• iyi günler ben ardupilot hakkında soru sorcaktım.Bu konuda bilgisi olanlar cevaplarsa memnun olurum.Öncelikle ben bir quadcopter yapıyorum ve apm 2.6 kullanıyorum.Apm planner programını indirip kurdum.Bazı calibrationları yapabildim.Fakat quadı çalışır duruma getirmek için programda arduinodaki gibi upload kısmı var mı.Yoksa direk atıyor mu apm karta.
  • merhaba genelde bu konular için burada pek cevap çıkmıyor. facebook ta "multicopterciler platformu"na bir bak orada güncelleme işini günde 3-5 kere yapanlar var daha hızlı çözüm bulabilirsin...
  • Tamam bi bakiyim teşekkürler
  • Merhaba şans eseri bu konuya denk geldim. Üniversite 4 cü sınıfta (geçen sene) bitirme projemi otonom kontrollü quadcopter üzerine yaptım. Uçuş kartı olarakta ardupilot apm2.6 kullandım. Sormak ıstedıgın şeyi biraz daha detaylı sorarsan yardımcı olmaya çalışırım sana. İyi günler
  • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Ben apm 2.6 ile quadcopter yapıyorum.ApmPlanner2.0 programını kullanıyorum.Gereken tüm kalibrasyon işlemlerini yaptım.Accelerometer,radio felan kalibre ettim.Ama gps ibaresinin altında no fix yazıyor.Onu yapamadım.Bir de diyelim bunu da yaptım.Bu apm de arduinodaki gibi yaptığımız yazılımı karta atacak upload gibi bir komut yok mu.Ben kalibrasyonları yaparken aynı anda karta atmış mı oluyor anlamadım.Ben bir deneme yaptım bu kalibrasyonları yaptıktan sonra.Ama çalışmadı motorlar.Apm ışıkları felan yanıyor ama
  • Şimdi o olayı ardupilot biraz detaylı yapmış. Rf kalibrasyon acc. kalibrasyonun filan yaparken problem yok fakat. GPS kalibrasyonu en zor kalibrasyon. Bikere bu kalibrasyonu yapabilmen için bulunduğun konumda GPS in iyi çekmesi gerekiyor. Yani bir bodrum katında bu kalibrasyonu yaparsan No fix, Bad gps veya High GPS HDOP hatası alman olası.
    Öncelikle her yaptığın kalibrasyon doğrudan olarak apm2.6 kartına yazılır. Ekstra birşey yapmana gerek yok. Eğer atıp atmadığını merak ediyorsan.Parametre ayarları sekmesine girip kalibrasyondan önce ve sonra değerlerin değişip değişmediğini kontrol edebilirsin. Konumuza dönersek GPS kalibrasyonu biraz çaba istiyor. Nasıl yapılacağı ile ilgili youtube de birsürü örnek video var. Fakat kesinlikle gpsin çektiği yerde yapmalısın. Gökyüzünü görecek biryerde yaparsan kesinlikle iyi sonuç alacaksın.

Sormak istediğin aklına takılan ne varsa sorabilirsin

İyi çalışmalar
  • Gps kalibrasyonu olmadan motorların çalışmaması normal mi.Bir de şunu merak ediyorum.Diyelim tüm kalibrasyon işlemlerini yaptım.Sonraki işlemim ne olmalı?Yani disconnecte basıp apmnin usb kablosunu çıkardıktan sonra direk pili bağladım kumandayı açtım.Gaz kolunu ilerletince direk çalışması mı lazım yoksa yaw çubuğunu en sağ konuma mı getirmem gerekiyor.Bunları aşamalı bir şekilde anlatır mısınız.
  • Ekranda bir de şu yazıyor:
    Prearm:Need 3D Fix
  • Şöyle başlıyayım. Yaptığın kalibrasyonların hepsinin önemi var. Kalibrasyonların hiçbirini yapmadanda quadcopteri çalıştırabilirsin. Fakat!
    Örneğin accelometer kalibrasyonunu yapmadın diyelim. Sen havada düz dur komutu verdiğinde quadcopterin içerisinde düz = karışık bilgi olduğu için düz durmayacak sağa sola yatacak.
    Örneğin rf kalibrasyonunu yapmadıd diyelim. Sen full güç verdiğinde o kumandanın full güçte gönderdiği sinyal belkide ardupilotta çeyrek güce karşılık gelecek sen full güç verdiğğinde motorlar çok az dönecek veya hiç dönmeyecek.
    Örneğin GPS kalibrasyonunu yapmadın diyelim. Bu GPS ardupilotta uçuş modlarını kullanırken önem kazanıyor. Mesela loiter adında bir mod var sen havada iken elini kumandadan çeker isen quadcopter o anki koordinatları içerisine kayıt eder ve birsonraki komut gelene kadar aynı yerinde durur. Sen GPS kalibrasyonunu yapmazsan içerisine yanlış koordinat yazacak ve sen havada sabit durmasını beklerken o sağa sola aşağı yukarı hareket yapmaya başlayacak.

