kablodan geçen akımı ölçme
  • arkadşlar kablodan geçen akımı arduino ile ölçüp lcd ekranda göstermek sitiyorum. önerilenriz nelerdir. teşekkürler
  • Dikkat: yuksek voltaj ve akıma çarpılma tehlikesi vardır !

akım trafosu kullananlar için şu kaynakları tavsiye ederim
    http://openenergymonitor.org/emon/buildingblocks/ct-sensors-interface
    http://henrysbench.capnfatz.com/henrys-bench/ta12-100-arduino-ac-current-sensor-tutorial/
  • acs712 akım sensörüne bu ct-sensor kablosunu ekleyebilir miyiz? Kullanım kolaylığı açısından
  • acs712 olmuş bitmiş bir sistem çıkışından direk okursun çekilen akımı. ct sonsorle birde analog devre kurman lazım ne gerek var.
  • acs712 tipi sensorler akımı bir manyetik alan içinden geçirip manyetik değişiklikten değer uretırler. yani akımın acs712 içinden geçmesi lazım. ct sensordeki gibi kabloya tutturup akım ölçmek zor olur başka acs sensorler var allegro sitesine bakarsan eski model sensorlerde benzer şekilde kablonun ustune koyup akımı olçmeye çalışıyorlar da zor yani. işin durumuna gore sensor kullanmak lazım.
  • Merhaba, çözemediğim bir konu var, arduino ile şehir şebeksini ölçmek istiyorum. Yukarıda bahsi geçen ""Girişimsel Olmayan (Non-Invesive) AC Akım Sensörü SCT-013 - 30A" ile bunu yapmam mümkün mü? Bana yol gösterebilirseniz sevinirim, bu noktada tıkandım. Son olarak şunu da söylemek isterim ki sembolik olarak değil mümkün olduğunca net ölçmek istiyorum, zira voltajdaki değişime bağlı olarak başka if/else ler devreye girecek.
  • yukarıdaki bahsi geçen sensorler akım ölçer, AC voltaj ölçmek için basitçe bir dirençle gerilim bölücü yapmanız yeterli. konu AC olunca bunun tepe değerleri veya ortalamasının ölçümü gibi konular gelir. direnç blücü ile voltajı bölüp arduino adc girişinden 5v max voltaja kadar ölçersiniz. 400v için 1/80 oranında biR bölme işlemi yapıp adc den olçtugunuz voltajı sonra 80 le çarpıp gerçek voltajı elde edersin. gerilim bölücüden once 1n4004 diyotla yrım dalga veya tam dalga doğrultma yaparsanız daha iyi olabilir diyotların eksi çıkışını arduino gnd ile bağlayacaksınız ama DIKKAT 220V ÖLDÜRÜCÜDÜR GERKLİ ONLEMLERI ALMADAN HİÇ BİR CİHAZI DİREK 220 YE BAĞLAMAMAK GEREKİYOR.

http://www.instructables.com/id/To-build-a-voltage-regulator-and-measure-AC-voltag/?ALLSTEPS
  • Voltaj ölçmek için sensöre ihtiyaç yoktur 2 direnç yeterlidir. Gerekli açıklamalar zaten yapılmış.

Şu resimdeki AC 500 kısmını yapmanız yeterli olacaktır.

http://elektronikhobi.net/wp-content/uploads/65-300x289.jpg
  • Yardım ve önerileriniz teşekkür ederim.
    +Okoman bey mantığı anladım. ~220v u düşürmüş olacağım voltaja orantılayacağım, düşük voltajda yaşanan değişimler aynı zamanda 220v da yaşanan değişimleride yansıtmış olacak?

+nburak bey, çizime baktım, elektroniği sadece lisede gördüm (20yıl öncesi). Naçizane bir sorum daha olacak, burada
    500vAc->1n4148->1m Direnç->(500v)>10k-> GND yada ÇIKIŞ (arudinoya giriş) şeklinde bir bağlantı mı var? Zamanınız olursa uçların benim durumumdaki bir kişi için daha belirgin olduğu bir çizim paylaşmanız mümkün olur mu?
  • Devrenizi simüle ettim sağlıklı çalışıyor ama tabi gerçek hayat hep farklı oluyor. Bide bukadar uzun yıl ara verdiyseniz bu gerilim çok tehlikeli, yaptırmayı düşünün. malzeme aldığınız elektronikçler bilir yapan yerleri mutlaka.

