Arduino gelen verinin türünü degiştirme
  • Merhaba arkadaşlar
    App inventor ile bluetooth üzüerinden arduino veri alışverisi yapamya çalısıyorum arduinodan veri gönderminde sorun yok yalnız android yazılımıyla veri gönderirken verilerin decimal şeklinde degilde char tipinde arduinoya geldigini gördüm yani telefondan "1" gönderiyorum arduino monitörde 49 görünüyor "2" gönderiyorum 50 görünüyor ama if state = 1 kosulunu olusturdugumda telden 1 göndersem ledi yakıyor.Peki ben gelen veriyi decimal şekilde nasıl görebilrim yardımlarınızi çin simdiden tesekkür ederim herkese kolay gelsin.
  • @bsenguler hocam rakam değilde harf olursa ne yapmak lazım ?.
  • merhaba
    senin gönderdiğin kod zaten decimal
    fakat bilgisayarda gördüğün bunun ASCII karşılığı

0 decimal değerinin ASCII karşılığı 49 dur
    1 decimal değerinin ASCII karşılığı 50 dir ...

harflerin sayıların sembollerin birer ASCII karşılıkları vardır.

Bir Decimal ASCII tablosunu incelersen sorunun cevabını kendin verebilirsin.
    İyi çalışmalar
  • Düzeltme yapayım
    Ascii 48 -> 0 dir.
    Harf isinde bir fonksiyon yaparsın gelen ascii koduna göre harf karşılığını dondurursun.ama uzun bir kod yazman gerekecek
  • Dostlar bluetooth dan gelen veriyi sakladıgım degişkeni char olarak atarsam sorun kalmıyor :)
    Herkese teşekkür ederim 2 gün uyumadan çalısınca insanın kafası gidiyor küçük detayları atlıyosun.
  • kasner hocam bir sorum olacak bluetoothta telefondan veriyi gönderip ordaki değişkenin değeri olarak yazdırabilirmiyiz yanı diyelim bir motor var motorun kaç sanıye çalışmas gerektiğini bizim gönderdiğimiz değer belirleyecek

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.