Normal sıralama şu şekildedir.
    1-ardupilot içerisindeki kalibrasyonlar (acc,rf,gps)
    2-esc kalibrasyonu
    3-Arm etme dediğimiz olay

3 cü adım bir nevi arabanın marşı gibidir. Bütün ayarları eksiksiz yapsan bile quadcopteri arm etmezisen motorlar dönmez.

ardupilotta arm etme ise throtle(gaz kolu) kolunu sağ alt konumda 5 saniye tutmak. böylece marşa basmış olacaksın ve artık gaz kolunu hareket ettirdiğinde motorlar dönmeye başlayacak.

Birde şöyle bir seçenek var, ben hiç bir kalibrasyonu yapmak istemyorum dersen missionplaner girip quadcopteri bağlayıp Disable pre-arm check sekmesini işaretlerse. Hiç bir kalibrasyon yapmadan Arm edip motorları döndürebilirsin.
    (bu yöntemi denemeni önermem çünkü kalibrasyon olmadığından vereceğin en ufak komut kötü sonuçlar ortaya çıkartabilir)

iyi çalışmalar
  • Hocam gps kalibrasyonunu compass kısmında mı yapıyoruz.Apm with 3DR GPS/Compass yazan seçeneğe tıklayıp Live Calibrationa mı tıklayıp yapıyoruz.Galiba benim sadece gps kalibrasyonu eksik.Çünkü accelerometer ile rf i kalibre ettim.Hepsini yaptıktan sonra Flight Data kısmına geliyorum.Kumandanın gaz kolunu dediğiniz gibi sağ alt konumda tuttum bir süre.PreArm:Need 3D Fix yazısı çıktı sol üstteki ekranda.Ama bu işlemi gps daha iyi çeksin diye balkona çıkıp yaptım sonuç yine aynı Failsafe kısmına geldiğimde Gps:No Fix yazıyo.FlightData kısmında da PreArm:Need 3D Fix yazısı çıkıyor.Bu gps bozuk olabilir mi ışığı yanıyor ama.Çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim?
  • Evet dediğin gibi live calibration kısmından yapılıyor GPS kalibrasyonu. Bozuk olup olmadığını şöyle anlayabilirsin. GPS kalibrasyonu yaparken ekrana bir 3 boyutlu küre çıkar bu küre sürekli döner sen Apm ile birlikte GPS i çevirdikce bu küre etrafında çizgiler çıkar. Burada amaç GPS e 3 boyutu tanıtmaktır. Eğer sende bu çizgiler çıkıyor ise GPS sağlamdır. Çıkmıyor ise GPS arızalıdır.
    Öncelikle gps den 2 adet kablo çıkar bunları doğru yerlerine taktınmı ?
    http://dev.ardupilot.com/wp-content/uploads/sites/6/2013/06/gps-to-apm-wiring-web.jpg

İkinci olarak apm2.6 dahili gpsi yoktur o yüzden live calibration a basmadan hemen önce şu ekranda gördüğün seçeneklerden 3 cü olanını (APM with external compass seçeneğini seçtin mi? )
    http://planner.ardupilot.com/wp-content/uploads/sites/5/2013/06/calibrate-compass.png

Bu sayfada ise aldığın hatanın sebebini ve çözüm yöntemleri hakkında bahsetmiş.

http://copter.ardupilot.com/wiki/prearm_safety_check/

İyi çalışmalar
  • Ben program olarak Apm Planner 2.0 kullanıyorum.Galiba en son versiyonu.Onda gps kalibrasyon yaparken dediğiniz gibi küre çıkmıyor.Sadece yazı yazıyor 60 saniye boyunca tüm eksenler etrafında döndürün diye.Bunu kaldırıp mission planner programını mı yüklemem gerekiyor.Bir de mission plannerin hangi versiyon olduğu önemli değildir heralde
  • Apm planner ve mission planer aynı görevi görmekte. Fakat mission planer daha detaylı bilgi verdiğinden onu kullanmanı tavsiye ederim. Mission planerin en son sürümünü kurarak dene küreyi görüp göremediğine bak
  • Mesai bitince ilk iş onu yapacam
  • işe yaradı çalıştı çok teşekkür ederim.Ama son bir sorun kaldı.Gaz kolunu sağ alt konuma getiriyorum arm oluyor motorlar çalışmaya başlıyor.Ama gaz kolunu itince yarıya kadar artıyor.Gaz kolunun yarısından sonra hiç artmıyor motorların hızları.Esc kalibrasyonunu da yaptım.Sesten de anlaşılıyo motorlar tam gaza çıkamıyor.Dolayısıyla havalanacak kadar hızlanamıyorlar.
  • Yapman gereken 2 kontrol var.
    1cisi mission planer >> RF kalibrasyonuna girip gaz kolunu en üste çektiğinde ordaki değişime bakman. Ordada en üste çıkıyor mu ?
    2cisi esc kalibrasyonu yaparken kalibrasyonun ortasında motorların dönmesi gerekiyor o sırada gazı en üst seviyeye getirdiğinde motorlar ne hızda dönüyor.

