Arduino Uno USB bağlantı sorunu.
  • Merhabalar;

Bir cihaz satın aldım ve arduino uno ile usb bağlantısı veriyor. Elektronik konusunda pek bilgim olmadığı için içerisindeki çip nedir ne değildir tam olarak bilmiyorum. 3 günden bu yana bilgisayara tanıtamıyorum. Bir çok yöntem denedim. Mesela

- 3 farklı bilgisayarda denedim. (2 notebok, 1 PC) Bunlardan 2 tanesi windows 10, 1 tanesi windows 7

- Eğer arada hub (usb çoklayıcı) hiçbir bilgisayar direkt olarak aygıt yöneticisinde görmedi.

- Ürün sitesinde yer alan ardiuno driverını direkt setup yaptım olmadı.

- Hub kullanarak tüm bilgisayarlarda görünmesini sağladım fakat hepsinde de "Evrensel seri veri yolu denetleyicileri" içerisinde "Bilinmeyen aygıt" olarak göründü. (Kod 43 hatası verdi)

- Bu aşamadan sonra bir çok driver denedim. Arduino UNO.inf , Arduino.inf, FTDI USB Drivers indirdim içerisinde yer alan ftdibus.inf, ftdiport.inf kur dosyalarını da tanıtmaya çalıştım. (Sarı ünlemle kuruldu kod 10 hatası verdi)

- Yine başka forumlarda gördüğüm CH341SER isimli driverda denedim olmadı.

- Modem olarak tanıtmak istedim olmadı. (başka bir forumda bununla ilgili bir yönlendirme vardı.)

- 4 farklı kablo ile denedim olmadı.

- 2 bilgisayara format attım yine olmadı.

- Bluetooth u kapatıp denedim olmadı.

- Arduino yu bilgisayara bağladığımda kırmızı ışık yanıyor. (Kasası beyaz olduğu için gördüğüm bu)

- Arduino komple bir sistem üzerinde, yani kasayı açıp içine bakma şansım yok.

Ürünün sitesi bu http://www.zcapture.com/UserGuides.aspx ve 3-4 cümle ile kurulumu anlatmışlar. Gayet basitmiş gibi. Ama olmuyor.

Bilgisayar konusunda da oldukça deneyimliyim ama bunu halledemedim. Başka bir yöntem bilen varsa, yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler.
  • Hangi IDE yi yükledin
  • IDE den kasıt hocam? ARDUINO 1.6.5 yükledim mesela. Bu mudur? Programlara ve elektronik bilgim yok. Dediğim gibi sadece bir cihaz aldım ve o cihaz içerisinde bu parça var.

Mesela aldığım ürünün sitesinde tavsiye edilen driver bu

http://www.zcapture.com/drivers.zip

Bunun haricinde de bir çok driver denedim. Bir çoğunda Arduino UNO.inf ve Arduino.inf X64 için uyumlu değil diyordu.

• Az önce kartıma baktım. Uno R3 yazıyor. Çipi de ATmega328P.

Şu anda bilgisayarda "Evrensel seri veri yolu denetleyicileri" içerisinde "Bilinmeyen aygıt" olarak görünmeye Devam ediyor. Var mı bir öneriniz?
  • işlemciden ziyade usb denetleyici değişiyor klon ürünlerde. usb konnektorun arkasındaki kucuk kare işlemcide Atmega16U2 yazıyorsa sorunsuz kurulum yapmanız lazım. farklı bir malzeme kullanılışsa o malzeme uzerınde yazan driver ı kulup yuklemenız gerekecek..
  • Atmega yazdığna eminim ama 16u2 ye dikkat etmemiştim. USB olarak görünmesi normal mi?

Aygıt yöneticisi durumu bu. Farklı bilgisayarlarda sadece unknown devices yazıyor.

http://i.hizliresim.com/1kb231.jpg

Kart foto

http://i.hizliresim.com/5k08Dq.jpg

Su cihazda takili

http://i.hizliresim.com/ZV6LjG.jpg

Bir çok usb kablo denedim. En sonunda S-link marka yeni bir tane aldım sorun aynen devam ediyor. Yarın bunu değiştirip hama marka alacağım.
  • sizin uno bozuk. bence piyasadan yerli birinden bir klon alın deneyin en azından götürüp değiştirme şansınız olur
  • Hmmm bende öyle düşünüyorum artık. :(

İçinde yazılım olmadanda herhangi bir uno işime yaramaz. :( Cihazı çalıştırmak için yazılımıda lazım bana. Ürünü de ABD den aldım. :(

Bu uno yu başka sağlam bir unonun içerisine kopyalama şansımız nedir?
  • cihaz usb denetleyici si hangisi @okoman hocanında dediği gibi usb denetleyici hangisi ise ona uygun sürücü yüklemelisiniz.

ilk adım bilgisayarın cihazı usb den görmesi lazım. görmüyorsa sürücü sorunu vardır.
  • Cihazın arızalı olduğuna kanaat getirdik ve bugün orijinal uno r3 aldık.
  • benim pcim arduino unoyu tanıyor klon ürün olduğu için arduino demiyorda usb serial CH340 diyor.On düğmesi sürekli yanıyor led ise yanıp sönüyor pcye taktığımda sadece.Fakat programda led yakma yazdığımda Rx ve Tx gibi butonlardada yanıp sönme oluyor böyle bir durumla kaşılaştınız mı.Orjinal alınca düzeldimi peki
  • Merhaba bende arduino uno bir kart aldım (klon) kartı pc'ye tanıttım kartı com portu ile beraber görüyor fakat ilk kullanımımda blink'i upload etmeye çalıştığımda "Arduino:1.6.6 (Windows Vista), Kart:"Arduino/Genuino Uno"

avr-g++: error: CreateProcess: No such file or directory

exit status 1
    Derleme sırasında hata oluştu.

Rapor daha fazla veri içermeli
    "Derleme sırasında ayrıntılı çıktı göster"
    Dosya > Tercihler'de etkinleştirilmiş. " şeklinde bir hata alıyorum ne yaptıysam olmadı.

Yardımcı olabilecek bilgisi olan var mı?

Teşekkürler
  • Arduino programını silip yeninden yukleyin galiba folder larda bir hata var. Ayrıca doğru seçenekleri seçin. Yani kartı , iletişim portunu ve ileiştim cihazını. sanırım düzelecektir.
  • öncelikle cevap için teşekkürler, bende folderlarla alakalı bir problem olduğunu düşünüyorum defalarca kaldırıp yükledim com portu doğru görüyor farklı bir usb ye taktığımda com portu ddeğişiyor yani cihaz tanıtılmasında problem yok diye düşünüyorum, windows vista diye eski ide'leride denedim ama bir türlü olmadı. windows 10 olan pc de problemsiz çalıştı.
  • tekrar merhaba aynı sorunla karşılaşan arakdaşlar olur diye bilgilendirme yapayım sorunu arduino 1.0.6 versiyonunu yükleyerek çözmüş bulunuyorum.

• birde haberleşme çipinin proğramını yüklersen sözebilirsin bende arduino uno r3 klon aldım "CH341SER" haberşelme çipi için proğram kurdum proğram adı da aynı direk tanıdı Ide yi değiştirmeye gerek kalmadı :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.