Hoparlörün ses seviyesini okuma
  • Merhaba,

Standart oto teybinin beslediği bir hoparlörün mevcut ses seviyesini nasıl okuyabilirim ?

Acs712 ile denedim ancak istediğim veriyi elde edemedim.

Arduino ile hoparlörün ses seviyesini nasıl alabilirim ?
  • arduino decibel meter diye aratınca bir çok proje ve video geliyor şu proje size uygun olabilir https://learn.adafruit.com/adafruit-microphone-amplifier-breakout/measuring-sound-levels ses seviyesini ölçmek için direk hp çıkışından voltaj okuması yapılıyor bunun minimum ve maximum değerlerini alıp tepeden tepeye gerilim ölçülmüş oluyor. birde mikrofon ile ortamdaki sesin seviyesini decibel olrak okuyan bir proje var o da iyi görünüyor şurada http://davidegironi.blogspot.com.tr/2014/02/a-simple-sound-pressure-level-meter-spl.html#.VfDSdH1lzm4 birde şu proje pik metre iyi http://apcmag.com/arduino-project-stereo-peak-program-meter.htm/
  • bu projeleri inceledim bende bunun gibi benzer bir çok proje var ancak benim sıkıntım hoparlörden bu veriyi almak.

ilk projede mikrofondan direk dc alabiliyor zaten ancak hoparlörden dc almak mümkün değil.

Benim sorunum hoplarlörden veri almak.

Osiloskop ile hoparlöre seri girdiğim zaman ac mv olarak ölçebiliyorum ama bahsettiğim osiloskop hassas bi ölçüm yapabiliyor.

Tam olarak nasıl yapacağımı bilemiyorum. Hoparlörü dc ye nasıl çevireceğim ya da hoparlör üzerindeki bu akımı nasıl ölçeceğim bu konuda yardıma ihtiyacım var ?
  • merhaba
    hoparlörden gelen sesi gerilim bölücü ile düşürüp analog olarak ölçebilirsiniz.
    çıkış devrenizin max ses seviyesini gerilim bölücü devre ile 5 volta düşürün yani çıkışınız max seviyede iken işlemciye 5 volt girmiş olacak ortadayken 2.5v. v.s

gerilim bölücü iki dirençten oluşur nette arrasanız çok örnek bulabilirsiniz.

ayrıca hoparlörden çıkan sesi doğru akıma çevirmek için diyot kullanabilirsiniz.
    alternatif akımı nasıl doğrultuyorsak amfi çıkışınıda aynı şekilde doğrultabilirsiniz aradaki tek fark ses frekansının 20khz lere ulaşabiliyor olması bu yüzden hızlı diyotlar kullanmanız gerekecek. 1N4148 işinizi çok rahat görür.

NOt: bu yöntemlerle sadece ses seviyesini ölçebilirsiniz watt cinsinden ölçüm yapamazsınız.

• Teşekkürler sanırım bu şekilde olacak gibi deneyip buraya tekrar yazacağım.

Elimdeki diyotu bağladığımda hoparlörün sesi kesiliyordu sanırım bahsettiğiniz gibi frekans ile alakalı.

• diyotları nasıl bağlamıştınız?
  • Diyot olmaz bir opampı buffer olarak kullanmaniz lazim lm358 olur. Buffer seklinde baglantida olcum yaptiginiz devreye yuk bindirmaz akim cekmez
  • @okoman hocam sinyal ölçümü yapılmayacak amfi çıkışı ölçüleceği için opamp'a ihtiyaç yok. ama dediğiniz gibi doğrultmayada gerek yok. amfiden gelen yüksek gerilimin tepe değerini 5 volt seviyesine düşürecek gerilim bölücü yapması yeterli diye düşünüyorum.
  • Hocam hoparlöre giden 2 kablo var ben birini kestiğim anda hoparlör devre dışı kalıyor.

Hoparlörün çalışma mantığını bilmiyorum.

Anladığım kadarıyla ac ile çalışıyor.

Hoparlörün sesini kesmeden sesin seviyesini ölçmek için arduino ya nasıl gireceğim ?

Sanırım lm358 kullanmam gerekecek ?
  • hoparlöre giden kabloyu kestiğinizde hoparlörün devre dışı kalması çok normal :).

opampa gerek yok ölçeceğiniz sinyali yükseltmeniz gerekmiyor aksine düşürmeniz gerekiyor. bunuda iki adet direnç ile yapabilirsiniz ama anladığım kadarıyla elektronik bilginiz biraz zayıf gibi. eğer acil bişey değilse bekleyin ben size devre çizim göndereyim.
  • aynen çok yeniyim.

çizerseniz çok sevinirim.

istediğim sesin yükseldiğini ya da alçaldığını arduino ya girebilmek
  • Teşekkür ederim.

opampların diğer uçları boş mu olacak ?

Arduinoya 2 giriş mi yapacağım ?
  • çizimdeki opamplar amfi çıkışını temsil ediyor onları yok sayın. siz sadece çerçevenin dışındaki devreyi kurun devre denmez aslında bir adet direnç , trimpot ( trimpot çok turlu olursa daha kararlı ölçüm yaparsınız ) birde 5v zener diyor.

zenerin görevi işlemciyi korumak.

ayar yaparken amfinin son sesini açın ve analog giriş diye yazdığım uçlardan osilaskop ile ölçüm yapın amfi son seste çalışırken osilaskopta 5v görecek şekilde RV1 ayarlayın. yani amfi son seste çalışırken içlemciye en fazla 5v gelecek. gerisi yazılımsal.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.