Bu kontrolleri yaptıktan sonra bana geri dönüş yapabilirsen daha detaylı bilgi verebilirim.

İyi çalışmalar
  • Rf kalibrasyonunda gaz kolunu fullediğimde en üste kadar çıkmıyor.Değeri 994-1988 arası oluyor.Normal gözüküyor.İkinci olarak:esc kalibrasyonunda gazı sıfırdan arttırdığımda olması gerektiği gibi normal bir şekilde artıyor.Gazı fullediğimde ise tam gazla çalışıyor.
  • Arm yaptıktan sonra motorlar az bir hızda dönüyor.Ama gaz kolunu ilerlettikçe motorların hızları artmıyor.Pitch ile roll çubuklarını denedim.Onlar çalışıyor.
  • esc kalibrasyonunu tekrr yapmalısın.
  • Bi yaapiyim de.Arm yaptığımda motorlar çalışıyor.Gazı arttırınca hız hiç artmıyor.Escler kalibre olmamışsa belli bir seviyeden sonra artması lazım değil mi?
  • Sonuç aynı hocam
  • Hallettim o sıkıntıyı.Mission plannerde throttle maksimum 1000 değerini alıyormuş.Bendekinin maksimumu 83müş.O yüzden ben tam gaz verince tam gaz çalışmıyormuş.Şuan tek sıkıntı kaldı.Ben apm kartı düz tutunca haritada düz olarak görünmüyor.Bunun ayarını yapamaz mıyım.Mesela apm kartı hangi eğimde başlatmışsam o konumu referans olarak almalı
  • Forumda guzel bir ardupilot konusu olustu tesekkurler
  • Son sıkıntıyı da accel kalibrasyonla çözdük herkese çok teşekkürler
  • ilk denemede quad kalktı.Kendi ekseni etrafında dönüyor hep.Bunu nasıl düzeltebilirim?
  • İlk başta dediğim gibi kalibrasyonsuzda olur. Ama kalibrasyonlar çok önemli. Rf kalibrasyonunu yap dediğimde yaptım diyorsun :) ama sonra gaz kolu maksimum olmuyor diyorsun :) biraz daha dikkatli olmalısın.

Kendi etrafında dönmesinin iki sebebi olabilir;
    1- Yanlış tasarım:
    Quadcopterin mantığına göre çapraz 2 motorun sola diğer çapraz 2 motorun ise sağa dönmesi gerekir ki tam ortadaki moment(sağ, sol) sıfır olsun ve sağa sola dönmesin.
    Yapman gereken motorların dönüş yönünün kontrol et.
    2-Arıza;
    Quada hafif bir gaz ver ve motor hızlarına bak hepsinin eşit hızda dönmesi gerek, nasıl anlıyacağım diyorsan seslerden bi nebze anlaşılabiliyor. Eğer hepsi eşit hızda dönüyor ise sorun motor yönlerindedir.
    Eğer eşit hızda dönmüyorlar ise sorun motorlarındadır

İyi çalışmalar
  • Burada bilinmesi gereken rf kalibrasyonunu yaptıktan sonra da gaz kolunu fullediğinizde motorlar tam hızda dönmeyebilir.Ek olarak Config/Tuning kısmında Advanced Param bölümü var.Orada en altta throttle maximum diye birşey var.O bende 83müş.Maksimum 1000 olabiliyor.Onu arttırınca sorun düzeldi.
  • Tasarımı gayet düzgün.Hazır yapılmış F450 gövdeden yaptım.Karşılıklı motorların ikisi bir yönde diğer ikisi ona zıt yönde dönüyor.Arıza kısmına gelecek olursak:motorların hepsi aynı hızda dönüyor.
  • Bir tane motor daha hızlı dönüyor gibi sanki.Bu motorların da kalibrasyon işlemi yok mu.Ordan hepsinin aynı hızda dönmesini sağlayabilir miyim?
  • Eğer dediğin gibi 2si aynı yönde diğer 2si aynı yönde ise tek problem motorların dönüş hızları. Esc ve Rf kalibrasyonunu tekrar ve daha dikkatli yapmalısn.
  • kumanda trim ayarı ile kısmen düzeltebilirsin, gps aktif değilse biraz dönmesi normal. gps aktif olduktan sonra dönme tamamen duracaktgır.
  • arkadaşlar elimde bir apm 2.6 var ve bunu sabit kanatlı uçağımıza entegre etmeye çalışıyoruz fakat bir türlü beceremedik. Bu konuda yardımcı olabilecek bir arkadaş var mıdır?
  • merhaba hocam quadın kendi etrafınfa dönmesi sorununu halledebildin mi aynı sorun bendede var tüm ayarları yaptım defalarca kontrol ettim lakin kendi etrafınfa dönme sorununu halledemedim
  • Quadcopter kendi etrafında tek bir sebep ile döner oda motorların bağlantı şeklinden ( dönüş yönü ) kaynaklanır. Quadcopterin tam ortasına etki eden XY düzlemindeki torku 0 yaptığınızda quadcopter kendi etrafında dönmeyi kesecektir.

