,3);

void setup()
    {
    mySerial.begin(19200); // the GPRS baud rate
    Serial.begin(19200); // the GPRS baud rate
    }

void loop()
    {
    if (mySerial.available())
    Serial.write(mySerial.read());
    if (Serial.available())
    mySerial.write(Serial.read());

}
  • Şuan PC kullanamıyorum modülde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü beslediğimde numarayı aradığımda normal çağrı yapıyor. Ancak komut gönderip çıktı alamıyorum. Kütüphanedeki TestModem den """ Starting modem test...ERROR, no modem answer.
    Checking IMEI...Modem's IMEI: 0
    Resetting modem...Modem is functoning properly
    """şeklinde çktı alıyorum.
  • 40 yerde sorun aradım nafile.
    3.7V lipo batt. ile besledim ve sorun yok aktif şekilde çalışıyor, teşekkürler yinede.
    Belki birilerine daha yardımcı olur.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.