Km saati, gps, rüzgar sensörü vs. :)
  • Arkadaşlar merhabalar :) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fizik öğrencisiyim. Arduino konusunda çok yeniyim yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum :) onumuzdeki hafta tam anlamıyla başlamak adına starter kit i kitabıyla birlikte alıcam :) Benim şöyle bir projem var, ben aynı zamanda bisikletçiyim ve bisikletimi akıllı bisiklet yapabilme gibi bir hayalim var :) Bisikletime bir alet yapabilmek istiyorum, bu alette gps, km saati, rüzgar yönünü gösteren sensör vs. bunun gibi şeyler olabilmeli. Aklıma ilk gelen gps si felan ayrı ayrı alarak bunları birleştirebilmek ama uygulama programlama kısmında çok yeniyim dedigim gibi :) Bana nerden başlamam konusunda fikir verebilecek, hangi arduinoyu almam konusunda fikir sağlayabilecek bilim insanlarından cevap bekliyorum :) Fazla uçmuş olabilirim ancak ekranı dokunmatik yapmak istiyorum :) dedigim gibi ne yapacagımı bildikten sonra herhangi bir elektronigi alıp bu iş için parçalayabilirim :) aynı zamanda örnek olarak herhangi bir uygulamayı açtığımda sesli uyarısı olsun istiyorum uygulamanın açıldığına dair :) Hayal ettim şimdi çalışması kaldı :) konulardan çok uzak değilim fizik okuduğum için :) Umarım fikirleri olan arkadaşlar bana yardım edebilir :) Herkese iyi günler
  • Merhaba,

Bir fizikci olarak elektronle ugrasman guzel bir sey. arduinoturkiye.com yazarlarindan İsmail Buçgün Tıp öğrencisi ve guzel projeler yapiyor. Senin dee yapmaman icin bir sebep yok.

GPS icin Arduino GPS Shield alman yeterli olur. Takometreyi de Arduinoya bağlayabilirsin. Dokunmatik ekranda biraz problem yasayabilirsin. Piyasada satilan dokunmatik ekranlar var, bunlardan bir tanesini alip dokunmatik ekranlar icin uretilmis entegrelerle kolayca tasarlayabilirsin ama once Arduino Baslangic kiti(kitabiyla birlikte) alip oradaki projelerle baslamani oneririm.

Arduinoya biraz aşinalik kazandiktan sonra ileri projelere gecmeni tavsiye ederim.
  • @ williamfall merhaba;
    öncelikle kullanacağın tüm modülleri tek tek breadboard üzerinde çalıştırmalısın, böylece modülün çalışmasını öğrenirken aynı zamanda sistemin minimum ihtiyaçlarını da tespit etmiş olacaksın. ardından tüm sistemi breadboard üzerinde bir arada çalıştıracaksın. böylece ihtiyaç duyduğun arduino modelini otomatik olarak tespit etmiş olacaksın. istediklerini gerçekleştirirken tek karşılaşacağın zorluk uygun sensörleri temin etmek olacak.
  • Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Arduino kitiyle beraber ihtiyacım olan aletleri de alarak ufak projelerle başlayacağım :) Eğer olur da başarılı olursam burdan hepinizle paylaşırım :) @kaanceyhan : Robotistan da herhangi bir breadboard u almam yeterli olur mu?
  • @ahmetalpat
    bir sorum daha olucak, bu dediğiniz dokunmatik ekranlardan bulamadım. Robotistan da ve robitshopta. Nerden temin edebilirim biliyor musunuz?
  • @ahmetalpat tamamdır buldum kusura bakmayın :) yurtdışı sitelerine baktım. En olmadı biraz ucuz yollu bir tablet alıp parçalamak olabilir :)) Teşekkürler
  • @williamfall birden fazla breadboard almanı tavsiye ederim. böylece farklı modülleri çalıştırırken breadboard'dan sökmek sorunda kalmazsın. bir araya getirirken breadboardları yanyana bağlaman yeterli olur.
    http://www.robotistan.com/Breadboard,PR-694.html
    http://www.robitshop.com/Breadboard-BB102,PR-1073.html
    kırmızı mavi çizgili olanı çok temiz devre hazırlamaya imkan sağlıyor. ve yanyana birleştirilebiliyor.
  • tamamdır :) Çok teşekkürler tavsiye için. ileride takıldığım başka yerler olursa çekinmeden mesaj atacağım :))) Teşekkürler
  • bu işlerde kullanmak için bir tane shield yapılmış.
    http://www.shieldlist.org/liquidware/geoshield

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.