Bunu düzeltmeniz için;
    http://i.hizliresim.com/dX5vDr.png

yukarıdaki şekilde motor dönüş yönlerini ayarlayın. Bu şekilde kendi etrafında dönme problemini çözebilirsin.
  • Merhaba kardeşim sana bi soru soracağım apm 2.8 var bende ayarlarını yaptım fakat gaz kolunu itince hizlanmiyor. Sen çözümü bulmussun ama ben birturlu bulamadım. Rica etsem bi anlatirmisin
  • İyi akşamlar. Ben bitirme projesinde Drone'un otomatik kontrolü üzerinde çalışmaktayım. Drone'un belirtilen koordinatlara otomatik olarak gitmesini sağlamam gerekmekte. Ancak bu konu ile ilgili kaynağa ulaşamadım yardımcı olabilir misiniz?
  • Kaynak bulmak zorda, mantığını ve matematiğini kullanarak çok rahat yapabilirsin :)
  • Merhaba;

Çocuklar için kodlama etkinliği kapsamında yaz projesi olarak drone yapmayı düşünüyoruz. Çocukların da sürece dahil olup kendilerinin de katkı sağladığı drone'lar yapmayı hedefliyoruz. Yaptığım araştırmalar sonucunda onların anlayıp kullanabileciği şekilde, scratch ile programlama yapabilecekleri bir uygulama gördüm. Linkteki video'da görebilirsiniz
    .

Örnekteki drone'un controller'ı farklı, biz controller olarak ardupilot kullansak Scracth kullanarak basit bir uygulama yapabilir miyiz?

Konuyla ilgili bilgisi, fikri veya önerisi olan var mı?

Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • Merhaba aranızda geçen diyalogdan faydalandım benim de sorunum benzer. Sanırım Apm 2.8 kontrol kartım GPS'i görmüyor dolayısıyla GPS kalibrasyonu tamamlanamıyor. GPS bağlantılarını yaparken 2 bağlantı noktası da altlı üstlü olana takıyorum ama olmuyor. Acaba 3 lü jumperlardan 1. seviyedekini aktifleştirmem mi gerekiyor bu bağlantıyı kullanabilmem için? Dediğiniz 3 boyutlu küre çıkıyor onu yapıyorum ama yine de pre-arm check kısmında GPS kalibrasyonu yapılmadığı için kırmızı gözüküyor. Ayrıca RC kalibrasyonunu da yapıyorum ama pre-arm checking de o da kırmızı gözüküyor. Kumandam ve alıcım 7 kanallı ama ben yalnızca 4 kanalı kalibre edebiliyorum 3 konumlu anahtar veya pot. yok kumandamda sadece 2 konumlu anahtarlar mevcut. Yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten.
  • Hocam program olarak ne kullanıyorsunuz.Apmyi ilk aldığım zaman kurarken bana da aynı sorun çıkmıştı.Kaç gün yapamamıştım.Bende de tam olarak gps kalibrasyonu yaparken o 3b küre kısmında sıkıntı çıkmıştı.Programı sildim mission planner yükledim çalıştı.Öncelikle gpsyi doğru yere taktığına emin ol.Apmyi pcye bağlayınca gpsnin kırmızı ışığı yanması lazım.Kırmızının yanında bir de yeşil ışık yanıyorsa sinyal alıyor demektir ve gps kısmında ekranda 3D Fix yazar.Sen evinin içinde apmyi çalıştırıyorsan gpsyi görmemesi normal.
  • Tüm kalibrasyonları yaptıktan sonra pili takıp arm yapınca motorlar çalışıyor mu?
    Çalışıyorsa sıkıntı yok demektir.Gpsnin çalıştığını görmek istiyorsan gpsyi sinyal alacak açık bir ortamda tutman gerek.Yeşil ışık yanınca ekranda da harita üzerinde konumun görünecektir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.