Şema ; http://i.hizliresim.com/pBpQ7J.jpg

/*
    AC Voltmetre
    Burak Demir
    */
    #include
    LiquidCrystal lcd(7, 8, 9, 10, 11, 12);
    int analogInput = 0;
    float vout = 0.0;
    float vin = 0.0;
    float R1 = 100000.0;
    float R2 = 1000.0;
    int value = 0;

void setup(){
    pinMode(analogInput, INPUT);
    lcd.begin(16, 2);
    }

void loop(){
    value = analogRead(analogInput);
    vout = (value * (float)5.0) / (float)1024.0;
    vin = vout / (R2/(R1+R2));

lcd.setCursor(0, 1);
    lcd.print("VOLTAJ(V)= ");
    lcd.print(vin);
    delay(500);
    }
  • Uyarılarınız için ayrıca teşekkür ederim, hiç bulaşmayıp bunu bana sağlayacak bir sensör/hazır devre aradım ama bulamadım. Gördüğüm kadarıyla devre basit. Arduinoya bağlamadan önce voltmetre ile değeri gözlemleyeyim önce. Sonrasında da formulünüzü kullanarak değeri arduinodan okumaya çalışayım. Üşenmeyip uğraşmışsınız, çok teşekkür ederim.

Şirketimizde küçük bir sistem odası var, buradaki sıcaklık, nem, ışık değelerini gözlemleyip network üzerinden mysql e kaydediyorum, sonrasında başka bir arkadaşım buna webarayüzü yapacak, sonuçlara göre alarmlar oluşturacağız, 220v u ölçüp bu verileri kaydetmek bana düşen kısmın son aşamasıydı. Bunu halledebilirsem bir sonraki aşamaya geçebileceğiz. Sistem odaları için bu tür cihazlar var tabi ki ama hem fiyatları yüksek hemde bir şeyi kendin yapmış olmanın hissini vermeyecekleri için uğraşmak istiyoruz.
  • bunlarla uğraşacağınıza şu küçük cihazı alsanız bence yeterli olur. Hem bunun maliyeti daha daha ucuz. Etliye sütlüye karışmadan değeri gösterir.

http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/dijital-ac-voltmetre-60-300v-ucretsiz-kargo-200049332
  • Bundan bende var. Bunu hackleyip bir şekilde arduinoya veri mi sağlayacağız, yoksa boşver ölçme, git yerinde ekrana bak mı diyorsunuz?
  • buda istenilen ölçüm değerlerini gösterir ama tabi monte etmek imkansız olur arduinoya.
  • :)

çiziminiz değerli, fırsat bulursam hafta sonu elektronikçilerin olduğu yere gidip yardım isteyeceğim. Hatta orada monte ettirip testte ettiririm.

Teşekkür ederim.
  • iyi günler ben prizdeki akım ve gerlimi ardunyo ile okumak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim sizce. daha sonra bu verileri xbee ile aktarmam gerkecek
  • arkadaşlar merhaba
    foruma yeni katıldım bi sorum olacak sizlere
    bi hattın üzerinde akım trafosu ile ölçüm yapıcam bu ölçümü arduino ile bilgisayar ekranına okutucam. +-30A olan ACS 712 akım sensörü kullanıyorum ve elimde de 4000/5A olan AG sabit nüveli kare akım trafosu var.trafo çıkışından sensöre bağlantı kurup ordan arduionada akımı okutmak istiyorum bu devrede problem çıkaracak bi durum olur mu okutabillirmiyim?
  • Merhabalar

Henry Bench'in kodunu derlemeye çalışırken "'getVPP' was not declared in this scope" hatası veriyor. Bu hatayı nasıl düzelteceğim.
  • kutuphane gerekebılır yuklemenız gerekıyor sanırım

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.